Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 10 – 16 września 2012 r.

Turcja: 10 – 16 września 2012 r.

Odkryto gaz na obszarze Morza Czarnego

Na tureckim obszarze Morza Czarnego, w pobliżu gór Strandża, odkryto za pomocą son, 3 tysiące 600 metrów wgłąb ziemi, pokłady gazu ziemnego. Odkrycie to wzbudza nadzieję, iż uzależniona od zagranicznych zakupów gazu Turcja chociaż częściowo zaspokoi swoje potrzeby na ten surowiec. (ntvmsnbc.com)

Wzrost produkcji przemysłowej

Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) podał, iż w czerwcu bieżącego roku indeks wzrostu produkcji przemysłowej wyniósł 3,4% w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Czerwiec 2012 roku jest już 32 kolejnym miesiącem nieustannego, choć ostatnio nieco mniejszego wzrostu produkcji przemysłowej w Turcji. (ntvmsbc.com, cnnturk)

Trzecie lotnisko w Stambule

Przetarg na budowę trzeciego lotniska w Stambule zostanie ogłoszony 28 września. Wiadomo, że przetargiem zainteresowane są firmy TAV Havalimanları Holding, Alarko Holding, Varyap i  Limak. Lotnisko ma powstać po europejskiej stronie miasta, w jego północnej części. Pod inwestycję przeznaczono 3 500 hektarów. Ocenia się, że koszt jej powstania wyniesie około 10 miliardów lir tureckich. (hurriyet.com.tr, ekonomi.haberturk.com)

Decyzje w sprawie elektrowni atomowej

Minister Energetyki i Zasobów Naturalnych, Taner Yıldız, zapewnił, że pod koniec bieżącego roku zapadną ostateczne decyzje w sprawie rozpoczęcia budowy elektrowni atomowej w miejscowości Akkuyu, na południu Turcji. Dodał, iż elektrownia ta ma powstać we współpracy z inżynierami rosyjskimi. 75 tureckich fizyków na początku września wyjechało do Rosji na specjalne szkolenie związane z tą inicjatywą. (cnnturk.com)

TPAO w poszukiwaniach ropy i gazu na Morzu Śródziemnym

TPAO (Turecka Korporacja Naftowa) będzie jedynym przedsiębiorstwem uprawnionym do poszukiwań ropy i gazu na tureckich obszarach Morza Śródziemnego. Mimo wcześniejszych rozmów z innymi, zagranicznymi przedsiębiorstwami, żadne z nich nie złożyło ostatecznej propozycji współpracy. (ntvmsnbc.com)

Ziraat Bankası zatrudni ponad 3 tysiące nowych pracowników

Kierownictwo jednego z największych tureckich banków, Ziraat Bankası, powodu iż w wyniku planowanej restrukturyzacji w planach jest zatrudnienie 3 tysięcy 265 nowych pracowników. O zatrudnieniu danych osób mają rozstrzygnąć kolejne konkursy. (cnnturk.com)

Podwyżki cen gazu i elektryczności

Na październik zapowiedziano wprowadzenia podwyżek, najpierw cen gazu, następnie elektryczności, w wysokości nawet 10-15%. Konieczność podwyżek tłumaczona jest faktem zwiększonej ceny gazu ziemnego, zakupowanego przez Turcję z powodu braku własnych zasobów, jak również z powodu wydatków na wymianę oprzyrządowań przesyłowych, przynależnych do BOTAŞ, Operatora Rurociągów i Transportu Ropy Naftowej. (ntvmsnbc.com, sondakika.web.tr)

Pakiet nowych podwyżek

Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet podwyżek, które mają wnieść do budżetu dodatkowe 10 miliardów lir tureckich. Dodatkowe opłaty dotkną wielu dziedzin gospodarki, mi.in. zakupu aut, papierosów, zagranicznych inwestycji w Turcji. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier, Recep Tayyip Erdoğan. (ntvmsnbc.com)

Granica ubóstwa według danych z sierpnia

Turecki Ośrodek Badań Społecznych podał, granica ubóstwa dorosłej, pracującej, samotnie żyjącej osoby wynosi 687 lir 96 kuruszy.  Granica ubóstwa 4-osobowej rodziny wynosi 3 tysiące 381 lir 6 kuruszy. Na jedzenie 4-osobowa rodzina turecka w miesiącu musi wydać minimalnie  761 lir 97 kuruszy. (cnnturk.com)

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE