Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 16 – 22 lipca 2012 r.

Turcja: 16 – 22 lipca 2012 r.

 

Wzrost zysku sektora bankowego w Turcji

Zysk netto sektora bankowego w Turcji wzrósł o 14,1 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynika z danych przygotowanych na koniec maja br., powiedział tureckiej Agencji Regulacji i Nadzoru Bankowego (BDDK) Mukim Öztekin. Zysk całkowity w roku ubiegłym wyniósł 19 mld TRY. Znaczący udział w zyskach mieli publiczni kredytodawcy. Jeżeli obecna tendencja się utrzyma, zysk w sektorze bankowym na koniec 2012 r. wyniesie ok. 23 mld TRY. (sondevir.com)

 

Spadek zaufania konsumentów

Zaufanie konsumentów w Turcji zanotowało spadek w czerwcu br. w porównaniu z wcześniejszym miesiącem. Indeks, który w maju wynosił 92,1 proc. spadł o 0,4 proc. do 91,8 proc. w czerwcu 2012 r., wynika z danych przedstawionych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Miesięczne badanie koniunktury konsumenckiej przeprowadzono w oparciu o ocenę obecnej sytuacji gospodarczej w kraju, własnej sytuacji finansowej respondentów oraz tendencji ich wydatków w najbliższej przyszłości. Wartość indeksu wynosząca poniżej 100 przedstawia pesymistyczną perspektywę. (sabah.com.tr)

 

Turkish Airlines najlepsze w Europie

Turkish Airlines odniosły spektakularny sukces zdobywając już drugi rok z rzędu odznaczenie dla najlepszych linii lotniczych, przyznawane przez firmę Skytrax. Tureckie Linie Lotnicze zdobyły również nagrodę dla najlepszej linii lotniczej w Europie Południowej oraz najlepszego miejsca w samolocie w Premium Economy Class. Skytrax przeprowadziła badania pasażerskich linii lotniczych i oceniła szereg elementów związanych z transportem lotniczym. Ankietowanych było ponad 18 mln pasażerów podróżujących w 100 krajach na całym świecie. Wyniki ogłoszono 12 lipca br.

 

Eksport wagonów sypialnych do Bułgarii

Turecki producent taboru kolejowego TÜVASAŞ rozpoczął eksport luksusowych wagonów sypialnych do Bułgarii, oświadczył w czwartek dyrektor generalny Ibrahim Ertiryaki. Wagony będą przetransportowane koleją z północno-zachodniej prowincji Edirne do miasta Płowdiw. Firma TÜVASAŞ w grudniu 2010 r. wygrała przetarg na dostarczenie 30 wagonów kolejowych. Kontrakt opiewał na kwotę 32 mln EUR. Pierwszych 12 sztuk dotarło do Bułgarii w ubiegłym miesiącu. Nowy tabor kolejowy ma zapoczątkować renowację Bułgarskich Kolei Państwowych. Turecki producent ma zrealizować zamówienie do końca 2012 r., oświadczył minister transportu Bułgarii Ivaylo Moskovski.

 

Befesa zainwestuje w Turcji

Befesa, hiszpańska spółka zajmująca się recyklingiem odpadów przemysłowych, zainwestuje w Turcji 120 mln USD, w dwóch zakładach do obróbki pyłu stali w Izmirze oraz Adanie. Befesa posiada obecnie w Turcji obiekt zajmujący się obróbką pyłu stalowego w południowej części Iskenderun o pojemności 60 tys. ton. Dzięki inwestycji zatrudnienie znajdzie ponad 300 osób, powiedział dyrektor generalny firmy Javier Molina Montes na konferencji prasowej w Stambule. (ekonomi.milliyet.com.tr)

  

Orka sprzedaje akcje dla Investcorp

Turecka Grupa Orka, pod której parasolem znajdują się marki odzieży takie jak Tween, Damat oraz D’S Damat, sprzedaje mniejszościowe udziały w spółce (30 proc.) nowojorskiemu funduszowi inwestycyjnemu Investcorp. Sprzedaż zapewni znaczący kapitał, by wspomóc osiągnięcie celów rozwojowych grupy, powiedział przewodniczący Grupy Orka Süleyman Orakçıoğlu. Dzięki transakcji marka ma się stać bardziej rozpoznawalna na rynkach międzynarodowych. (haberler.com)

  

Trakya Elektrik w rękach Rosjan?

Rosyjska spółka energetyczna Inter Rao przygotowuje się do nabycia wszystkich akcji firmy Trakya Elektrik. Rosjanie negocjują zakup 100 proc. akcji amerykańskiej AEI Energy, która weszła na rynek turecki 2 lata temu, kupując 90 proc. udziałów w Trakya Elektrik za 400 mln USD. Pozostałe 10 proc. należy do Gama Holding. (enerjigazetesi.com)

 

BİM dołączył do ligi gigantów rynkowych

Turecki dyskont spożywczy BİM zwiększył swoją wartość rynkową 18-krotnie w przeciągu 7 lat został notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Stambule osiągając 6,6 mld USD. BİM jest obecnie 12. największą turecką firmą pod względem wartości rynkowej i prześcignął takie firmy jak Tüpraş, Erdemir, Arçelik, Ford Otosan, Finansbank oraz Vakıfbank. (dunyaekonomi.com)

  

Yandex przechwyci 20 proc. tureckiego rynku

Rosyjska wyszukiwarka Yandex przygotowuje się do zapewnienia silnej konkurencji dla wyszukiwarki internetowej Google, która jest monopolistą w Turcji. W przeciągu 3-5 lat Yandex Turkey zamierza pozyskać 15-20 proc. tureckiego rynku. Podstawowym źródłem dochodu w Turcji mają być przychody reklamowe. (finansgundem.com)

 

Agencje rozwojowe zachęcą do inwestowania w kraju

Ministerstwo Rozwoju oraz Turecka Rada Współpracy Gospodarczej z Zagranicą (DEİK) podpisały protokół o współpracy, by stawić czoła międzyregionalnym różnicom rozwojowym i zachęcić inwestorów krajowych i zagranicznych do inwestowania w kraju. Na podstawie protokołu powstanie 26 agencji rozwojowych. Każda z nich przeprowadzi dokładne badania i analizy w regionie, za który będzie odpowiedzialna. Potencjalni inwestorzy mieliby otrzymać szczegółowe informacje o interesujących ich regionach Turcji, które są kluczowe w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. (sondakika.com)

Opracowała: Katarzyna Glinko

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE