Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

Turcja: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

Chorwacka Adriaoil w rękach tureckiej firmy Çalışkan Kömür

Rada nadzorcza chorwackiej firmy działającej w przemyśle petrochemicznym – Dioki, zatwierdziła we wtorek umowę przedwstępną, dotyczącą sprzedaży Adriaoil, spółki zależnej od grupy Dioki. Nabywcą kapitału została turecka firma Çalışkan Kömür. Zaliczka w wysokości 5 mln EUR wypłacona przez tureckie przedsiębiorstwo będzie przeznaczona na wypłacenie zaległych pensji pracownikom zakładu Dioki w Zagrzebiu oraz Dina Petrokemija na wyspie Krka. Wypłata wynagrodzeń przewidziana jest na koniec przyszłego tygodnia, poinformował przewodniczący rady nadzorczej grupy Dioki Zdravko Rumenović.

 

Znaczny wzrost rynku farmaceutycznego

Rynek farmaceutyczny, będący jednym z ważniejszych sektorów tureckiego przemysłu chemicznego, w ciągu ostatniej dekady zwiększył się dwukrotnie, osiągając obroty wartości 15 miliardów TRY. Stambulskie Zrzeszenie Eksporterów Wyrobów Chemicznych (İKMİB) w swym raporcie poinformowało, iż nowe regulacje wpłynęły na poprawę jakości produkowanych leków, lecz producenci przeżywają trudności związane z dostosowaniem się do nowych standardów.

 

Turcja przyciąga zagranicznych inwestorów

Europejski Bank Inwestycyjny, który wspiera publiczne i prywatne projekty w Turcji, jest zadowolony z gospodarczego postępu Turcji. Dane dotyczące bezrobocia i inwestycji zagranicznych w Turcją brzmią satysfakcjonująco, powiedział Alain Terraillon. Bank wspiera Turcję od 40 lat. Obecnie finansuje m.in. budowę tunelu Eurasia. Nowe projekty inwestycyjne, które mają rozpocząć się w przyszłym roku mają objąć znacznie szerszy zakres, także sektor służby zdrowia. Europejski Bank Inwestycyjny zwiększył budżet pożyczki dla kraju z 300 mln EUR w 2005 r. do 2 mld EUR obecnie. (sabah.com.tr)

 

Turcja spłaciła 9,11 mld USD długu zagranicznego

Od początku 2012 r. Turcja spłaciła już 9,11 mld USD zadłużenia zagranicznego, wynika z danych ujawnionych 24 sierpnia br. przez Bank Centralny.

W okresie od 1 do 23 sierpnia br. Turcja spłaciła 759 mln 530 tys. USD. W ubiegłym roku kraj spłacił łącznie 12,1 mld USD długu zagranicznego. Bank Centralny w swoim cotygodniowym raporcie poinformował również, że rezerwy walutowe zostały obniżone do 87 mld 810 tys. USD w dniu 17 sierpnia br. (haberler.com)

 

Niski popyt szkodzi realnej gospodarce

Realna gospodarka w Turcji jest w trudnej sytuacji, nie tylko z powodu światowego kryzysu, ale także ze względu na niski popyt na rynku krajowym, powiedział przewodniczący Izby Handlowej w Stambule Murat Yalçıntaş. Działalność gospodarcza w drugiej połowie br. zanotowała jedynie nieznaczny wzrost, a wciąż obserwowany jest ucisk na rynku. Jedną z najważniejszych przyczyn jest zacieśnianie polityki monetarnej przez Bank Centralny, aby zmniejszyć deficyt na rachunku bieżącym. Jeżeli tempo wzrostu gospodarczego spadnie do 3%, może to mieć niepokojące konsekwencje, dodał Yalçıntaş. (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Turecki przemysł obronny pod naciskiem globalnego rynku

Turecki przemysł obronny planuje promować swoją szeroką gamę produktów wojskowych poprzez udział w co najmniej ośmiu międzynarodowych targach obrony i bezpieczeństwa w przyszłym roku. Dąży w ten sposób do zwiększenia swojego udziału w światowym rynku broni. Obecnie produkty przemysłu obronnego są eksportowane do 60 krajów, a sprzedaż przekracza 1 mld USD. (haber7.com)

 

Wzrost eksportu obuwia o 20%

Eksport obuwia w Turcji wzrósł o ponad 20% w okresie od stycznia do lipca br. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym, powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Obuwia w Turcji (TASD) İslam Şeker. W ciągu pierwszy 7 miesięcy w 2012 r. dochód z eksportu przewyższył 334 mln USD. Udział obuwia w eksporcie produktów skórzanych wyniósł 37,2%. (ekoayrinti.com)

 

Regulacje energetyki słonecznej w Turcji będą kosztować przemysł 50 mln EUR

Tureckie przedsiębiorstwa zainteresowane produkcją energii słonecznej zostały w tym tygodniu poinformowane przez Ministerstwo Energetyki i Zasobów Naturalnych, że pomiar „intensywności słonecznej” musi być przedłożony przez każdego inwestora ubiegającego się o licencję w celu realizacji systemu zasilania słonecznego. W praktyce oznacza to dodatkowy koszt wynoszący ok. 50 mln EUR. Co więcej, jedynie zagraniczni inwestorzy posiadają know-how do przeprowadzania takich pomiarów, z których każdy kosztuje 10 tys. EUR.  Turcja ma zacząć generować energię z energii słonecznej, a licencje mają być wydane do końca czerwca 2013 br.

 

Güler Sabancı na liście najbardziej wpływowych kobiet świata

Prezes Sabancı Holding, Güler Sabancı, jest jedyną Turczynką, która znalazła się na liście  najbardziej wpływowych kobiet świata, opublikowanej przez magazyn Forbes. Wśród 100 pań, których nazwiska zaprezentowano w zestawieniu, zajęła ona 93 pozycję. Magazyn Forbes ocenia kobiety w zakresie ich wpływu na kwestie polityczne i ekonomiczne, a także pod względem ich udziału w życiu publicznym.

 

Rekordowy ruch na lotnisku Atatürka w Stambule

Na lotnisku Atatürka w Stambule 17 sierpnia br. padł rekord w ruchu lotniczym. Miało to związek z kończącym się Ramadanem. Tego dnia wylądowało 558 samolotów z 38 tys. 553 pasażerami na pokładzie. Z terminala międzynarodowego odleciało 569 samolotów z 38 tys. 121 pasażerami. Na terminalu krajowym 22 tys. 417 osób przyleciało do Stambułu, natomiast odleciało 26 tys. 626 pasażerów do różnych destynacji w kraju. W związku z ogromnym ruchem na lotnisku Atatürka Ministerstwo Transportu planuje do końca roku ogłosić przetarg na budowę trzeciego lotniska w Stambule. (turkiyegazetesi.com)

 

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE