Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

Turcja: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

22 kwietnia 2012 r.

Dane z sektora AGD za marzec 2012 r.

Sprzedaż krajowa AGD wzrosła o 15 proc. w ujęciu miesięcznym., natomiast zmalała o 3 proc. rdr. Eksport sprzętu AGD wzrósł o 16 proc. w porównaniu z lutym br. i o 20 proc. w skali roku. W I kwartale br. odnotowano wzrost o 1 proc. na sprzedaż, o 15 proc. na eksport i o 8 proc. na produkcję AGD. Przy notowaniach za marzec zachowano neutralność w stosunku do danych producenta Arçelik, lidera tureckiego sektora AGD. (hsbc.com.tr)

 

 

21 kwietnia 2012 r.

Rozbudowa Sabiha Gökçen w Stambule (İSG)

Zakończono prace nad projektem budowy drugiego pasa startowego lotniska İSG. Włączenie nowego pasa do ruchu lotniczego nastąpi w 2015 r. Dzięki tej inwestycji przepustowość portu dwukrotnie wzrośnie. Rozbudowa lotniska jest kluczowa ze względu na stale rosnącą liczbę pasażerów, w br. port spodziewa się obsłużyć około 17 mln pasażerów. 20 kwietnia br. Tureckie Linie Lotnicze (THY) uruchomiły 76 dodatkowych krajowych połączeń z İSG, planuje się również zwiększenie liczby połączeń międzynarodowych. İSG idąc w ślady TAV Airport Holding, planuje rozszerzyć działalność na nowych rynkach poprzez pozyskanie partnerów zagranicznych, oświadczył prezes İSG Gökhan Buğday. (hsbc.com.tr), (ekonomi.haberturk.com)

 

Porozumienie nuklearne z Kanadą

Turcja podpisała porozumienie z Kanadą na budowę elektrowni jądrowej w mieście Synopa na wybrzeżu Morza Czarnego. Kontrakt jest wart 20 mld USD. Sygnatariuszami umowy są turecka spółka energetyczna Elektrik Üretim i kanadyjski zespół CANDU. W początkowej fazie projektu przewiduje się wyznaczenie ekip badawczych z ramienia dwóch sygnatariuszy w celu przeprowadzenia badań dotyczących uwarunkowań gospodarczo-finansowych i geologiczno-środowiskowych. Analizy potrwają 6 miesięcy, następnie zostaną przedstawione tureckiemu Ministerstwu Energetyki i Zasobów Naturalnych. (ntvmsnbc.com)

 

20 kwietnia 2012 r.

Przetarg na trzeci most nad Bosforem

5 z 11 firm i konsorcjów dopuszczonych do przetargu złożyło ofertę na budowę trzeciego mostu nad Cieśniną Bosfor. Oferentami zostali, Mapa İnşaat, Yapı Merkezi-Doğuş İnşaat-China Communication Construction (Chiny)-Arkon Yapı (joint venture), Cengiz İnşaat-Limak-Makyol-Kalyon (joint venture), Salini (Włochy)-Gülermak (joint venture), Astaldi IC (Włochy)-İçtaş (joint venture). Po przeanalizowaniu ofert, firmy zostaną wezwane do złożenia wniosków finansowych, poinformował zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych (KGM) İhsan Akbıyık. (aa.com.tr), (hurriyet.com.tr)

 

19 kwietnia 2012 r.

TPAO poszukuje złóż ropy i gazu

26 kwietnia br. Turecka Korporacja Naftowa (TPAO) przystąpi do wierceń w Tureckiej Republice Północnego Cypru (KKTC) w regionie Famagusta, w okolicach wioski Sınırüstü. Odwierty sięgające 3 tys. metrów przeprowadzone zostaną na lądzie w obrębie platformy Turk Yurdu 1 w celu przeszukania i oceny potencjału ropy i gazu w tym regionie, oświadczył minister energetyki Taner Yıldız. (ekonomi.haberturk.com), (turkishny.com)

 

18 kwietnia 2012 r.

Wartość BIZ w Turcji

W okresie styczeń-luty 2012 r. napływ do Turcji kapitału z tytułu bezpośrednich inwestycji zagranicznych wyniósł 1,7 mld USD, czyli o 25 proc. więcej, w porównaniu do 1,3 mld USD za analogiczny okres 2011 r. 56 proc. skumulowanej wartości inwestycji w dwóch pierwszych miesiącach 2012 r. pochodziło z krajów UE, w tym najwięcej z Holandii (385 mln USD) i Luksemburga (144 mln USD). (hsbc.com.tr)

 

Indeks kosztów budowy w górę

W I kwartale br. indeks kosztów budowy wzrósł o 10,39 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. W stosunku do IV kwartału 2011 r. zanotowano 1,25 proc. wzrostu, natomiast biorąc pod uwagę średnią czterech ostatnich kwartałów koszty budowy zwiększyły się o 12,83 proc. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2011 r. stawki robocizny i ceny materiałów budowlanych wzrosły kolejno o 1,87 proc. i 1,07 proc., natomiast w skali roku ceny zwiększyły się kolejno o 5,44 proc. i 11,89 proc. (ekonomi.haberturk.com)

 

17 kwietnia 2012 r.

Spotkanie ministra energetyki z szefem BP

Wysokie ceny ropy naftowej na giełdach światowych i tendencja do kolejnych podwyżek są wynikiem sztucznie kreowanych spekulacji. Znajdują one podatny grunt zwłaszcza w obliczu niepewnej sytuacji politycznej w krajach Bliskiego Wschodu i obaw wobec Iranu, oświadczył dyrektor generalny BP Bob Dudley. Wyrażono nadzieję, że spotkanie przedstawicieli państw tzw. grupy 5+1 (Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Chiny wraz z Rosją) oraz Iranu, może zmniejszyć napięcia i zastopować podwyżki cen ropy. (cnnturk.com), (ntvmsnbc.com), (kurdbox.com)

 

Dane z rynku pracy

Stopa bezrobocia w styczniu 2012 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 10,2 proc. wobec 9,8 proc. w grudniu 2011 r. Dla porównania w analogicznym okresie 2011 r. odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 1,7 punktu proc. Biorąc pod uwagę 12 miesięczny okres, poziom bezrobocia poza sektorem rolniczym zmniejszając się o 2,3 punktu proc., wyniósł 12,4 proc. Największy wzrost zatrudnienia zanotowano w sektorze usług 872 tys. osób. W sektorze przemysłowym zatrudnienie ukształtowało się na poziomie 29 tys. osób oraz w sektorach rolniczym i budowlanym kolejno 15 tys. osób i 29 tys. osób, podał turecki GUS. (hsbc.com.tr)

 

Bogata w złoża ropy południowo-wschodnia granica Turcji

Podczas wierceń w Kurdyjskim Regionie Autonomicznym, w północnej części Iraku, przy południowo-wschodniej granicy z Turcją, spółka Afren PLC natrafiła na obiecujące złoża ropy w odwiercie Simrit-2. Spółka zapowiedziała kontynuację prac wydobywczych przy odwiercie. Odwiert ma 3,7 tys. metrów, na ropę natrafiono na głębokości 409 metrów. (ekonomi.haberturk.com)

 

16 kwietnia 2012 r.

Wymiana energii elektrycznej na gaz

Turcja poszukując możliwości dywersyfikacji dostaw gazu, planuje budowę elektrowni na granicy z Irakiem, by dostarczać prąd do Iraku w zamian za gaz ziemny. Turcja podpisała również specjalną umowę z rosyjskim Gazpromem na mocy której ewentualna podwyżka na ceny dostaw gazu ziemnego do Europy nie będzie dotyczyła Turcji, oświadczył minister energetyki Taner Yıldız. (hurriyetdailynews.com)

 

Prywatyzacja sieci dystrybucji gazu w Ankarze

Do przetargu na sprzedaż prywatyzacyjną 80 proc. udziałów sieci dystrybucji gazu Başkent w Ankarze przystąpią wspólnie Aygaz i Fernas İnşaat, poza tym Akfen, Limak i STFA. (hsbc.com.tr)

 

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE