Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 19 – 25 marca 2012 r.

Turcja: 19 – 25 marca 2012 r.

24 marca 2012 r.

Plany inwestycyjne w Grecji

Tureckie przedsiębiorstwa z uwagą śledzą rozwój sytuacji i proces prywatyzacji w Grecji, rozważając możliwości inwestycyjne związane z produkcją i przesyłem energii, infrastrukturą portową – lotniczą i morską oraz turystyką. Wśród tureckich firm zainteresowanych wejściem na grecki rynek znajdują się m.in. Global Yatırım Holding, Ipragaz. (hurriyet.com.tr)

 

 

22 marca 2012 r.

Prognozy dot. wzrostu gospodarczego

Biorąc pod uwagę dwa pierwsze miesiące 2012 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. potencjał wzrostu Turcji lekko zmalał, ale nadal jest szansa na 4 proc. wzrost PKB w 2012 r., a nie jak prognozuje Bank Światowy (WB) 2,9 proc. W jak najkrótszym czasie należy wziąć pod lupę system zabezpieczeń społecznych. Poziom deficytu budżetowego jest nadal zbyt wysoki, ale jest szansa, że uda się podreperować dwie trzecie budżetu zyskami z długoterminowych bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Tymczasem należy zachować niezbędną dyscyplinę finansową, podkreślił minister finansów Mehmet Şimşek. (ntvmsnbc.com)

 

Turecki Bank Centralny planuje zwiększyć rezerwy złota

Od końca 2011 r. tureckie banki zakupiły złoto o łącznej wartości 8,7 mld TL, zakupy złota przez Bank Centralny osiągnęły wartość 11 mld TL. (hsbc.com.tr)

 

Oprocentowanie kart kredytowych bez zmian

Turecki Bank Centralny podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian stawek oprocentowania dla kart kredytowych w II kwartale 2012 r. Średnie oprocentowanie pożyczek w TL dla kart kredytowych wyniesie jak dotychczas 32 proc. w skali roku. Nie należy się spodziewać żadnych reakcji na tę decyzję ze strony tureckich banków. (hsbc.com.tr)

 

Zadłużenie zagraniczne Turcji

Turcja w okresie od 1 do 21 marca 2012 r. nie licząc zadłużenia zagranicznego przedsiębiorstw (sektora prywatnego) zapłaciła 613,9 mln USD długu zagranicznego, w tym 554,67 mln USD długu Skarbu Państwa. Za cały 2011 r. wartość długu zagranicznego wyniosła prawie 13 mld USD, z czego zadłużenie Skarbu Państwa przekroczyło 8 mld USD.

(ekonomi.haberturk.com)

 

21 marca 2012 r.

Energetyka jądrowa priorytetem

Ceny energii pozostają silnym determinantem wyników ekonomicznych Turcji. Chcąc sprostać szybkiemu rozwojowi tureckiej gospodarki należy korzystać równocześnie z odnawialnych źródeł energii i energii jądrowej. W celu prowadzenia zrównoważonej polityki energetycznej, Turcja powinna przede wszystkim skoncentrować się na rozwijaniu i wykorzystywaniu zielonej energii. Priorytetem powinna być również budowa i aktywna eksploatacja krajowych elektrowni jądrowych, przekonywał główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetyki Fatih Birol. (ntvmsnbc.com)

 

Inwestycje zagranicznych banków

Intesa Sanpaolo, największy bank detaliczny we Włoszech panuje wykupić licencję bankową w Turcji. Włoski bank zgłosił się do Urzędu Regulacji i Nadzoru Bankowości (BDDK) o nadanie licencji. BDDK w styczniu 2012 r. wydał pierwszą po 12 latach licencję bankową dla libańskiego banku Audi, który we wrześniu br. otworzy swój pierwszy oddział w Turcji. Ostatnie coraz większe zainteresowanie tureckim sektorem bankowym świadczy o jego rosnącej atrakcyjności. (hsbc.com.tr)

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE