Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 11 – 17 czerwca 2012 r.

Turcja: 11 – 17 czerwca 2012 r.

17 czerwca 2012r.

Inwestycje TAV Holding

Jeden z największych tureckich inwestorów w sektorze budowy, obsługi i eksploatacji portów lotniczych TAV Holding wybuduje nowoczesny terminal krajowy przy lotnisku Adnan Menderes w Izmirze. Wartość inwestycji szacuje się na 250 mln EUR, roczna przepustowość pasażerska terminalu osiągnie 25 mln osób. Zakończenie budowy i oddanie terminalu do użytku nastąpi w 2014 r. Terminal zostanie wyposażony w nowoczesne systemy ekologiczne, system wykorzystujący wodę deszczową i szarą oraz energooszczędne instalacje solarne, które pozwolą na maksymalne wykorzystywanie energii słonecznej. (ekonomi.haberturk.com)

 

16 czerwca 2012 r.

Rusza budowa nowych szpitali

Państwowa firma mieszkaniowa TOKI w ciągu pierwszego półrocza 2012 r. zrealizowała rekordową liczbę przetargów na budowę państwowych szpitali w ramach protokołu podpisanego z Ministerstwem Zdrowia. Powstanie 27 nowych szpitali, w których łączna liczba łóżek wyniesie 4,3 tys., m.in. w Eskişehir (na 917 łóżek), Hatay (na 750 łóżek), w Stambule-Sultanbeyli (na 400 łóżek), w Ankarze-Polatlı (na 300 łóżek), w Bursie-Mustafakemalpaşa (na 200 łóżek), Edirne (na 300 łóżek) i İzmirze-Ödemiş (na 250 łóżek).

(hurriyet.com.tr)

 

Zakłady lakiernicze koncernu MAN

Niemiecki MAN zainwestował 15 mln EUR w jedne z największych zakładów lakierniczych w Europie. Zakłady powstały w Ankarze na powierzchni 5,5 tys. m2. Podczas otwarcia zakładów turecki minister nauki, przemysłu i techniki Nihat Ergün zaprosił niemiecki koncern do podejmowania kolejnych inwestycji w sektorze motoryzacyjnym. (haberler.com)

 

15 czerwca 2012 r.

4,6 mld TL nadwyżki budżetowej

Nadwyżka finansowa za maj br. przed odliczeniem oprocentowania wzrosła o 1,4 proc. osiągając wartość 7 mld TL. Wpływy do budżetu państwa w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. zwiększyły się o 13,6 proc. wyniosły 30 mld TL, z kolei wydatki państwa wzrosły o 8 proc. dały łącznie kwotę 26,2 mld TL. Wpływy z podatków wzrosły o 13,7 proc. dając 26,5 mld TL. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. deficyt budżetowy wyniósł 432 mln TL.( ntvmsnbc.com)

 

14 czerwca 2012 r.

Spadek bezrobocia

Stopa bezrobocia w marcu 2012 r. spadła o 0,9 proc. w skali roku i wyniosła 9,9 proc. Największe natężenie bezrobocia odnotowano w aglomeracjach miejskich 11,6 proc., czyli o 1 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r., niższe w regionach wiejskich 6,4 proc., o 0,7 proc. mniej licząc r/r. Liczba bezrobotnych w marcu br. wyniosła 2,6 mln osób, w stosunku do marca 2011 r. jest to o 201 tys. osób mniej. W marcu br. zatrudnienie wzrosło o 531 tys. osób do 23,8 mln osób, podał turecki GUS. (zaman.com.tr)

 

13 czerwca 2012 r.

Przetarg na zakup systemu przeciwlotniczej obrony rakietowej

4 lipca br. podczas posiedzenia Komitetu ds. Wdrożeń Przemysłu Obronnego (SSIK) w którym udział wezmą premier Tayyip Erdoğan, szef sztabu gen. Necdet Özel i minister obrony narodowej İsmet Yılmaz ogłoszony zostanie zwycięzca przetargu na dostawę rakiet dalekiego zasięgu oraz systemu obrony przeciwlotniczej. Wartość kontraktu wynosi 4 mld USD. Do przetargu przystąpią konsorcja z różnych krajów, Ameryka z rakietami typu Patriot Pac-3, Rosja z baterią S-400, Chiny (rakiety HQ FD-2000) oraz Włochy-Francja (rakiety Samp/T). (ntvmsnbc.com)

 

12 czerwca 2012 r.

Turcja zainteresowana saudyjską ropą

Turecka rafineria TÜPRAŞ w ślad za zmniejszeniem ilości nabywanej nieprzetworzonej ropy z Iranu, podpisała kontrakt na zakup 1 mln ton ropy z Libii oraz przygotowuje umowę z Arabią Saudyjską. Poczynania te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Turcji poprzez zakup surowców z jak największej liczby krajów tak, aby w razie odcięcia jednych źródeł, zawsze istniała energetyczna alternatywa. Minister energetyki Taner Yıldız jednocześnie zapewnił, że zmniejszenie zakupów ropy w Iranie nie oznacza, że istnieją jakiekolwiek konflikty na linii Turcja-Iran. (ntvmsnbc.com)

 

11 czerwca 2012 r.

Korporacja GE zainwestuje w Turcji 900 mln USD

General Electric (GE) wykorzystując wysoki potencjał rozwojowy Turcji w ciągu najbliższych trzech lat planuje liczne inwestycje z zakresu nowoczesnej technologii oraz produkcji urządzeń do wytwarzania energii. GE chce m.in. wprowadzić na turecki rynek swoją technologię turbin wiatrowych. Obecnie posiada w Turcji 56 zakładów i zatrudnia ponad 600 osób, zaspokaja 25 proc. potrzeb energetycznych kraju. Ponadto produkuje silniki lotnicze (zaopatrza 60 proc. tureckich maszyn) oraz prowadzi działalność w dziedzinie medycznej diagnostyki. Planowane inwestycje GE są wynikiem owocnych działań i inicjatyw rządu tureckiego w ramach programu zachęt inwestycyjnych, który w założeniu ma wspomagać proces redukcji wysokiego deficytu na rachunku bieżącym Turcji. (zaman.com.tr)

 

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE