Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 17 – 30 grudnia 2012 r.

Turcja: 17 – 30 grudnia 2012 r.

Bogatsi zapłacą wyższe podatki

Minister ekonomii, Mehmet Şimşek, zapowiedział, iż nadchodząca reforma systemu podatkowego w Turcji będzie polegała na zróżnicowaniu wysokości płaconych podatków w zależności od wysokości zarobków podatników. Więcej zarabiający zapłacą wyższe podatki. Şimşek zapewnił iż projekt reformy jest już gotowy i w najbliższym czasie trafi do premiera Recepa Tayyipa Erdoğana. Wprowadzone zmiany będą mogły obowiązywać w Turcji przez kilka następnych lat.

Prywatyzacja dróg i mostów

Konsorcjum, w skład którego weszły 2 tureckie firmy: Koç Holding i Gözde Girişim oraz malezyjska UEM Group Berhad, wygrało przetarg na prywatyzację autostrad i mostów w Turcji za kwotę 5,72 mld USD. Koç Holding i Gözde Girişim otrzymały 40% udziałów, po 20% każda ze spółek w konsorcjum, a UEM Group 40% udziału w kapitale. Właścicielami Gözde Girişim są członkowie rodziny Ülker, która kieruje gigantem spożywczym Yıldız Holding.

Prywatyzacja w sektorze energetycznym

W dniu 19 grudnia na stronie Dziennika Ustaw Republiki Tureckiej ukazała się informacja o planach prywatyzacyjnych dotyczących czterech spółek energetycznych w Turcji: Zakładu Energetycznego Stambułu – Części Azjatyckiej (İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ), Zakładu Energetycznego Taurus (Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ), Zakładu Energetycznego Tygrys (Dicle Elektrik Dağıtım AŞ) oraz Zakładu Energetycznego Jeziora Van (Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ).

Boom w handlu elektronicznym

Wraz ze zwiększonym dostępem do szerokopasmowego Internetu i potrojeniem dochodu przypadającego na 1 mieszkańca w ciągu ostatniego 10-lecia, w Turcji obserwuje się dynamiczny rozwój sektora e-commerce. W kraju jest obecnie ok. 50 mln internautów, głównie ludzi młodych, którzy posiadają dużą wiedzę techniczną. Boom na handel w sieci w ostatnich latach przyniósł obroty w wysokości 22,8 mld TRY w 2011 r., osiągając 50% tempo wzrostu w 2010 r.

Bliskie decyzje w sprawie elektrowni atomowej w Synopie

W chwili obecnej kandydatami do wybudowania elektrowni atomowej w Synopie nad Morzem Czarnym są cztery kraje: Chiny, Korea Południowa, Rosja oraz Francja. Według informacji przekazanych przez ministra energetyki i zasobów naturalnych, Tanera Yıldıza, największe szanse na wygraną w tym wyborze mają kraje dalekowschodnie. Ma być to druga elektrownia atomowa w Turcji.

Turcja potęgą gospodarczą w najbliższych latach według OECD

Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dotyczącego prognoz rozwoju w latach 2011-2060, Indie staną się główną potęgą gospodarczą świata, a za nimi uplasuje się Indonezja. Turcja, ze wzrostem na poziomie 2,9%, ma szansę wyprzedzić w szybkości rozwoju Stany Zjednoczone, Niemcy i Japonię. Przy niezmienionych warunkach politycznych i gospodarczych świata Turcja ma szansę uplasowania się w pierwszej dziesiątce najbogatszych państw świata (ntvmsnbc.com).

Gazprom zapewnia o zwiększonych dostawach gazu

Przedstawiciele rosyjskiego Gazprom Export zapewnili, iż jeśli w miesiącach zimowych zapotrzebowanie na gaz w Turcji będzie większe, Rosja jest w stanie dostarczyć większe ilości surowca dzięki już istniejącemu gazociągowi Blue Stream (tur. Mavi Akım). Operatorzy gazociągu poinformowali, iż jak dotąd nie była wykorzystywana maksymalna przepustowość obiektu, ponieważ z możliwych do przesłania w ciągu roku 30 miliardów metrów sześciennych przesyłano 27 miliardów.

Co raz więcej zagranicznych turystów

Turcja jest wciąż bardzo atrakcyjnym krajem dla turystów z zagranicy, wynika z danych przedstawionych we wtorek przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji. Liczba przyjezdnych wzrosła o 0,6% w okresie od stycznia do listopada 2012 r. Kraj odwiedziło 30 mln 439 tys. 612 turystów. W porównaniu do listopada ubiegłego roku, liczba odwiedzających Turcję wzrosła o 2,21% i osiągnęła 1,63 mln osób. W porównaniu do października br. jest to wzrost o 0,37%.

Podwyżki cen paliwa, ale nie energii z początkiem roku

Minister energii i zasobów naturalnych, Taner Yıldız, odpowiedział na obawy dotyczące podwyżek energii w poniedziałek, ogłaszając, że nie będzie podwyżki cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w styczniu. Tymczasem rząd podwyższył ceny paliw. Turcja stała się krajem o najwyższej cenie paliwa na świecie. Tym samym przewyższała Norwegię, gdzie ceny paliw były najdroższe na świecie.

Tureckie zasoby złota

Turcja uplasowała się na 17. miejscu z 319,9 tonami złota na liście rezerw złota według World Gold Council w październiku 2012 roku. Według statystyk Turcja oszczędza 15,1% swoich rezerw walutowych w złocie. Turcja wyprzedziła Wielką Brytanię, Liban oraz Hiszpanię, a z kolei przed nią znalazły się m.in.: takie kraje jak Arabia Saudyjska czy Szwajcaria.

 


About Julia Krajcarz

KOMENTARZE