Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 17 – 23 września 2012 r.

Turcja: 17 – 23 września 2012 r.

Spotkanie biznesmenów z 21 krajów w ramach „Projektu Tureckojęzycznych Przedsiębiorców”

Przedsiębiorcy spotkali się w mieście Malatya położonym w południowo-wschodniej części Turcji. Projekt przygotował Związek Izb Gospodarczych i Giełd Towarowych Turcji (TOBB). 31 uczestników powitał Hasan Huseyin Erkoc, szef Izby Handlu i Przemysłu (TSO) w Malatyi. Z biznesmenami z Turcji rozmawiali przediębiorcy z Afganistanu, Albanii, Azerbejdżanu, Bośnia i Hercegowiny, Bułgarii, Czarnogóry, Grecji, Iraku, Iranu, Kazachstanu, Kirgistanu, Kosowa, Mołdawii, Niemiec, Rumunii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy, Uzbekistanu i Tureckiej Republiki Północnego Cypru. (turkishweekly.net)

 

Japońska inwestycja w Çankırı

Spółka joint venture w skład której wchodzą japońska Sumitomo Rubber Industries (80% udziałów) i Abdulkadir Ozcan Inc. Automotive Rubber (z 20% udziałem) wybuduje zakład produkcji opon w Çankırı. Wartość inwestycji to 500 mln USD. Zakład zapewni zatrudnienie dla około 2 tysięcy osób. Rozpoczęcie działalności ma nastąpić w czerwcu 2015 r., a roczna produkcja opon radialnych do samochodów osobowych i lekkich opon ciężarowych ma sięgnąć 10 mln sztuk. Do 2019 r. dzienna produkcja ma wynosić 30 tys. opon. (habermonitor.com)

 

Wojskowy Technopark w Stambule ma generować 10 mld USD rocznie

Zainicjowany projekt Parku Technologicznego (Teknopark Istanbul), w którym odbywać się będą badania związane z obronnością i przemysłem pokrewnym, po jego ukończeniu w ciągu 8-10 lat, ma generować rocznie 10 mld USD przychodu dla tureckiej gospodarki. Teknopark Stambuł będzie zajmował  750 tys. m kw. na terenie lotniska Sabiha Gokçen, na wschód od Stambułu, zatrudniając ponad 30.000 stając się jednym z największych na świecie. Park będzie oferować swoim lokalnym i zagranicznym rezydentom m. in. korzyści podatkowe. (hurriyetdailynews.com)

 

Chińczycy otworzą bank w Turcji

Bank of China zamierza otworzyć oddział w Turcji po decyzji obu krajów o oparciu wzajemnego handlu na tureckiej lirze i chińskim juanie. Hüsnü Özyeğinm prezes Tureckiej Rady Zagranicznych Stosunków Gospodarczych oraz Tureko-Chińskiej Rady Biznesu, przemawiając podczas Turecko-Chińskiego Forum Biznesowego, które miało miejsce 18 września br. w Stambule, zapowiedział wzrost obrotów handlowych z Chinami, z 20 obecnych mld USD do 50 mld USD w 2015 roku. Wang Zhongwei, zastępca dyrektora Biura Informacji Rady Państwowej Chin przypomniał, że obroty handlowe między państwami wzrosły w pierwszym półroczu tego roku o 42,9% i wyniosły 7,5 mld USD. (hurriyetdailynews.com)

 

Turcja wiodącym producentem produktów rolnych

Turcja zajmuje 1. miejsce na świecie w produkcji wielu produktów rolnych, wynika z danych Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kraj jest czołowym wytwórcą orzechów laskowych, moreli, fig, wiśni, pigwy i maku. Turcja zajmuje 2. miejsce na świecie w produkcji arbuzów, melonów, truskawek, pory i miodu, zaś 3. miejsce w produkcji soczewicy, jabłek, ogórków, zielonej papryki, groszku, kasztanów jadalnych, pistacji i owczego mleka. Turcja znalazła się w pierwszej dziesiątce 55 produktów rolnych wytwarzanych na świecie. (hurriyetdailynews.com)

 

6,8% CPI  Banku Centralnego na koniec 2012

W drugim okresie badania oczekiwań przeprowadzonych we wrześniu 2012 r., Turecki Bank Centralny zwiększył CPI przewidziany na koniec roku do 6,8% który wynosił 6,76% w pierwszym badanym okresie. Tymczasem deficyt na rachunku bieżącym przewidziany na koniec roku, który w pierwszym okresie wynosił 62,8 mld USD spadł do 62,2 mld USD. Oczekiwany na koniec roku kurs tureckiej liry wobec USD spadł do poziomu 1,807, zaś tempo wzrostu spadło z 3,6% do 3,4%. (turkishweekly.net)

 

Nowa linia metra w Stambule

W poniedziałek 17 września na placu Kadıköy po azjatyckiej stronie Stambułu odbyło się oficjalne otwarcie metra na linii Kartal-Kadıköy. Jest to 22-kilometrowa trasa, na którą składa się 16 stacji. Jej uruchomienie pozwoli na skrócenie czasu podróży Kartal-Kadıköy do 32 minut. W ciągu dnia będzie mogło z niej korzystać nawet 700 tysięcy osób. (haberturk.com)

 

Stambuł nową perłą dla inwestycji w nieruchomości

Inwestorzy z Rosji i Bliskiego Wschodu są zachęcani zakupu luksusowych nieruchomości w Stambule, po tym jak prawa majątkowe w kraju zostały złagodzone, a ceny rynkowe w kraju, którego gospodarka nadal się rozwija, znacznie spadły. W kompleksie Varyap Meridian, z 1.200 mieszkań wystawionych na sprzedaż 92% znalazło nabywcę na 3 miesiące przed pełnym otwarciem nieruchomości. Oficjalnie, nabywcy zagraniczni stanowią 7% wszystkich kupców. Tureckie Stowarzyszenie Firm Inwestujących w Nieruchomości (GYODER) prognozuje, że sprzedaż nieruchomości cudzoziemcom w 2013 roku w stosunku do roku ubiegłego może się podwoić z 2,5 do 4 mld USD. Wynik taki jest możliwy po otwarciu rynku dla nabywców z Zatoki Perskiej, Rosji i Azji Środkowej. (turkishweekly.net)

 

Spadek bezrobocia w czerwcu r/r

Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) podał, iż wskaźnik bezrobocia w czerwcu bieżącego roku osiągnął poziom 8%, co oznacza, że bez pracy w kraju pozostaje nieco ponad 2,23 mln osób. W stosunku do czerwca 2011 r. wskaźnik ten zmniejszył się z poziomu 9,2%. Stopa bezrobocia w Turcji jest określana poprzez badanie gospodarstw domowych w całym kraju, które są następnie wykorzystywane do tworzenia ogólnokrajowej trzymiesięcznej projekcji. Eksperci twierdzą, że dane liczbowe nie odzwierciedlają ogólnego obrazu zatrudnienia z powodu powszechnego nierejestrowania się i ukrytego bezrobocia. (hurriyetdailynews.com)

 

Wkrótce decyzje w sprawie elektrowni w Synopie

Minister energetyki i zasobów naturalnych Turcji, Taner Yıldız, poinformował, że wykonawca budowy elektrowni atomowej w Synopie, na północy Turcji zostanie ostatecznie wyłoniony do końca bieżącego roku. Tureckie ministerstwo wybierze spośród ofert Chin, Korei Północnej, Japonii oraz Kanady. (turkiyegazetesi.com)

 

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE