Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 14 – 20 maja 2012 r.

Turcja: 14 – 20 maja 2012 r.

20 maja 2012 r.

Modernizacja magistrali kolejowej Irmak-Karabük-Zonguldak

Wybudowana i uruchomiona 1937 r. jako magistrala węglowa, linia kolejowa na odcinku 415 km łącząca Irmak-Karabük-Zonguldak zostanie wyremontowana i zmodernizowana do 2016 r. zgodnie ze standardami unijnymi, czerpiąc środki finansowe z dotacji przedakcesyjnych  dla krajów kandydujących do UE (IPA). Dzięki modernizacji zwiększy się przepustowość kolei na tym odcinku, ponadto będzie szybsza i bezpieczniejsza. W ramach planowanych prac konstrukcyjnych zostanie wymieniona nawierzchnia kolejowa na szyny typu 49E1, remontem i konserwacją objęte zostaną mosty i tunele kolejowe, przewiduje się budowę nowych kładek i przejść podziemnych przy bocznicach kolejowych, wszystkie perony i stacje kolejowe będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone w system nagłaśniający i powiadamiania podróżnych. (rayhaber.com)

 

19 maja 2012 r.

Tureckie Linie Lotnicze (THY) liczą straty

Według informacji podanej na Platformie Informacji Publicznej (KAP) straty THY za I kwartał br. wyniosły 29,4 mln TL. W porównaniu z rachunkiem zysków i strat w analogicznym okresie 2011 r. odnotowano 18,5 mln TL zysków. (ekonomi.haberturk.com)

 

Dane o bezrobociu

Stopa bezrobocia w lutym 2012 r. spadła o 1,1 proc. w skali roku i wyniosła 10,4 proc. Największe natężenie bezrobocia odnotowano w aglomeracjach miejskich 12,1 proc., czyli o 1,2 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r., niższe w regionach wiejskich 7,1 proc., o 0,7 proc. mniej licząc r/r. Liczba bezrobotnych w lutym br. wyniosła 2,7 mln osób, w stosunku do lutego 2011 r. jest to o 243 tys. osób mniej. W lutym br. zatrudnienie wzrosło z 22,8 mln osób do 23,3 mln osób. (sabah.com.tr)

 

18 maja 2012 r.

Hyundai Assan zainwestuje 607 mln USD

Hyundai Assan planuje rozbudowę zakładów samochodowych w Izmit (płn.–zach. Turcja) zwiększając dotychczasową roczną wydajność produkcyjną ze 100 tys. do 200 tys. pojazdów. Linia produkcyjna nowego modelu Hyundai i20 oraz i10 uruchomiona zostanie w przeciągu 18 miesięcy. 90 proc. produkcji będzie przeznaczona na eksport. Hyundai Assan da zatrudnienie dodatkowo 2 tys. 400 osób. (haber.gazetevatan.com)

 

Zyski wielobranżowych grup przedsiębiorczych

W komunikacie wydanym za pośrednictwem Platformy Informacji Publicznej (KAP) podano, że Sabancı Holding jeden z największych w Turcji korporacji wielobranżowych w I kwartale 2012 r. zwiększył swoją sprzedaż o 12 proc., z zyskiem netto o wartości 296 mln TL, z kolei przychody Koç Holding, kolejnego giganta na rynku tureckim w porównaniu z I kwartałem 2011 r. zmniejszając się o 9,9 proc. wyniosły 538 mln TL. (zaman.com.tr)

 

17 maja 2012 r.

Wizyta Zafer Çağlayana w Polsce

5 tys. ciągników rolniczych marki Hema tureckiego Hattat Holding trafi do polskiej firmy Pol-Mot Warfama. Kontrakt o łącznej wartości 350 mln EUR podpisano podczas konsultacji na Polsko-Tureckim Forum Gospodarczym, które stanowiło punkt programu oficjalnej wizyty tureckiego ministra gospodarki Zafer Çağlayan w Polsce. W sprawie prywatyzacji PLL LOT, turecki minister podkreślił, że liczy na pomyślną finalizację negocjacji Tureckich Linii Lotniczych (THY) w sprawie zakupu 50 proc. udziałów polskiego przewoźnika. Çağlayan odwiedził także plac budowy warsza­wskiego metra. Inwest­y­cja jest realizowana przez turecką firmę Güler­mak oraz jej włos­kich i pol­s­kich partnerów. (hurriyet.com.tr)

 

16 maja 2012 r.

Deficyt budżetowy

W I kwartale 2012 r. deficyt budżetowy wzrósł o 33,7 proc. dając 1,4 mld TL nadwyżki, wyniósł 5,19 mld TL, to jest o 2,09 mld TL więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. (hsbc.com.tr)

 

15 maja 2012 r.

Ekspansja Montblanc

Turcję postrzegamy, jako najszybciej rozwijający się kraj na świecie. Zwiększenie udziału i skali działalności na tureckim rynku jest obecnie naszym głównym priorytetem, oświadczył przedstawiciel na kraje Europy i Azji marki Montblanc, Elvir Johic. Johic zaprezentował najnowszą kolekcję Montblanc sygnowaną nazwiskiem księżnej Monaco Grace Kelly. Eksponaty limitowanej serii marki Montblanc są wystawiane w dwóch firmowych butikach w Ankarze i Stambule, z kolei w Antep, Adana, Bursa i Izmir sieć butików firmy Rotap, wyłącznego przedstawiciela Montblanc sprzedaje całą gamę wyrobów biżuteryjnych, zegarków i piór tej marki. (haber100.com)

 

14 maja 2012 r.

Projekt budowy tunelu Ovit

Rozpoczęto realizację projektu budowy trzeciego najdłuższego na świecie, 17-kilometrowego tunelu drogowego. Tunel zostanie oddany do użytku w 2016 r., będzie przebiegać przez górę Ovit, na odcinku drogowym İkizdere-İspir łączącym Rize i Erzurum (płn.–wsch. Turcja). Tunel drogowy jest strategicznym projektem rządowym, ma ożywić handlowe perspektywy lokalnych biznesmenów oraz przyspieszyć transport lądowy z płn. górzystych prowincji Turcji do wsch. i płd.–wsch. prowincji, aż po Iran i Azję Środkową. Kosz projektu szacuje się na 800 mln TL. (zaman.com.tr)

 

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE