Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 14 – 20 stycznia 2013 r.

Turcja: 14 – 20 stycznia 2013 r.

przegląd-ekonomi.haberturk.com_

 

TAV Airports zainteresowane terminalem na lotnisku w Nowym Jorku

Największy turecki deweloper i operator lotnisk złoży wniosek wspólnie z Aéroports de Paris (ADP), które posiada 38% akcji w TAV, do prekwalifikacji praw operacyjnych lotniska LaGuardia, ogłosił w środę dyrektor generalny TAV Sani Şener. Istniejący terminal centralny na lotnisku LaGuardia, które służy wyłącznie lotom krajowym, otwarto w 1964 r. Został on zaprojektowany do obsługi 8 mln pasażerów rocznie. Jednak szybko stał się zbyt mały w stosunku do natężenia ruchu lotniczego. W 2011 r. gościł 24,1 mln pasażerów.

 

Bank Światowy przewiduje wzrost PKB

Według prognoz Banku Światowego dla gospodarki tureckiej na 2013 rok rachunek obrotów bieżących ulegnie zmniejszeniu, natomiast zwiększy się inflacja. Główny ekonomista Banku Światowego, Marina Wes, podała, iż w 2013 roku PKB przewidywany jest na poziomie wzrostu o 4%. Jednak na 2014 roku w przewidywaniach pojawia się spadek na poziomie 4,5%. Rachunek obrotów bieżących w 2013 roku ulegnie spadkowi z 7,5% do 7%. Indeks CPI w 2013 roku z 5,2% zmieni się na 6,1%, natomiast w 2014 roku z 5 do 5,2%.

 

Turecki simit zaostrza apetyt zagranicznych inwestorów

Simit, uznawany kiedyś za najtańszy posiłek dla biednych ludzi, zmienił się w ogromny biznes, zdominowany przez sieć restauracji i przyciągający zagranicznych inwestorów. Abraaj Capital z Dubaju oraz Colony Capital z USA konkurują o 50% udziałów w tureckiej Simit Sarayi, wiodącej marce, która ukazała wielki potencjał handlowy prostej żywności, jak twierdzi prezes firmy Abdullah Kavukçu. Zapowiedział również, iż nie sprzedadzą udziałów firmy za kwotę niższą niż 500 mln USD. Firma Simit Sarayi, która rozszerzyła swoją działalność o 18 oddziałów za granicą, planuje ofertę publiczną w pierwszym półroczu 2013 r. na 10-15% swoich akcji.

 

Spadek eksportu Toyoty

Turecki oddział Toyoty wyeksportował w 2012 r. 63 tys. 549 aut własnej produkcji, wynika z danych opublikowanych przez Związek Przemysłu Samochodowego (OSD). Zakład Produkcji Samochodów Toyota (Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ), mieszczący się w Arifiye w województwie Sakarya, zanotował jednak spadek eksportu w porównaniu z 2011 r., kiedy udało się sprzedać za granicę 81 tys. 223 auta. Wynik sprzedaży z 2012 r. jest także niższy niż z 2010 r., gdy sprzedano 73 tys. 163 auta.

 

Strata dochodów z podatku w związku z przemytem papierosów

Według Konfederacji Tureckich Rzemieślników i Handlowców (TESK) jedna na pięć paczek papierosów w Turcji jest przemycana. TESK zauważył też, że w konsekwencji Turcja traci od 4 do 5 mld TRY z wpływów podatkowych w każdym roku. W ostatnich latach przemyt i podrobiony tytoń uderzyły zwłaszcza w handel spożywczy. Podczas gdy jedna na pięć paczek papierosów jest przemycana w Turcji (na ogół), jedna na dwie jest przemycana w południowo-wschodniej części kraju, a zwiększenie podatku spowoduje tylko zwiększenie przemytu w całym kraju.

 

Liczba bezrobotnych bez zmian

Stopa bezrobocia w Turcji nie zmieniła się i wyniosła 9,1% w listopadzie 2012 r., wynika z danych opublikowanych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜIK). Stopa w sektorach pozarolniczych wyniosła 11,4% w tym samym okresie, wskazując na niewielką poprawę. Bezrobocie wynosiło 9,1% zarówno w listopadzie rok wcześniej, jak również we wrześniu 2012 r. Jednak w porównaniu z rokiem ubiegłym powstało zaledwie nieco ponad 1 mln miejsc pracy. (haberler.com)

 

Spadek eksportu bawełny

Turcja, która jest wiodącym eksporterem tkanin, coraz częściej importuje bawełnę. Deficyt w handlu bawełną i produktami pokrewnymi wyniósł 9 mld USD w ciągu ostatnich 10 lat. Od 2002 r. importowano bawełnę, włókna i tkaniny bawełniane o wartości 21,7 mld USD, podczas gdy z Turcji wywieziono produkty o wartości 12,6 mld USD. Na poziom deficytu wpłynęła także rosnąca cena importowanej bawełny. (mucadele.com.tr)

 

Rośnie liczba Turków wyjeżdżających do pracy za granicę

Turcja wysłała 57 tys. 953 pracowników do innych krajów, głównie do Iraku, Rosji, Arabii Saudyjskiej i Turkmenistanu w 2012 r., wynika z oficjalnych danych przedstawionych przez Turecką Agencję Zatrudnienia (ISKUR). Liczba osób, które wyjechały za granicę do pracy wzrosła o 10,41% w 2012 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. (posta.com.tr)

 

Znaczny wzrost na rynku M&A

Wartość fuzji i przejęć (M&A) w sektorze energetycznym w Turcji w ubiegłym roku wyniosła 9,5 mld USD. Jest to znaczny wzrost w porównaniu do 2011 r., kiedy wynosiła zaledwie 1,2 mld USD, wynika z raportu przygotowanego przez PricewaterhouseCoopers. W 2012 r. Podpisano 45 umów, a ich wartość 7-krotnie przekroczyła oczekiwania rynkowe. (haberler.com)

 

Niska konsumpcja w sektorze obuwniczym

Turcy zajmują odległe miejsce w porównaniu do Europejczyków pod względem konsumpcji obuwia. Zakupują rocznie średnio 2,5 pary, wynika z danych przedstawionych przez tureckiego producenta butów Grupę Zilyan. Przeciętny Europejczyk kupuje rocznie 5,5 pary butów, natomiast mieszkaniec USA kupuje 7 par. Szacuje się, że wielkość sprzedaży obuwia w Turcji w 2012 r. wyniosła 3,2 mld EUR. (sondevir.com)

Opracowała: Katarzyna Glinko

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE