Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Turcja: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Verbund wycofuje się z tureckiego rynku

Największy austriacki dostawca energetyczny Verbund chce sprzedać swoje udziały w tureckiej Enerjisa niemieckiej firmie E.ON Ruhrgas. W ciągu ostatniego roku Verbund ostrożnie podchodził do planów inwestycyjnych partnerskiej Enerjisa z powodu pogłębiającego się kryzysu w strefie euro. Z kolei Enerjisa zamierza rozwijać swoją działalność, do 2015 r. chce przejąć 10 proc. całego rynku energetycznego w Turcji, podały źródła agencji Reuters. (ekonomi.haberturk.com)

 

Yves Rocher kupił 51 proc. udziałów w Flormar

Wartość transakcji, której przedmiotem było 51 proc. akcji Flormar, oszacowano na 150 mld USD. Flormar uznał Yves Rocher za strategicznego partnera, ze względu na markę rozpoznawalną za granicą, z kolei strona francuska liczy, że dzięki współpracy z tureckim producentem kosmetyków, zwiększy udział w handlu na międzynarodowych rynkach, głównie na Bliskim Wschodzie, Afryce i Europie Wschodniej. Marka Flormar wywodzi się z Włoch, na tureckim rynku rozpoczęła działalność w 1972 r., obecnie posiada sieć 98 sklepów w Turcji oraz ponad 200 za granicą, eksportuje produkty do ponad 80 krajów na 4 kontynentach, roczne obroty na tureckim rynku przekraczają 100 mln USD. (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Porozumienie z Chinami w sprawie nowych wagonów dla metra w Ankarze

Ministerstwo Transportu Gospodarki Morskiej i Komunikacji Turcji podpisało umowę o partnerstwie strategicznym z China South Locomotive & Rolling Stock Corporation Limited (CSR) w zakresie wspólnej produkcji wagonów i elektrycznych zespołów trakcyjnych dla metra w Ankarze. Istnieje możliwość przeniesienia fazy produkcyjnej projektu do Turcji. Rząd Chin przeznaczył 3 mld USD na realizację projektu, oświadczył turecki minister transportu Binali Yıldırım. (olay.com.tr)

 

Przetarg na zakup szybkich składów

Tureckie Koleje Państwowe (TCDD) ogłosiły przetarg na zakup sześciu składów szybkich pociągów, symulatora transportu kolejowego oraz 7-letni kontrakt na wykonanie prac konserwacyjno-naprawczych w ramach projektu budowy i renowacji linii wysokich prędkości w Centralnej Anatolii. Projekt finansuje pożyczka zaciągnięta z Islamskiego Banku Rozwoju (IDB). Przetarg jest otwarty dla oferentów krajowych i zagranicznych. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi 10 października br. (trthaber.com)

 

Rozwój współpracy gospodarczej z Kirgistanem

Turcja chce zwiększyć obroty handlowe z Kirgistanem, oświadczył turecki minister gospodarki Zafer Çağlayan podczas wizyty ministra gospodarki i polityki antymonopolowej Kirgistanu Temir Sarijew w Ankarze. Obroty handlowe między Turcją a Kirgistanem wzrosły z 41 mln USD w 2001 r. do 232 mln USD w br. Podczas spotkania oba kraje zawarły strategiczny sojusz na rzecz rozwoju handlu. (tumhaber.com.tr)

 

Europejscy inwestorzy zdominowali turecki rynek

W I półroczu br. 77,8 proc. BIZ pochodziło z krajów UE. Najwięcej inwestowały; Wielka Brytania 2 mld USD, Austria 1,4 mld USD i Luksemburg 676 mln USD. Łączna wartość BIZ wzrosła o 21 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. osiągnęła 8,2 mld USD. BIZ widoczne były w następujących sektorach, przemysł wytwórczy – 3,1 mld USD, przemysł budowlany – 1,3 mld USD, usługi finansowo-bankowe – 715 mln USD. W tym samym okresie 620 firm z zagranicznym kapitałem rozpoczęło swoją działalność, a 79 z częściowym udziałem kapitału zagranicznego. Z końcem czerwca br. łączna liczba spółek z udziałem kapitału zagranicznego działających w Turcji wyniosła 30,3 tys., w tym 52 proc. z nich posiada kapitał europejski, powiedział minister gospodarki Zafer Çağlayan. (ntvmsnbc.com)

 

Wzrost zużycia benzyny

W czerwcu br. sprzedaż benzyny wzrosła o 11,7 proc. w porównaniu do maja do 175,4 tys. ton, a ilość sprzedanego oleju napędowego wzrosła o 4,8 proc. m/m do 1,5 mln ton. Równocześnie w czerwcu ilość importowanej nieprzetworzonej ropy naftowej w stosunku do maja wzrosła o 37,8 proc., eksport benzyny zmniejszył się o 2,2 proc., podał w raporcie Urząd Regulacji Rynku Energetycznego (EPDK). (ntvmsnbc.com)

 

Tofaş najbardziej dochodowym partnerem Fiata w Europie

Tofaş w I półroczu 2012 r. osiągnął zyski ze sprzedaży równe 3,4 mld YTL, odnotował 5,2 proc. wzrostu zysków. W tym samym okresie sprzedał w Turcji 46,8 tys. samochodów marki Fiat. Rola Turcji w polityce sprzedażowej Fiata wciąż rośnie. Turcja jest drugim po Włoszech i trzecim na świecie największym rynkiem zbytu samochodów tej marki i pomaga niwelować skutki europejskiego kryzysu, powiedział szef firmy Kamil Başaran na spotkaniu redaktorów branży motoryzacyjnej. (aksam.com.tr)

 

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE