Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 2 – 8 kwietnia 2012 r.

Turcja: 2 – 8 kwietnia 2012 r.

5 kwietnia 2012 r.

Obroty zagraniczne na Stambulskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (IMKB)

W marcu 2012 r. zagraniczni inwestorzy na zakup akcji tureckich firm wydali kolejno 1,84 mld USD (Anadolu Efes), 92 mln USD (Garanti Bankası) i 44 mln USD (Vakıfbank), sprzedali udziały o wartości kolejno 182 mln USD (Erdemir), 36 mln USD (Emlak Konut GMYO) i 35 mln USD (Türk Hava Yolları). (hsbc.com.tr)

 

Nowy system bodźców inwestycyjnych

Zgodnie z nową polityką gospodarczą Turcji, zmniejszenie deficytu budżetowego i zredukowanie zależności importowej poprzez zwiększanie produktywności kraju to podstawowe założenia nowego systemu zachęt inwestycyjnych. Modyfikacja systemu posłuży przyciąganiu inwestycji do wyznaczonych sektorów oraz podniesieniu zdolności technologicznych i wytwórczych krajowych producentów. Społeczno-gospodarcza mapa Turcji została podzielna na 6 regionów. W ramach wdrażania nowego systemu zachęt przewiduje się ulepszanie systemu edukacji, intensywny i dynamiczny rozwój branż przemysłowych zwłaszcza grup elektro-maszynowej i paliwowo-energetycznej. (ntvmsnbc.com)

 

4 kwietnia 2012 r.

Inflacja mniejsza niż oczekiwano

W marcu 2012 r. ceny detaliczne (CPI) wzrosły o 0,41 proc., czyli o 0,19 proc. mniej niż prognozowano, na ceny przemysłowe (PPI) odnotowano 0,36 proc. wzrostu. W ujęciu rocznym ceny (CPI) utrzymały poziom z lutego 2012 r. – 10,43 proc., natomiast ceny (PPI) zmalały do 8,22 proc., podał turecki GUS. (dunya.com, ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Zwolnienie projektów typu BOT z VAT

Prezydent Turcji Abdullah Gül podpisał ustawę, która zmienia przepisy w zakresie stosowania ulg i zwolnień przedmiotowych z VAT. Zwolnieniem z podatku VAT do końca 2023 r. objęto wszelkie usługi i towary w ramach realizacji projektów typu BOT (Build-Operate-Transfer) na budowę m.in. dróg, mostów i szpitali. (aksam.com.tr)

 

3 kwietnia 2012 r.

Znamienne znaczenie sektora prywatnego dla gospodarki

Rosnąca dynamika tureckiej gospodarki pozwoli nam osiągnąć 4 proc. PKB w 2012 r., oświadczył przewodniczący Tureckiej Izby Handlowej (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu. Szybki rozwój inwestycji i stymulacja konsumpcji w sektorze prywatnym w 9,5 proc. przyczyniły się do wzrostu wskaźnika gospodarczego Turcji do poziomu 8,5 proc. Liczba zatrudnionych w sektorze prywatnym wzrosła w 2011 r. o 1,3 mln osób. Bezrobocie w Turcji spadło do poziomu sprzed kryzysu. (haberimport.com)

 

2 kwietnia 2012 r.

Turecki GUS podał dane o eksporcie

Dane za luty 2012 r. pokazują 5,9 mld USD deficytu w handlu zagranicznym Turcji. Analitycy spodziewali się 6,5 mld USD deficytu. Wartość 12-mies. deficytu wymiany handlowej obniżyła się z 105,5 mld USD do 104 mld USD. W lutym odnotowano 2 mld USD deficytu w handlu energią, czyli o 2,1 mld USD mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. W oparciu o 12-mies. okres, deficyt w handlu energią w 2012 r. spadł wynosząc 55 mld USD wobec 57,1 mld USD w 2011 r. (hsbc.com.tr)

 

Ceny za gaz w górę

Turecka Agencja Regulacji Rynku Energetycznego (EPDK) podała, że w związku z podwyżką cen energii elektrycznej, ceny gazu pójdą w górę o 18,7 proc. Niekorzystnie odbije się to na zyskach operacyjnych firm w większym procencie bazujących na gazie przy produkcji energii elektrycznej m.in. Aksa Enerji i Enerjisa. Mniejsze straty poniesie spółka Akenerji, która poza gazoenergetyką posiada jednocześnie stosunkowo duży udział w wykorzystywaniu hydroenergetycznego potencjału Turcji. (hsbc.com.tr)

 

Turcja drugą gospodarką świata

Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) przestawił dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Turcji w 2011 r. Turecka gospodarka osiągnęła 8,5-procentowy wzrost i zajęła drugie miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się gospodarczo państw. Turecki PKB w 2011 r. wyniósł 772,3 mld USD, podczas gdy dochód per capita osiągnął 10 tys. 444 USD. Największy wzrost odnotowano w sektorze handlu detalicznego oraz w budownictwie.

(hurriyet.com.tr, ekonomi.bugun.com.tr, aa.com.tr)

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE