Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 21 – 27 maja 2012 r.

Turcja: 21 – 27 maja 2012 r.

27 maja 2012 r.

Projekt prywatyzacji portu morskiego w Izmirze

Administracja ds. Prywatyzacji (OIB) ogłosiła przetarg na prywatyzację portu Kruvazyer w Izmirze. Wadium z tytułu przystąpienia do przetargu wynosi 15 mln USD, termin składania ofert upływa 7 września br.  W procesie prywatyzacji zakłada się oddanie portu Kruvazyer do użytku w ręce inwestora na okres 46 lat. (rayturk.net)

 

26 maja 2012 r.

Sberbank kupi Denizbank

Rosyjski Sberbank kupi należący do francusko-belgijskiej grupy bankowej Dexia, turecki bank kredytowy Denizbank. Podpisano wstępną umowę w kwestii sprzedaży. Dexia Bank spodziewa się uzyskać cenę odpowiadającą 1,5 wartości księgowej banku, czyli ok. 8,85 mln USD, donosi komunikat wydany za pośrednictwem Platformy Informacji Publicznej (KAP). (cumhuriyet.com.tr)

 

25 maja 2012 r.

Elektrownia parowo-gazowa w Denizli

Planowane zakończenie budowy i oddanie do eksploatacji elektrowni parowo-gazowej w Denizli (płd. – zach. Turcja) nastąpi na koniec br. Elektrownia o mocy 775 MW zatrudni 600 osób, zasili 3,5 mln odbiorców, przyczyniając się do wzrostu zdolności wytwórczej energii elektrycznej Turcji o 2 proc. Inwestycję finansują niemiecki koncern energetyczny RWE razem z turecką firmą TURCAS. Koszt inwestycji to 500 mln EUR. (zaman.com.tr)

 

Citigroup sprzedał część swoich udziałów w Akbanku

Citigroup zredukował swój pakiet udziałów w tureckim Akbank z 20 proc. do 9,9 proc.. Wartość wyprzedanych udziałów osiągnęła 1,27 mld USD, podała platforma Bloomberg HT. (bloomberght.com)

 

24 maja 2012 r.

Wzrost sprzedaży nieruchomości mieszkalnych

W I kwartale br. sprzedaż mieszkań wzrosła o 5,51 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. Największy wzrost sprzedaży o 43,75 proc. zanotowano w płn.–zach. regionie Turcji, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova, z kolei największy spadek sprzedaży o 59,97 proc. odnotowano w płn.–wsch. regionie Turcji, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, podał turecki GUS. (zaman.com.tr)

 

23 maja 2012 r.

Turcja chroni własną gospodarkę

Deprecjacja tureckiej liry może niekorzystnie wpłynąć na inflację i wyznaczoną przez Centralny Bank politykę walutową tym bardziej, że gospodarka rynkowa Turcji stosuje płynny kurs walutowy. Analiza wskaźnika PKB Turcji będzie możliwa dopiero po II kwartale br. powiedział wicepremier Ali Babacan w wywiadzie dla platformy Bloomberg HT.

Inflacja może spaść na początku IV kwartału br., oczekujemy, że poziom inflacji na koniec br. nie przekroczy 6,5 proc. Niepewność na rynku walutowym jest przejściowa. W dużej mierze oddziałują na nią Grecja, dla której mówi się o dwóch scenariuszach ocalenia, trudniejszy będzie ten przewidujący wyjście ze strefy Euro, oraz sytuacja polityczna i formowanie rządu we Francji, oświadczył szef tureckiego banku centralnego Erdem Başçı. (ekonomi.haberturk.com), (ekonomi.haberturk.com)

 

Współpraca ekonomiczna z Odessą

Samsun (płn. Turcja) wraz z Odessą (płd. Ukraina) podpisały umowę o współpracy gospodarczej i umacnianiu kontaktów handlowych oraz partnerskiej wymianie i integracji kulturalno-społecznej. W ramach podpisanego porozumienia oraz zapoczątkowanego przez ukraińską firmę Plaske w 2003 r. projektu Wiking wspierającego proces innowacji międzynarodowych systemów logistycznych w tym transportowych, planuje się otworzenie nowego morskiego korytarza transportowego łączącego porty obu miast. (haberler.com)

 

22 maja 2012 r.

Nieprzetworzona ropa popłynie z Iraku, Turcy ją przetworzą

W obliczu dynamicznego rozwoju tureckiej gospodarki Ministerstwo Energetyki i Zasobów Naturalnych poszukuje nowych dostawców ropy i gazu, aby zabezpieczyć zasoby energetyczne kraju. Na prośbę strony irackiej Turcja przychyliła się do propozycji wznowienia współpracy z Irakiem, opierającej się na wymianie nieprzetworzonej ropy na jej produkty, oświadczył minister energetyki Taner Yıldız podczas spotkania na Międzynarodowej Platformie Energetycznej w Irbil (płn. Irak). (ntvmsnbc.com)

 

21 maja 2012 r.

Cengiz İnşaat zbuduje odcinek autostrady w BiH

Cengiz İnşaat podpisał umowę na budowę 5 km odcinka autostrady pomiędzy Suhodol i Tarčin w BiH. Koszt projektu szacuje się na 146 mln USD. Inwestycję sfinansuje kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Zakończenie i oddanie autostrady do użytku planowane jest na IV kwartał 2014 r. (in.reuters.com)

 

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE