Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 12 – 18 listopada 2012 r.

Turcja: 12 – 18 listopada 2012 r.

Wrześniowy wzrost obrotów w przemyśle

Obroty przemysłowe w Turcji wzrosły o 4,9% r/r we wrześniu br., poinformował Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Obroty przemysłu wytwórczego wzrosły o 5,1%, a w górnictwie spadły o 1% w tym samym okresie. Największy wzrost odnotowano w dziedzinie trwałych dóbr konsumpcyjnych w porównaniu do września w roku ubiegłym. W podsektorach przemysłu wytwórczego największy wzrost obrotów odnotowano w produkcji wyrobów tytoniowych – 63,8%.

 

Medyczny gigant Eczacıbaşı-Monrol rośnie w siłę

Spółka Eczacıbaşı-Monrol, wchodząca w skład grupy Eczacıbaşı İlac, zakupiła amerykańską firmę Capitec, zajmującą się produkcją aparatury używanej w medycynie nuklearnej. Spółka jest częścią holdingu Eczacıbaşı, działającego głównie w sektorze budowlanym, farmaceutycznym, finansowym i informatycznym. Zlokalizowane w stanie Delaware przedsiębiorstwo produkuje urządzenia do pomiaru wartości energii oraz zajmuje się ich serwisem. Na 2013 rok zarząd spółki planuje zakup 3 kolejnych firm: w Bułgarii, Polsce oraz Jordanii.

 

Pfizer otwiera lokalną fabrykę szczepionek

Światowy gigant farmaceutyczny Pfizer wybrał Turcję na miejsce otwarcia swojej trzeciej fabryki, produkującej sprzężone szczepionki przeciw pneumokokom. Zakład powstał na obrzeżach Stambułu, w dzielnicy Kurtköy. Dwa pozostałe funkcjonują w USA i Irlandii. Zakład będzie produkował 75 mln dawek rocznie. Inwestycja pozwoli Turcji na samowystarczalność w tego rodzaju szczepionki, która jest jednym z celów narodowego programu Ministerstwa Zdrowia.

 

Niewielki wzrost bezrobocia w sierpniu

Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) podał dane na temat bezrobocia w sierpniu. W porównaniu z tym samym miesiącem 2011 roku, tegoroczny sierpień przyniósł spadek bezrobocia o 0,4 % i wyniósł 8,8 % niepracujących. Jednak w stosunku do lipca 2012 roku liczba niepracujących zwiększyła się, bowiem w lipcu było 8,4 % bezrobotnych. W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku liczba niepracujących zmniejszyła się około 76 tysięcy osób i wyniosła 2 miliony 445 tysięcy osób.

 

Gwałtowny spadek FDI

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) w Turcji sięgnęła 494 mln USD we wrześniu br. odnotowując tym samym spadek o 34,4% w porównaniu do danych z września ubiegłego roku. FDI w przeciągu pierwszych 9 miesięcy spadło o 12% do około 10 mld USD w porównaniu do okresu od stycznia do września 2011 r., poinformowało ministerstwo gospodarki. Napływ kapitału w pierwszych 9 miesiącach br. wyniósł 7,9 mld USD. (finanstrend.com)

 

Wzrost przychodów Vodafone w Turcji

Vodafone Turkey odnotowała duży wzrost przychodów w okresie pierwszych 6 miesięcy 2012 r., w przeciwieństwie do całkowitego wyniku spółki. Jest to spowodowane głównie dużymi stratami na rynku włoskim i hiszpańskim. W Turcji dochody wzrosły do 2,7 mld TRY w pierwszym półroczu roku obrotowego, odnotowując 19,1% wzrost do analogicznego okresu w 2011 r. (sabah.com.tr)

 

İş Bankası odnotował wysoki zysk

Największy prywatny bank w Turcji İş Bankası poinformował w pisemnym oświadczeniu, iż w pierwszych 3 kwartałach br. osiągnął zysk równy 2,34 mld TRY (1,29 mld USD). Oznacza to wzrost o 30,1% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Dzięki kontynuacji produktywnego i zrównoważonego wzrostu w trzecim kwartale, İş Bankası utrzymał pozycję największego banku w Turcji. (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Amerykanie zainwestują w produkcję paneli PV

International Capital Alliance (ICA) w Kalifornii zamierza wykorzystać słoneczny potencjał Turcji do produkcji energii. Firma zakończyła proces oceny południowo-wschodniej części Turcji i wybudować w prowincji Kilis fabrykę paneli fotowoltaicznych (PV) oraz farmę solarną. Początkowa moc wyniesie 200 MW, a wstępny koszt inwestycji to 700 mln USD. (sabah.com.tr)

 

Prywatyzacja Akdeniz Elektrik Dağıtım może zakończyć się sukcesem

Cengiz-Kolin-Limak joint venture złożyło najwyższą ofertę w rządowym przetargu na sprzedaż Akdeniz Elektrik Dağıtım, zakładu energetycznego w regionie Morza Śródziemnego. Prawdopodobnie zakończy to proces prywatyzacji po kilku wcześniejszych nieudanych próbach. Sieć obejmuje prowincje Antalya, Burdur i Isparta, zaopatrując w prąd 1,67 mln odbiorców. (trthaber.com)

 

Fitch zaktualizował pozycję Doğan Media Group

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch zmieniła perspektywę dla Doğan Media Group ze stabilnej na pozytywną, utrzymując pozycję ratingową spółki na poziomie B+. Zmiana prognoz była spowodowana wynikami firmy za 2012 r. (cnnturk.com)

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE