Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 18 – 24 czerwca 2012 r.

Turcja: 18 – 24 czerwca 2012 r.

24 czerwca 2012 r.

Rozwój turystyki rejsowej w kraju

Turcja zanotowała znaczny wzrost cumujących w jej portach statków wycieczkowych. W ciągu ostatnich 9 lat liczba przybywających wycieczkowców wzrosła o 83 proc, natomiast liczba podróżnych odwiedzających Turcję o 276 proc. W ciągu pierwszych 5 miesięcy br. do Turcji przybyło 300 statków z 353 tys. turystów na pokładzie. Statki wycieczkowe przyciągają przeważnie bardziej zamożnych urlopowiczów, co przyczyniło się do znacznego zwiększenia dochodów z turystyki. (aa.com.tr)

 

 23 czerwca 2012 r.

Turkven przejął 50 proc. udziałów w Koton

Lokalny fundusz inwestycyjny Turkven wraz z podlegającą mu holenderską firmą Nemo Apparel nabył 50 proc. akcji tureckiego giganta branży tekstylnej – Koton. Firma weszła na rynek 24 lata temu i obecnie posiada 284 sklepy, z czego 200 jest zlokalizowanych w Turcji. Turkven kupił połowę akcji za kwotę 500 mln USD. (hurriyet.com.tr)

 

22 czerwca 2012 r.

Caterpillar zainteresowany inwestycją w Turcji

Jeden z największych amerykańskich producentów maszyn budowlanych i górniczych Caterpillar zamierza skorzystać z zachęty dla zagranicznych przedsiębiorców  i przygotowuje się do rozpoczęcia inwestycji w Turcji, powiedział przebywający obecnie w Bostonie turecki minister przemysłu Nihat Ergün. Inwestycja firmy Caterpillar w Turcji może wynieść nawet 1 mld USD i daje możliwość eksportu amerykańskich maszyn do sąsiednich krajów. (hurriyet.com.tr)

 

IC Holding wybuduje autostradę w Rosji

Umowa na budowę drogi w Sankt Petersburgu została podpisana w Rosji przez przedstawicieli turecko-włoskiego konsorcjum: IC Holding – Astaldi. Projekt zostanie wykonany przy współpracy sektora publicznego oraz prywatnego i jest największą tego rodzaju inwestycją. Skomplikowany technicznie projekt, w którego skład wejdzie budowa tunelu i kilku mostów, ma być zakończony w 2014 r. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 2 mld EUR. (kayserisektor.com.tr)

 

21 czerwca 2012 r.

Eksport herbaty Çaykur za granicę

Producent tureckiej herbaty, firma Çaykur, planuje duży projekt eksportowy, który dodatkowo ma zwiększyć nawyk obywateli do picia herbaty. Zamierza nie tylko sprzedawać herbatę w konkurencyjnych cenach na światowym rynku, ale także otworzyć herbaciarnie, w których klienci mogliby napić się oryginalnej tureckiej herbaty. Herbaciarnie miałyby powstać głównie w miastach i regionach zamieszkałych przez Turków. Turecki producent herbaty pragnie, by Çaykur stała się światową marką. (ihracat.info.tr)

 

20 czerwca 2012 r.

Bosch zainwestuje w Turcji 300 mln EUR

W latach 2012-2013 niemiecki producent techniki motoryzacyjnej i przemysłowej Bosch zamierza zainwestować 300 mln EUR, zwiększając zatrudnienie do 1700 osób, powiedział przedstawiciel firmy w Turcji Steven Young. W związku z 20-procentowym wzrostem eksportu w 2011 r. i pozytywnymi tendencjami na rynku motoryzacyjnym obroty firmy przekroczyły 2 mld EUR. (haberler.com)

 

19 czerwca 2012 r.

Stambuł wykorzysta swój potencjał w sektorze zbrojeń

Turcja chce wykorzystać przemysł narodowy do wyprodukowania wszelkich niezbędnych potrzeb Tureckich Sił Zbrojnych na rynku krajowym, powiedział podsekretarz przemysłu obronnego Murad Bayar. Główne zakłady przemysłu obronnego są zlokalizowane w centralnej Anatolii, dlatego trzeba również wykorzystać potencjał wielkich miast, zwłaszcza Stambułu. Celem rządu jest znalezienie się na liście pierwszych 10 najlepszych na świecie gospodarek pod względem przemysłu obronnego do 2016 r. Pragną również zwiększyć całkowity obrót sektora obronnego do 8 mld USD. (timeturk.com)

 

18 czerwca 2012 r.

Turecka spółka wybuduje pierwszy park naukowo-technologiczny w Turkmenistanie

Akademia Nauk Turkmenistanu i turecka spółka Polimeks podpisały umowę na budowę pierwszego w Turkmenistanie parku naukowo-technologicznego. Prezydent Turkmenistanu  Gurbanguly Berdimuhamedow podpisał dekret umożliwiający rozpoczęcie budowy parku we wsi Birkov, na obrzeżach Aszchabadu. Budowa ma się rozpocząć już w tym miesiącu. Projekt ma być zakończony w 2014 r. Dzięki inwestycjom w Turkmenistanie w przeciągu pierwszych 5 miesięcy br. tureckie firmy zarobiły już 2,6 mld USD. Na 25 firm, które otrzymały zlecenia w tym okresie, sam Polimeks wygrał przetarg na budowę wioski olimpijskiej na kwotę 1,4 mld USD.

 

Carrefour może wycofać się z rynku

Francuska sieć hipermarketów i supermarketów Carrefour dopuszcza możliwość wycofania się z niektórych rynków ze względu na malejące obroty, powiedział akcjonariuszom w poniedziałek prezes Georges Plassat. Firma potrzebuje trzech lat, by ponownie stać się największym detalistą na świecie. Carrefour będzie musiał zmniejszyć zadłużenie i obniżyć koszty stałe, a co za tym idzie zrezygnować z inwestycji w niektórych krajach – pod uwagę brane są m.in. Turcja lub Indonezja, ostrzegł Plassat. Grupa właśnie wycofała się z Grecji, gdzie popyt na towary spadł ze względu na kryzys ekonomiczny. (ekonomi.haberturk.com)

 

Opracowała: Katarzyna Glinko

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE