Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 1 – 7 października 2012 r.

Turcja: 1 – 7 października 2012 r.

Wzrost eksportu we wrześniu

Turecki eksport wyniósł we wrześniu br. 11 mld  410 mln USD, co oznacza 7,4% wzrost, poinformowało Stowarzyszenie Tureckich Eksporterów (TİM). Ze wstępnych danych wynika, iż w ciągu pierwszych 9 miesięcy br. eksport wzrósł łącznie o 12,1% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Najwyższy dochód z eksportu zarejestrował w ubiegłym miesiącu turecki przemysł motoryzacyjny – 1,5 mld USD. Największy wzrost eksportu zanotował sektor biżuterii o 57,6% w stosunku do sierpnia 2012 r., osiągając dochód 180,5 mln USD. Eksport w sektorze obronnym we wrześniu wzrósł o 48,2% do 94,7 mln USD.

 

Liczba pracowników w Turcji przekroczyła 11 mln

W Turcji pracuje obecnie 11 mln 30 tys. 939 legalnie zarejestrowanych pracowników, wynika z danych przedstawionych przez Tureckie Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej. W sektorze handlu detalicznego zatrudnienie znajduje 1 mln 65 tys. osób, 935 tys. w sektorze budowlanym, 561 tys. w transporcie lądowym. Najniższą liczbę pracowników posiadają w Turcji muzea, archiwa i biblioteki. W tych miejscach pracuje niespełna 2000 pracowników. Najwięcej osób jest zatrudnionych do pracy w Stambule, a najmniej w prowincji Ardahan. (haber7.com)

 

Trzecie miejsce w Europie w produkcji plastiku

Wśród państw europejskich Turcja zajmuje trzecie miejsce, za Niemcami i Włochami, w produkcji plastiku, oznajmił prezes tureckiego Stowarzyszenia Producentów Plastiku (PAGDER) Hüseyin Semerci. Roczna wartość produkcji w tym sektorze w Turcji przekracza 28 milionów dolarów. Szybki jego rozwój zanotowano w latach 90-tych, a szczególny skok po 2010 roku. W sektorze działa w Turcji ponad 14 tysięcy różnych firm, w których pracuje około 250 tysięcy osób. Produkcja z pierwszego półrocza bieżącego roku wyniosła 3,68 milionów ton, a prognozy na koniec roku to 7.34 milionów ton plastiku. Większość polietylenów potrzebnych do produkcji plastiku jest jednak importowana do Turcji.

 

Prywatyzacja zakładu energetycznego Boğaziçi Elektrik

Turecki Urząd ds. Prywatyzacji (ÖİB) ogłosił, że otrzymał 12 ofert w sprawie prywatyzacji zakładu energetycznego Boğaziçi Elektrik. Ostateczny termin składania wniosków upływa 13 listopada br. Wnioskodawcy będą zobowiązani do wpłacenia 30 mln USD zaliczki. Wśród oferentów znaleźli się: Enerjisa, Park Holding, Genpa Telekomünikasyon, Aksa Elektrik, Çalık Enerji, Zorlu Holding, spółka Elsan-Tümaş-Karaçay, spółka Cengiz-Kolin-Limak, Özyazıcı İnşaat Elektrik, Tata Power Company Limited, IC İçtaş İnşaat oraz Torunlar Gıda. (radikal.com.tr)

 

Wzrost cen we wrześniu

Indeks cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) oraz indeks cen dóbr produkcyjnych (PPI) wzrosły we wrześniu br. w porównaniu z miesiącem poprzednim. CPI wzrosło o 1,03%, a PPI również odnotowało taki sam wzrost, poinformował we środę Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Roczna inflacja cen dóbr konsumpcyjnych wyniosła 9,19%, a dóbr produkcyjnych 4,03%, podał TÜİK. Na podstawie badań ostatnich 12 miesięcy, roczna inflacja wyniosła 9,53% w CPI, natomiast 8,65% w PPI.

 

Kipaş wybuduje fabrykę papieru

Wielobranżowa firma z siedzibą w południowo-wschodniej prowincji Kahramanmaraş, Kipaş, otrzymała szereg zachęt inwestycyjnych do budowy wartej 566 mln TRY zakładu przetwórstwa papierniczego. Fabryka będzie przetwarzała dziennie 1 tys. 500 ton papieru z całego kraju i wytwarzała ok. 1 tys. ton nowego papieru, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska, poinformował wiceprezes Hacı Hüseyin Şerbetçi. Firma planuje sfinalizowanie budowy zakładu przetwórczego odpadów papierowych do końca grudnia 2013 r. (hurriyetdailynews.com)

 

Yıldırım kupuje akcje w Gemport od İşbanku

Turecka grupa przemysłowa Yıldırım Holding kupiła większościowy pakiet udziałów w Gemlik Liman (Gemport) od pożyczkodawcy, którym jest İşbank. Chce w ten sposób wzmocnić swoją pozycję w kraju w szybko rozwijającej się branży portowej. Wartość transakcji jest szacowana na 350-400 mln USD, jednak dokładna kwota nie została podana. Gemport jest zlokalizowany w pobliżu Stambułu, w południowo-wschodniej części Morza Marmara. (yenisafak.com.tr)

 

Odroczona sprzedaż akcji Finansbank

Turecki Finansbank nie planuje drugiej oferty publicznej, poinformował dyrektor generalny Finansbank Temel Güzeloğlu, na konferencji prasowej „Finansbank-Enpara.com”, która odbyła się 4 października br. Narodowy Bank Grecji (NGB) oraz jego filie są właścicielami 95% akcji Finansbank. W 2010 r. NBG zapowiedział, że planuje sprzedać do 25% akcji Finansbank, w zależności od warunków rynkowych. Jednakże, wraz z pogorszeniem globalnych warunków gospodarczych, decyzja ta została odroczona. (haberler.com)

 

Deficyt handlowy w eksporcie nasion

Eksport nasion w Turcji wzrośnie w tym roku o 11%, osiągając 120 mln USD, według danych przedstawionych przez szefa Tureckiego Stowarzyszenia Producentów Nasion (Türktob). Jednak działacze twierdzą, że deficyt handlowy nadal będzie wynosił ok. 50 mln USD. Dzięki rządowemu wsparciu liczba producentów nasion w ostatnim czasie wzrosła, utrzymuje się również tendencja wzrostowa zarówno w produkcji jak i w eksporcie nasion. Zrzeszenie Izb Rolnictwa (TZOB) obliczyło, iż import nasion osiągnie kwotę 174 mln USD, wskazując na duży deficyt handlowy w sektorze. (aa.com.tr)

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE