Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 1-6 stycznia 2013 r.

Turcja: 1-6 stycznia 2013 r.

przegląd-ekonomi.haberturk.com_

Inflacja w grudniu 2012 r. poniżej oczekiwań

Roczna stopa inflacji w Turcji spadła do najniższego poziomu od 15 miesięcy w grudniu 2012 r., wynika z danych udostępnionych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜIK). Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o zaledwie 6,16% w grudniu ubiegłego roku w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Wskaźnik PPI wzrósł o 2,45%. Przyczyniły się do tego niższe ceny żywności oraz spowolnienie popytu krajowego wśród konsumentów.

Wartość tureckiego eksportu najwyższa w historii

Turecki eksport w 2012 r. wzrósł do rekordowej wysokości, osiągając kwotę blisko 152 mld USD, wynika z oświadczenia, które przedstawił minister gospodarki Turcji Zafer Çaglayan. W grudniu kraj eksportował towary, których łączna wartość wyniosła 11,9 mld USD, podnosząc wartość roczną do 151,9 mld USD. Jest to wzrost o 12,6% w porównaniu do 2011 r. (stargazete.com)

Nowa elektrownia w Afşin-Elbistan

Tureckie ministerstwo energetyki i zasobów naturalnych podpisało z przedstawicielami Zjednoczonych Emiratów Arabskich porozumienie o budowie elektrowni w Afşin-Elbistan na południu Turcji, której produkcja wynosiłaby 8 tys. MW. Wartość inwestycji to 12 mld USD. Elektrownia ma wykorzystywać znajdujące się w pobliżu miasta Afşin pokłady węgla brunatnego.

Inwestycje Çalik Holding za granicą

Turecki Çalik Holding przygotował projekt, który ma zapewnić stałe dostawy energii elektrycznej dla Aszchabadu, stolicy Turkmenistanu. Szybko rozwijające się w ostatnim czasie miasto potrzebuje nowoczesnego i bezpiecznego systemu energetycznego, który ze strony tureckiej firmy zostanie wprowadzony do użytku w ciągu najbliższych 5 lat.

Hyundai zwiększa produkcję w Turcji

Producent samochodów marki Hyundai chce rozszerzyć produkcję w tureckiej fabryce i dołączyć typ sedan do już produkowanych samochodów osobowych modeli: i20 Troy i i10. Pierwsza poza Koreą Południową fabryka w prowincji Kocaeli otrzyma dofinansowanie w wysokości ok. 620 mln USD na ulepszenia służące produkcji modelu i10. (hurriyet.com.tr)

Wzrost zużycia energii elektrycznej

Turecka Korporacja Przesyłu Energii Elektrycznej (TEIAS) poinformowała, że zużycie energii elektrycznej, które w 2011 r. wyniosło 230,3 mld kWh wzrosło w 2012 r. o 5,1% do 241,9%. W ujęciu miesięcznym, zużycie energii elektrycznej w grudniu 2012 r. spadło o 0,3% do 21,03 mld kWh w porównaniu do grudnia 2011 r. Największe zużycie odnotowano w lipcu ubiegłego roku – 22,8 mld kWh. (haber7.com)

Turcy rozpoczną produkcję części dla Mercedesa

Turecka firma HEMA Endüstri, będąca filią Hattat Holding, postanowiła przenieść fabrykę zakupioną od ThysenKrupp z Dusseldorfu do Turcji, poinformowało kierownictwo. Spółka będzie produkowała części do układu kierowniczego dla samochodów marki Mercedes Benz. Przeniesienie zakładu ma nastąpić w przeciągu 6 miesięcy, a praca w nowym zakładzie rozpocznie się pod koniec 2013 r. W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie 1000 osób. (hurriyet.com.tr)

Rośnie deficyt w handlu nawozami sztucznymi

Deficyt w handlu zagranicznym w sektorze nawozów sztucznych w Turcji wzrósł o 6,1 mld USD w ciągu ostatnich 5 lat. Z danych przedstawionych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜIK) wynika, że w okresie od 2007 do 2012 r. Turcja importowała nawozy sztuczne o wartości 7,95 mld USD, natomiast eksportowała o wartości zaledwie 923,3 mln USD. Ukazuje to duże zapotrzebowanie Turcji na ten surowiec. (ekonomi.haberturk.com)

Zwolnienia w fabryce Fiata w Turcji

Tofaş, turecki producent samochodów Fiat, zapowiedział powrót do 2 zmian produkcyjnych. W związku z tym nie przedłużył umów 800 pracowników, które wygasły z końcem grudnia 2012 r. Przyczyną jest pogarszająca się sprzedaż w Europie, a jej spadek zgodnie z prognozami ma się pogłębiać przez kolejne 2 lata. Firma dąży do uniknięcia zmniejszenia całkowitej zdolności produkcyjnej w 2013 r. i utrzymania poziomu z ubiegłego roku przez cięcie wydatków na pensje pracowników kontraktowych. (sabah.com.tr)

Rekordowa liczba pasażerów na lotnisku w Stambule

Znacznie większa liczba osób odwiedziła lotnisko Ataturka w Stambule w 2012 r. niż w jakimkolwiek innym roku. Liczba pasażerów przekroczyła 41 mln w porównaniu do 37 mln w 2011 r. Do wzrostu liczby pasażerów przyczyniło się zwiększenie tras i lotów Tureckich Linii Lotniczych (THY) w 2012 r. lotnisko Ataturka jest głównym węzłem THY. Liczba lotów wszystkich przewoźników na lotnisku wzrosła z 323 tys. w 2011 r. do 334 tys. w 2012 r.

Opracowała: Katarzyna Glinko

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE