Elektrownia w Akkuyu szansą dla krajowych inwestorów
Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni atomowej w Turcji, w pobliżu miasta Mersin, w Akkuyu. Inwestycja ta jest także okazją dla krajowych przedsiębiorców do zaangażowania się w prace podwykonawcze przy budowie i urządzaniu elektrowni. Budżet inwestycji to 20 miliardów dolarów. Duży udział w tym przedsięwzięciu, około 30-35%, mogą mieć firmy tureckie, z inwestycjami wartymi 7,5 miliarda dolarów.
Stopa bezrobocia w Turcji wzrosła o 0,3% do 9,4% w listopadzie 2012 r., wynika z oficjalnych danych opublikowanych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Liczba bezrobotnych zwiększyła się do 2,63 mln w listopadzie 2012 roku, co stanowi wzrost o 210 tys. osób, w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Stopa w sektorach pozarolniczych wzrosła do 11,4%.
Raport o stanie energetyki w 2012 roku
Minister energetyki i zasobów naturalnych, Taner Yıldız, w czasie konferencji zorganizowanej przez Turecki Komitet przy Światowej Radzie Energetycznej, zaprezentował raport „Turcja 2012″, w którym przedstawił dane na temat sytuacji energetycznej Turcji w 2012 i jej potrzeb w 2013 roku. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka turecka będzie potrzebować zwiększonych dostaw energii, które w planach rządu powinny być w coraz większej ilości pozyskiwane z odnawialnych i krajowych źródeł. W 2012 roku nastąpił wzrost produkcji energii o 4 tysiące 100 megawatów, tym samym osiągając łączna wysokość 58 tysięcy megawatów.
Praktiker wycofuje się z Turcji
Niemiecka sieć sklepów z artykułami domowymi Praktiker zamyka swoje wszystkie sklepy – łącznie 9 – na terenie Turcji, w związku z tym, że nie udało się ich sprzedać. Spółka złożyła już wniosek w sądzie w Stambule o rozpoczęcie procedury upadłościowej. Zarząd Praktikera zamierza wrócić do swojej krajowej i międzynarodowej działalności gospodarczej z dawną siłą zarobkową.
Surowsza postawa w prywatyzacji
W przeszłości tureckim firmom brakowało kapitału, aby móc wygrywać miliardowe transakcje związane z prywatyzacją, a Turcja nie była na tyle atrakcyjna dla zagranicznych koncernów i spółek do inwestowania w nią z powodu niestabilności politycznej i niekorzystnych warunków rynkowych. Jednakże, począwszy od 2003 r. nastąpił gwałtowny wzrost przychodów z prywatyzacji. Turcy uważają, że jest to zasługa przyjaznej i stabilnej polityki inwestycyjnej oraz silnej władzy jednopartyjnego rządu. Okres wzrostu trwał aż do kryzysu gospodarczego w 2008 roku, od kiedy to inwestorzy stali się bardziej ostrożni i nie podejmowali wielu nowych transakcji.
Inwestycje w przemyśle samochodowym
Minister ekonomii, Zafer Çağlayan, poinformował, że najnowsze inwestycje w turecki sektor samochodowy sięgnęły wartości 12,3 miliarda lir tureckich. Obecnie 56% inwestycji w tym sektorze pochodzi od przedsiębiorców krajowych, lecz dzięki dalszym, zapowiadanym inwestycjom szczególnie w produkcję silników, wskaźnik sięgnie ten 77% (ntvmsnbc.com).
Więcej firm upadło, ale i więcej utworzono
Zjednoczenie Izb i Giełd Turcji (TOBB) podało, iż w pierwszym miesiącu 2013 roku na terenie Turcji utworzono 4175 nowych firm, podczas gdy w tym samym czasie upadło 2759 firm. W porównaniu z grudniem 2012 roku, gdy utworzono 3072 firm, był to wzrost o prawie 36%. Najwięcej nowych firm powstało w Stambule i Ankarze (cnnturk.com).
Turcja w czołówce produkcji stali
W 2012 roku Turcja znalazła się wśród 10 krajów o największej produkcji stali na świecie i jednocześnie było krajem o najszybszym wzroście produkcji stali. Wyprodukowano wówczas w Turcji 35,9 miliona ton stali, co z poprzednim rokiem dało wzrost o 5,2 %. Obecnie Turcja znajduje się na 8. miejscu w świecie w produkcji stali (cnnturk.com).
Shell w poszukiwaniu tureckich węglowodorów na Morzu Czarnym
Koncern Shell podpisał z tureckim TPAO umowę dotyczącą poszukiwań gazu ziemnego i ropy naftowej w zachodniej części Morza Czarnego. Udział każdej ze stron wynosi po 50%. Jednocześnie Chevron, który bezskutecznie poszukiwał surowców energetycznych w tym regionie, musi zapłacić 100 milionów dolarów kary (cnnturk.com).
Zagraniczne inwestycje w turecki sektor górnictwa węgla kamiennego
Hattat Holding prowadzi rozmowy z przedstawicielami z Korei Południowej oraz Chin w sprawie zainwestowania około 3,5 miliard euro w rozwój kopalni węgla kamiennego w mieście Amasya. W planach holdingu jest wzniesienie elektrowni opalanej węglem, o mocy 1,320 megawatów. Jeśli decyzja zapadnie w czerwcu 2013 roku i prace inwestycje zostaną zrealizowane zgodnie z planem, kopalnia powinna być gotowa do eksploatacji w ciągu 2,5 roku (turkishweekly.net).
Opracowała: Julia Krajcarz