Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 10 – 16 grudnia 2012 r.

Turcja: 10 – 16 grudnia 2012 r.

Niski wzrost gospodarczy Turcji

Gospodarka Turcji wzrosła o zaledwie 1,6% w trzecim kwartale 2012 r. i jest to najgorszy wynik w porównaniu do poprzednich okresów, a także znacznie poniżej oczekiwań rynkowych (szacowano 2,6%), wynika z danych przedstawionych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Dla porównania wzrost PKB w ubiegłym roku w trzecim kwartale wyniósł 8,2%. Kryzys gospodarczy w Europie oraz niższy popyt krajowy sprawiają, iż przewidywany wzrost gospodarczy na koniec br. wyniesie 3%. (radikal.com.tr)

 

Doğuş Holding współwłaścicielem portu jachtowego w Grecji

Turecki Doğuş Holding, miejscowy koncern działający w kilku branżach, m.in. w bankowości i mediach, skierował swoje zainteresowanie w kierunku greckiego biznesu morskiego i nabył 50% udziałów w Marinie Flisvos. Jest ona jedną z największych w Atenach i popularną wśród wielu turystów śródziemnomorskich. Lamda Development greckiej Grupy Latsis, właściciel portu dla mega jachtów, oraz D-Marine należąca do Doğuş Holding założą nową firmę w celu prowadzenia wspólnej działalności. Przystąpienie Doğuş Holding do współpracy podniesie kapitał spółki. Nowy obiekt przyczyni się do zwiększenia współpracy i umocnienia powiązań handlowych między krajami.

 

Wal-Mart zainteresowany tureckim Migrosem

Największa na świecie pod względem dochodów amerykańska grupa detaliczna Wal-Mart jest zainteresowana ekspansją na rynku tureckim. Zamierza nabyć 80% udziałów sieci supermarketów Migros i prowadzi rozmowy z BC Partners – prywatną grupą udziałowców z siedzibą w Londynie. Transakcja miałaby opiewać na kwotę 4 mld USD, łącznie z długiem Migrosa. Wal-Mart spotkał się w ostatnich dniach z menedżerami w Turcji, ale nie złożył konkretnej oferty. Najprawdopodobniej przedstawi ją w pierwszym kwartale przyszłego roku.

 

Wydatki budżetowe w 2013 r. wyniosą 404 mld TRY

Zgodnie z ustawą o tureckim budżecie na 2013 r., minister finansów Mehmet Şimsek przewiduje, że wydatki budżetowe w przyszłym roku osiągną 404 mld TRY. Dochody budżetowe wyniosą 370.1 mld TRY, z czego wynika, że szacowany deficyt budżetowy wyniesie 34 mld TRY. Uchwalony budżet na 2013 r. ma na celu ochronę dyscypliny finansowej oraz stabilności makroekonomicznej kraju, wsparcie wzrostu, zatrudnienia i inwestycji. Priorytetową kwestią jest także ochrona zdrowia, edukacja, a także rozwój infrastruktury. (sabah.com.tr)

 

Japońska SMBC rozpocznie współpracę z ISPAT

Jedna z japońskich instytucji finansowych Sumitomo Mitsui Banking Corp. (SMBC) jest zainteresowana zwiększeniem swoich operacji w Turcji. Podpisała umowę o współpracy z turecką Agencją Wspierania i Promocji Inwestycji (ISPAT). Obustronnym celem jest dalsze wspieranie wymiany gospodarczej pomiędzy Turcją i Japonią. (dunya.com)

 

Boğaziçi Elektrik będzie sprywatyzowane

Konsorcjum, składające się z 3 firm, wygrało przetarg  na prywatyzację Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ), spółki zajmującej się dystrybucją energii w europejskiej części Stambułu. Złożyło ono ofertę na 1,96 mld USD. Cengiz-Kolin-Limak Joint Venture wygrało przetarg w 17 rundzie. W przetargu wzięło udział 7 oferentów, którzy rywalizowali, aby przejąć BEDAŞ, który ma zarejestrowanych 10 mln odbiorców. (ntvmsnbc.com)

 

Nowe połączenia THY

Do rozkładu lotów Tureckich Linii Lotniczych (Türk Hava Yolları, THY) dojdzie 7 nowych destynacji. Obecnie THY dociera do 209 miejsc w 92 krajach świata. Taki rozkład lotów sprawia, że THY posiada w skali świata 5-tą pod względem wielkości sieć połączeń. Nowe destynacje THY to: Buenos Aires (Argentyna), Sebha (Libia), Niamey (Niger), Wagadugu (Burkina Faso), Isfahan (Iran) oraz Jaunde i Duala (Kamerun).

 

Sektor nieruchomości przyciągnie nowych inwestorów

Turecki sektor nieruchomości będzie bardziej atrakcyjny w 2013 r. i przyciągnie nowych inwestorów ze względu na wzrost transformacji miejskiej i sprzedaż nieruchomości cudzoziemcom. Liderzy sektora przewidują wzrost o 1,5% w przyszłym roku. W tym roku wzrost nie spełnił oczekiwań w branży nieruchomości, gdyż wszystkie przewidywane zmiany nie zostały jeszcze wprowadzone. (sabah.com.tr)

 

Rekordowy import telefonów komórkowych

Liczba telefonów komórkowych importowanych w listopadzie 2012 r. wzrosła do 1 mln 705 tys. 146, czyli o 60%. Zwiększyła się także liczba telefonów rejestrowanych w kraju, przywiezionych przez podróżnych, o 58.6% w porównaniu do października 2012 r. Jest to najwyższy wynik w całym 2012 r. (hurriyet.com.tr)

 

Güllüoğlu otworzył sklep w Niemczech

Najsłynniejszy na świecie producent baklawy firma Güllüoğlu otworzył swój sklep w niemieckim Düsseldorfie. Zainwestował w niego 300 tys. EUR. Firma planuje zwiększyć liczbę swoich punktów w Europie do 15 w ciągu najbliższych 2 lat, powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny Fatih Güllü. Nowe sklepy oprócz Niemiec powstaną także w Belgii. (emlak.kanald.com.tr)

 

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE