Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 2 – 8 lipca 2012 r.

Turcja: 2 – 8 lipca 2012 r.

Spadek tempa wzrostu gospodarczego

Turecka gospodarka zanotowała 3,2 – procentowy wzrost w pierwszym kwartale 2012 r.  Po spektakularnej ekspansji w roku ubiegłym nastąpiło przewidywane spowolnienie. Tempo wzrostu zmniejszyło się o połowę, podał Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Największy wzrost odnotowano w sektorze energetycznym – 8,4 proc., 5,5 proc. w sektorze wydatków publicznych, 4,8 proc. w transporcie, 2,8 proc. w budownictwie.

 

Wzrost eksportu w czerwcu

Przewodniczący Zgromadzenia Eksporterów Turcji (TİM), Mehmet Büyükekşi, podał na konferencji w Rize, iż w czerwcu 2012 roku nastąpił wzrost eksportu o wartość 3,59 % w stosunku do wartości eksportu z czerwca 2011 roku. W szóstym miesiącu bieżącego roku wartość eksportu wyniosła 11 miliardów 840 milionów dolarów. W stosunku do wszystkich 12 ostatnich miesięcy wartość eksportu wzrosła o 14,07 %, osiągając wielkość 142 miliardów 305 milionów 427 tysięcy dolarów.

 

Więcej inwestycji zagranicznych w Turcji

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Turcji wzrosły aż o 75 proc. w porównaniu do 2010 r., osiągając 15,9 mld USD. Celem Turcji jest osiągnięcie przedkryzysowego poziomu – 20 mld USD. Udział Turcji w całości inwestycji bezpośrednich na świecie wzrósł w 2011 r. z 0,7 proc. do 1 proc. w roku ubiegłym, natomiast pośród 173 krajów rozwijających się wzrósł do 2 proc. z 1,4 proc. (ekonomi.haberturk.com)

 

Spadek inflacji

Zarówno ceny konsumpcyjne jak i ceny producentów w Turcji w czerwcu zanotowały spadek, poinformował Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). W porównaniu z majem, ceny konsumpcyjne spadły o 0,9 proc, natomiast indeks cen producentów zmniejszył się o 1,49 proc. Spadek inflacji, głownie w sektorze żywnościowym, odzieżowym oraz w transporcie, przewyższył oczekiwania rynkowe. (ekonomi.bugun.com.tr)

 

Akbank najlepszym bankiem w Turcji

Turecki pożyczkodawca Akbank po raz drugi z rzędu został uznany przez Global Banking and Finance Review 2012 za najlepszy bank w Turcji. Akbank otrzymał tytuł za trwale wysoki wzrost wydajności, nowoczesne zasady zarządzania korporacyjnego i wiodącą rolę w tureckim sektorze bankowym. Bank może poszczycić się również tym, iż jego udana strategia stanowi studium przypadku na Harvardzie. (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Elektrownie wiatrowe w rękach Doğan Holding

Doğan Enerji, wchodząca w skład Doğan Holding, sfinalizowała zakup dwóch elektrowni wiatrowych: Mersin oraz Şah za 240 mln EUR od Grupy Ağaoğlu. Łączna moc elektrowni będzie wynosiła 147 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 530 mln kW na godzinę. Energia wiatrowa przyczyni się także do poprawy gospodarki kraju poprzez zmniejszenie uzależnienia od importu energii, obciążającego deficyt na rachunku bieżącym.

 

Eksport tureckich leków na astmę do Europy

Turecki producent leków Sanovel, wchodzący w skład Toksöz Holding, rozpoczął produkcję aparatów oddechowych dla pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby płuc i astmę. Firma przez 6 lat prowadziła badania, w które zainwestowała 10 mln EUR. Sanovel jest krajowym pionierem produkcji leków w tej dziedzinie. Oddziały firmy istnieją już w Niemczech, Francji i Holandii, skąd mają być eksportowane m.in. do Kosowa i Macedonii. (medimagazin.com.tr)

 

Rozwój usług telekomunikacyjnych we wschodniej Turcji

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wspiera rozwój szerokopasmowego internetu we wschodnich regionach Turcji. Udzielił 100 mln EUR pożyczki firmie Türk Telekom, która jest czołowym koncernem telekomunikacyjnym w Turcji. Dofinansowanie będzie przeznaczone na realizację ambitnej strategii Türk Telekom odnośnie rozszerzenia szerokopasmowej infrastruktury we wszystkich, najbardziej oddalonych prowincjach w kraju do 2016 r. (piyasanet.hurriyet.com.tr)

 

Wzrost eksportu produktów chemicznych

Eksport w tureckim przemyśle chemicznym zanotował 9,96 – procentowy wzrost w pierwszej połowie br. w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, osiągając 8,7 mld USD. W ciągu ostatnich 6 miesięcy najwięcej produktów chemicznych wysłano do m.in. Niemiec, Włoch, Rosji, i Chin. (haberler.com)

Produkcja baterii słonecznych

Tureckie firmy w przeciągu roku rozpoczną produkcję baterii słonecznych w związku z projektem realizowanym przez Bliskowschodni Uniwersytet Techniczny w Ankarze. Grupa GÜNAM realizuje badania nad rozwojem w dziedzinie wykorzystania energii słonecznej w przemyśle energetycznym. Zachęca także prywatne firmy w Turcji do inwestowania w tej dziedzinie. (hurriyet.com.tr)

Opracowała: Katarzyna Glinko

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE