Home / Bałkany / Bułgaria / Trzęsienie ziemi w Bułgarii
0402112001384161602_30160_600x458

Trzęsienie ziemi w Bułgarii

W sobotę Bułgarię nawiedziło trzęsienie ziemi – według danych Europejskiego Centrum Sejsmologicznego, miało swoje epicentrum na Morzu Egejskim i miało siłę 6,5 stopnia w skali Richtera. Amerykańskie Centrum Geofizyczne podaje, że siła trzęsienia ziemi mogła wynosić nawet 7,2 stopnia. Trzęsienie nastąpiło 25 km na południe od miasta Kamariotissa na wyspie Samotraka. Głębokość wstrząsów wyniosła 2 km.

Trzęsienie ziemi można było odczuć w całej Bułgarii. Najbardziej zagrożone były strefy: Kresneńska, Płowdiwska, Sofijska, Gornooriachowska i Szableńska. W mieście Sandanski wstrząsy miały siłę 5,3 stopnia w skali Richtera.

Sobotnie trzęsienie ziemi najwięcej szkód wyrządziło w mieście Kyrdżali. Wstrząsy uszkodziły budynek Regionalnego Muzeum Historycznego, łącznie popękanych jest ok 300 m² ścian i murów. Z ośmiu ekspozycji  powypadały eksponaty, ale na szczęście nie uległy zniszczeniu, podaje dyrektor Muzeum, Paweł Petkow. W budynku pełni służbę straż pożarna, która zajmuje się szacowaniem zniszczeń. Podczas trzęsienia ziemi w muzeum przebywali zwiedzający, zostali ewakuowani przez pracowników.

Sytuacja w Kyrdżali się uspokoiła. Nie ma ofiar. Mieszkańcy miasta informują służby o zawalonych kominach i pęknięciach w ścianach, zarówno w budynkach użytku publicznego jak i w domach mieszkalnych. Straż pożarna sprawdza stan miasta po trzęsieniu ziemi.

źródło: actualno.com, actualno.com

About Ilona Oleszkowicz

KOMENTARZE