Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 21 – 27 stycznia 2013 r.

Turcja: 21 – 27 stycznia 2013 r.

przegląd-ekonomi.haberturk.com_

 

W Stambule powstanie największe lotnisko na świecie

Stambuł rozpoczął wyścig o budowę trzeciego lotniska, które szacunkowo ma obsługiwać rocznie 150 mln pasażerów, czyniąc je największym na świecie. Przetarg odbędzie się 3 maja 2013 r., ogłosił minister transportu Binali Yildirim na konferencji prasowej, która odbyła się w środę. Dodał również, że koszt budowy prawdopodobnie wyniesie ok. 8,7 mld USD. Budowa będzie odbywała się w 4 etapach. Ambitny plan zakłada wybudowanie lotniska w ciągu 4 lat.

 

Prywatyzacja państwowego dystrybutora gazu

W piątek 25 stycznia odbył się ostateczny przetarg rozstrzygający o nowym właścicielu Başkentgaz, drugiego pod względem wielkości, dotąd państwowego, dystrybutora gazu. Do przetargu stanęło 6 prywatnych przedsiębiorstw, największą ofertę, w wysokości 1 mld 162 mln USD złożyła firma Torunlar Gida, specjalizująca się w uprawie zbóż, produkcji oleju słonecznikowego, cukrownictwie oraz konserwowaniu i przechowywaniu żywności. Przetarg, który odbył się w kilku turach, poprowadził wiceprezes Wydziału ds. Prywatyzacji (ÖIB) przy kancelarii premiera, Ahmet Aksu.

 

Gwałtowny wzrost produkcji złota

Turcja zamierza uplasować się w czołówce 15 największych producentów złota w ciągu najbliższych 3 lat. Jest to realny plan, zwłaszcza że Turcja właśnie pobiła swój rekord wszech czasów pod względem wydobycia złota. W 2012 r. wyprodukowano 29,5 t kruszca, generując zysk w wysokości 1,7 mld USD, poinformował przewodniczący Stowarzyszenia Poszukiwaczy Złota Ümit Akdurb.

 

Rekordowo niskie wydobycie węgla kamiennego

Wydobycie węgla w 2012 roku było najniższe w ciągu ostatnich 13 lat, podał Związek Węgla Kamiennego Turcji (TTK). W minionym roku łącznie z tureckich kopalni zrzeszonych w związku wydobyto 1 mln 457 tys. 97 t surowca. Łącznie w latach 2000-2012 z tych kopalni wydobyto 23 mln 838 tys. 789 t węgla kamiennego. Najwięcej surowca pozyskano w 2001 roku, tj. 2 mln 259 tys. 227 t. Od 2004 roku notuje się rokroczny spadek wydobycia węgla w Turcji.

 

Współpraca na turecko-bułgarskich przejściach granicznych

Tureckie i bułgarskie urzędy celne chcą wzmocnić współpracę i wymianę informacji oraz zmniejszyć kolejki pojazdów na przejściu granicznym w Kapikule. Na spotkaniu oba kraje uzgodniły również realizację wspólnych działań przeciwko przemytnikom papierosów. Wszystkie podjęte działania mają ułatwić i przyspieszyć procesy handlowe między obu krajami. (gumrukticaret.gov.tr)

 

Deficyt w handlu zagranicznym

Stambuł jest głównym powodem deficytu handlu zagranicznego Turcji, pomimo generowania 40% krajowego podatku, wynika z raportu opublikowanego przez Turecką Konfederację Przedsiębiorczości i Biznesu (TÜRKONFED). Deficyt handlu zagranicznego jest piętą Achillesową Turcji, wzrósł 7-krotnie w ciągu ostatniej dekady do 105,9 mld USD z zaledwie 11,5 mld USD. Deficyt w Stambule wyniósł 316,5 mld USD w latach 2002-2011. (dunya.com)

 

Turcja sukcesywnie spłaca dług zagraniczny

Turcja spłaciła 2,8 mld USD długu zagranicznego od początku 2013 r., wynika z cotygodniowych danych prezentowanych przez Bank Centralny. Całkowite zadłużenie spłacone przez Skarb Państwa wyniosło 2,7 mld USD. W ubiegłym roku Turcja spłaciła łącznie 12,7 mld USD długu zagranicznego. (finanstrend.com)

 

Moody’s: Stabilny system bankowy

Turecki system bankowy jest wciąż stabilny, poinformowała w komunikacie prasowym międzynarodowa agencja ratingowa Moody’s. Umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego i poprawa suwerennej siły finansowej tworzą dobre warunki do funkcjonowania banków. System bankowy funkcjonuje normalnie, mimo kryzysu w strefie euro i zwiększonym ryzyku inwestorów. (haber7.com)

 

Znaleziono ogromne pokłady węgla brunatnego

W wyniku intensywnych badań, przeprowadzonych w ciągu 4 lat przez Ministerstwo Energii i Zasobów Naturalnych, w Karapinar w środkowej Anatolii odkryto pokłady 1,8 mld t węgla brunatnego. Złoża wystarczą elektrowni cieplnej do wygenerowania 5 tys. MW energii elektrycznej na 30-40 lat. (trtturk.com.tr)

 

Güler Sabanci w radzie nadzorczej Siemensa

Przewodnicząca Grupy Sabanci – Güler Sabanci, została wybrana do rady nadzorczej niemieckiego giganta technologicznego – Siemensa. W głosowaniu zdobyła 98% głosów wszystkich członków. Jej obecność zwiększy udział kobiet w zarządzie i pozytywnie wpłynie na poprawę współpracy międzynarodowej. (ekonomi.milliyet.com.tr)

Opracowała: Katarzyna Glinko

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE