Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 19 – 25 listopada 2012 r.

Turcja: 19 – 25 listopada 2012 r.

Turcja w czołówce światowych eksporterów świeżych owoców i warzyw

Wyraźny wzrost w produkcji świeżych owoców i warzyw w ostatniej dekadzie spowodował, że Turcja stała się jednym z najlepszych eksporterów dwóch kluczowych surowców rolnych na świecie, wynika z danych przedstawionych przez tureckie Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Hodowli. Kraj wyprodukował 44,5 mln ton owoców i warzyw w 2011 r., w porównaniu do 39 mln ton w roku 2002., stając się 4 największym eksporterem warzyw i 6 największym eksporterem owoców. W ciągu pierwszych 9 miesięcy br. Turcja eksportowała warzywa i owoce o łącznej wartości 1,6 mld USD, co oznacza wzrost o 23% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

 

Hamdi Ulukaya wyróżniony przez Ernst & Young

Światowy lider w zakresie usług biznesowych firma Ernst & Young przyznała nagrody dla Przedsiębiorców Roku 2012. W kategorii sprzedaży detalicznej i produktów konsumenckich został nim założyciel Chobani – Hamdi Ulukaya. Wybrano go z grona 10 finalistów odrębnych kategorii. Został on uhonorowany za stworzenie odżywczego trendu, jednocześnie wykorzystując swoją wizję przedsiębiorczości w budowaniu marki jogurtu, który jest numerem jeden w Ameryce.

 

Wzrost depozytów tureckiej liry w lokalnych bankach

Depozyty tureckiej liry w lokalnych bankach wzrosły o 202 mln TRY w ciągu pierwszych 9 miesięcy br., w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, wynika z danych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju. Kwota wzrosła do ponad 3,8 mld TRY w okresie od stycznia do września 2012 r. z ok. 3,6 mld TRY w analogicznym okresie w 2011 r. Sygnalizuje to rosnącą wiarę w walutę lokalną. (abchaber.net)

 

Szybka kolej w Turcji znacznie wzmocni gospodarkę

Linie szybkiej kolei w Turcji, które do 2023 r. mają mieć długość 10 tys. km z 25 tys. km sieci kolejowej ogółem, mają w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego, powiedział minister transportu Binali Yıldırım. Połączą one 4 główne miasta w Turcji: Ankarę, Stambuł, Izmir i Bursę. Będą obsługiwać 30 mln pasażerów, a ich udział w gospodarce przekroczy 800 mln USD rocznie. (sabah.com.tr)

 

TAV chce zarządzać lotniskiem w Zagrzebiu

TAV Holding ogłosił, że wystosował list intencyjny w celu uczestniczenia w konsorcjum, które będzie zarządzało międzynarodowym lotniskiem w Zagrzebiu. Przetarg koncesyjny na 30 lat, który odbył się w kwietniu 2012 r. wygrało Aéroports de Paris oraz Bouygues Bâtiment International. TAV jest zainteresowany przejęciem 15% ekspozycji w zamian za wkład własny w wysokości 15 mln EUR. (airporthaber.com)

 

Rosnące zainteresowanie cudzoziemców nieruchomościami w Turcji

Zakup nieruchomości przez kapitał zagraniczny wzrósł o 22,5% w okresie od stycznia do września 2012 r. W ubiegłym roku na zakup nieruchomości wydano 1 mld 506 mln USD, podczas gdy w tym roku kwota sięgnęła 1 mld 845 mln USD. (aa.com.tr)

 

Rozwój turystyki medycznej w Turcji

W związku z nieustannie rosnącą liczbą obcokrajowców, którzy przybywają do Turcji, by skorzystać z leczenia, minister zdrowia Recep Akdağ zaproponował utworzenie „health free zones”. Mają one przyciągnąć jeszcze więcej pacjentów z zagranicy. Wysokiej jakości usługi medyczne miałyby być bardziej przystępne cenowo. Turcja ma potencjał by stać się jednym z najlepszych kierunków turystyki zdrowotnej na świecie. (haberexen.com)

 

Tama Yusufeli będzie trzecią pod względem wielkości na świecie

W północno-wschodniej części Turcji, w prowincji Artvin na rzece Çoruh, powstanie tama Yusufeli. Po jej wybudowaniu będzie ona najwyższą w Turcji i trzecią na świecie, powiedział dyrektor generalny Państwowych Prac Hydraulicznych (DSI) Akif Özkaldı. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem energetycznym, Turcja inwestuje w tanie, czyste i odnawialne źródła energii. Nowa tama wyprodukuje rocznie 817 mld kWh energii. (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Apple otworzy swój sklep w Turcji

Apple ujawnił plany dotyczące inwestycji w Turcji i zgodził się na współpracę z agencją zatrudnienia Perakendekariyer.com, która zadba o nabór pracowników do nowego sklepu Apple. Będzie on otwarty w Stambule już w 2013 r. po europejskiej stronie miasta. (medyaloji.net)

 

Prezes Akbanku doceniona przez Wielką Brytanię

Suzan Sabancı Dinçer, prezes zarządu Akbanku, została uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego. Order Komandorski wręczył ambasador Wielkiej Brytanii w Turcji David Reddaway za jej zasługi dla współpracy turecko-brytyjskiej. Odegrała ona ważną rolę przy organizacji Turkish-British CEO Forum. (hurriyet.com.tr)

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE