Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 12 – 18 marca 2012 r.

Turcja: 12 – 18 marca 2012 r.

17 marca 2012 r.

Wzrosła liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej

W 2011 r. liczba Turków, którzy co najmniej raz dziennie korzystali z bankowości internetowej wyniosła 11,4 mln, w tym 10,4 mln klientów indywidualnych i ponad 968 tys. przedsiębiorców, wynika z raportu przygotowanego przez Związek Banków Tureckich. W ciągu ostatnich 5 lat grupa aktywnych użytkowników bankowości internetowej wzrosła o 100 proc. 38 proc. przedsiębiorców i 33 proc. klientów indywidualnych korzysta z bankowości internetowej w Stambule, pozostałe procenty stanowią głównie mieszkańcy Ankary i Izmiru.

(ekonomi.haberturk.com)

 

16 marca 2012 r.

Deficyt budżetowy wyniósł 2,6 mld TL

Dochody budżetu Turcji w lutym 2012 r. w porównaniu do analogicznego miesiąca 2011 r. wzrosły o 12,1 proc. osiągając 27,5 mld TL, dochody podatkowe zwiększając się o 7,8 proc. wyniosły 22,7 mld TL. Najbardziej wzrosły dochody z podatku dochodowego od osób fizycznych o 28 proc., z tytułu opłat bankowych i obowiązkowych składek ubezpieczeniowych o 27,7 proc. oraz opłat skarbowych o 26,7 proc. Wydatki zrealizowano w wysokości 30,1 mld TL, co w porównaniu do roku 2011 r. daje wzrost o 28 proc. W rezultacie deficyt budżetu wyniósł 2,6 mld TL. (cumhuriyet.com.tr)

 

15 marca 2012 r.

Zmiany przepisów dot. importu żywych zwierząt

Zgodnie z nowymi zapisami regulującymi uzyskanie certyfikatu zdrowotnego dla importowanych zwierząt przeznaczonych na ubój, licencja importowa będzie wydawana jedynie zwierzętom mającym pochodzenie jednakowe z krajem eksportującym. Zwierzęta pochodzące z eksportu pośredniego nie dostaną zezwolenia na eksport do Turcji. W celu zweryfikowania i dopuszczenia importu z poszczególnych krajów – eksporterów, specjalne delegacje sanitarno-weterynaryjne z tureckiego Ministerstwa Zdrowia przeprowadzą analizy i wyznaczą zwierzęta nadające się na eksport. (hurriyet.com.tr)

 

Projekt zagospodarowania przestrzennego Izmiru

Minister transportu Binali Yıldırım zapowiedział inwestycje infrastrukturalne w Izmirze, szacowane na około 10 mld TL. W ramach programu rewitalizacji zakłada się rozbiórkę 100 tys. budynków z lokalami mieszkalnymi i innych obiektów wybudowanych niezgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Inwestycje przewidują również gruntowny remont i modernizację lokali mieszczących się w strefach terenów zagrożonych klęską żywiołową. Powstaną nowe drogi lokalne, miasto zabezpieczy również potrzeby mieszkańców w nowe połączenia komunikacyjne. (ekonomi.haberturk.com)

 

Projekt budowy nowych portów morskich w Izmirze

Ministerstwo Transportu, Żeglugi i Łączności chce zwiększyć przepustowość infrastruktury portowej w Izmirze. W ramach rozbudowy przewiduje się budowę 18 nowych portów morskich, które pomieszczą ponad 6 tys. jednostek pływających. Tym sposobem Izmir stanie się dominującym centrum operacji jachtingowych w Turcji z ponad 8 tys. przepustowością. W przetargu na budowę portów weźmie udział 10 firm. (ekonomi.haberturk.com)

 

12 marca 2012 r.

Rosną obroty na rynku sprzętu elektronicznego

Wartość tureckiego rynku elektroniki użytkowej w skład którego wchodzą komputery, telefony komórkowe, maszyny biurowe, sprzęt audio i AGD szacuje się na 22,8 mld TL. Sprzedaż sprzętu elektronicznego w IV kwartale 2011 r. wzrosła o 51 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, co pozwoliło osiągnąć w tym okresie najwyższą od 4 lat wartość ponad 1 mld TL. Biorąc pod uwagę 12-miesięczny okres w 2011 r. sprzedaż wyniosła 3,6 mld TL i była o 44 proc. wyższa niż w 2010 r. Największy wzrost sprzedaży sprzętu elektronicznego w IV kwartale 2011 r. widać było w segmencie dużego AGD (o 26 proc.) i sprzętu audio (o 18,4 proc.). Wysoko notowano sprzedaż maszyn biurowych, komponentów i części elektronicznych osiągając w tym segmencie rekordowy zysk rzędu 125 mln TL. (haberimport.com)

 

Nowy udziałowiec TAV Airports Holding

Francuskie przedsiębiorstwo Aéroports de Paris (ADP) wykupiło 38 proc. udziałów TAV Airports Holding, operator lotnisk w Turcji, za łączną wartości 874 mln USD. Na stanowisku prezesa TAV Holding pozostanie Hamdi Akın, do zarządu powołane zostaną trzy osoby z ramienia (ADP). Połączenie obu przedsiębiorstw lotniczych da im spore szanse uplasować wysokie miejsce na świecie wśród czołowych zarządców portów lotniczych.  (airnewstimes.com)

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE