Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 15 – 21 października 2012 r.

Turcja: 15 – 21 października 2012 r.

Turecki Bank Centralny obniżył stopy procentowe

Po prawie 7 miesiącach utrzymywania stóp procentowych na niezmienionym poziomie, Turecki Bank Centralny obniżył je z 10% do 9,5%. Przyczyną takiej decyzji jest spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz wzrost inflacji. (ekonomi.haberturk.com)

 

Wzrost zagranicznych funduszy inwestycyjnych w Turcji

Dzięki polityce Banku Centralnego i aktualnym stopom procentowym do Giełdy Papierów Wartościowych w Stambule (İMKB) wpłynęło 3,9 mld USD z inwestycji zagranicznych w ciągu pierwszych 9 miesięcy br. Oczekuje się pozytywnej kontynuacji tego trendu. Według oficjalnych raportów 33% udział w sprzedaży miały amerykańskie fundusze inwestycyjne, podczas gdy 22% stanowiły brytyjskie fundusze inwestycyjne. (haberler.com)

 

Borusan i EnBW zbudują elektrownię wiatrową w Turcji

Turecka spółka Borusan i niemiecka EnBW przystąpiły do projektu budowy elektrowni wiatrowej o mocy 50 MW, składającej się z 22 turbin wiatrowych, w północno-zachodniej części prowincji Tekirdağ. Ze względu na szybko rosnące zapotrzebowanie energetyczne w Turcji, przewiduje się, że przyjazna dla środowiska elektrownia wiatrowa Balabanlı zostanie uruchomiona już w 2013 r.

 

Spadek stopy bezrobocia do 8,4%

Turecka gospodarka utworzyła w lipcu br. 545 tys. miejsc pracy swoim obywatelom, wynika z danych przedstawionych przez Turecki Urząd Statystyczny. Stopa bezrobocia spadła o 0,7% do 8,4% w porównaniu do lipca ubiegłego roku. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 186 tys. w skali roku. Bezrobocie wśród młodzieży spadło z 18,3% do 16,3%. (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Doğan Holding powraca na rynek energetyczny

Należąca do holdingu Doğan firma Doğan Enerji, podpisała z Arista Yatırım porozumienie w sprawie nabycia 60 % udziału w posiadaniu sieci stacji benzynowych Full Petrol. W ten sposób Doğan powraca na rynek energetyczny w Turcji po chwilowej nieobecności, spowodowanej uprzednią sprzedażą pod koniec 2010 roku austriackiej grupie przetwórstwa ropy, OMV, stacji benzynowych Petrol Ofisi. Transakcja przejęcia 60 % Full Petrol opiewała na wartość 109 milionów dolarów. Realizacja zakupu planowo ma być sfinalizowana 28 grudnia br.

 

Rząd zwiększa wydatki na kolej

Przedsiębiorstwa państwowe zainwestują ponad 10 mld TRY w przyszłym roku, z czego ponad połowę pochłoną inwestycje Tureckich Kolei Państwowych (TCDD). Rząd podjął także decyzję o wstrzymaniu wszelkich dodatkowych wydatków z 28 przedsiębiorstw należących do państwa, jakie mogłyby się pojawić w 2013 r. Rząd przeznaczy 9,9 mld TRY na inwestycje w spółkach, w których posiada 100% udziałów. Na inwestycje na kolei zaplanowano 4,7 mld TRY.

 

Producent zapachów zainwestuje 50 mln USD w Turcji

Wiodący twórca smaków i zapachów dla produktów konsumenckich, International Flavors & Fragrances Inc., ogłosiła, że planuje zainwestować 50 mln USD w istniejącej już fabryce smaków w Gebze  w Turcji w ciągu najbliższych 3 lat. Inwestycja zostanie przeznaczona na powiększenie zakładu produkcyjnego, w celu wsparcia bieżących i przyszłych klientów na stale rozwijających się rynkach w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Spółka planuje podzielić prace na etapy, z których pierwszy ma być ukończony w drugim kwartale 2013 r. (invest.gov.tr)

 

Spadek zaufania konsumentów

Pogorszenie się perspektyw dla gospodarki oraz niestabilna sytuacja na rynku pracy spowodowały, iż zaufanie konsumentów w Turcji odnotowało spadek we wrześniu br. w porównaniu z wcześniejszym miesiącem. Indeks, który w sierpniu wynosił 91,1% spadł we wrześniu 2012 r. do najniższego od 25 miesięcy poziomu – 88,8%, wynika z danych przygotowanych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) we współpracy z Tureckim Bankiem Centralnym. Analitycy podkreślają, że na wynik miesięcznego badania koniunktury konsumenckiej wpłynęła m.in. fala podwyżek podatkowych. Przewiduje się także dalszy spadek zaufania konsumentów w październiku br. z powodu trwającego konfliktu w Syrii i wahających się cen ropy.

 

Kanadyjczycy będą szukać złota w Turcji

Kanadyjska firma Alamos Gold, zajmująca się wydobyciem złota, jest gotowa zainwestować 1 mld USD w dwóch projektach górniczych w prowincji Çanakkale. Po nabyciu dwóch projektów: Ağı Dağı oraz Kirazlı na półwyspie Biga od innej kanadyjskiej firmy – Teck Mining, Alamos rozpocznie będzie poszukiwał złota i srebra, inwestując 425 mln USD w realizację każdego z projektów. Przeprowadzono już niezbędne badania i studia wykonalności przez firmę Kuzey Biga Madencilik z Turcji. Alamos ma nadzieję, że wydobycie złota w Ağı Dağı rozpocznie się w 2016 r., natomiast w Kirazlı w 2014 r. Otwarcie dwóch kopalni stworzy miejsca pracy dla ok. 800 osób.

 

Rekordowo wysokie inwestycje Turcji za granicą

Całkowita kwota inwestycji zagranicznych dokonanych przez Turków w ciągu pierwszy 8 miesięcy br. wyniosła 2,97 mld USD i jest to rekordowy wynik. Z ostatniego raportu dotyczącego salda płatności, przygotowanego przez Turecki Bank Centralny, wynika, że całkowita wartość tureckich inwestycji za granicą wyniosła 26% całkowitych bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) – 7,71 mld USD w okresie od stycznia do sierpnia 2012 r. Największą ilość tureckich inwestycji przyciągnęła Holandia.

 

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE