Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 22 – 28 października 2012 r.

Turcja: 22 – 28 października 2012 r.

Bank Kuveyt Türk chce otworzyć swoje oddziały w Niemczech

Mieszczący się w Stambule, bank Kuveyt Türk wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na prowadzenie działalności w zakresie kredytów i depozytów na terenie Niemiec. Jest to pierwszy krok do wprowadzenia w Niemczech tzw. bankowości islamskiej, zgodnej z zasadami prawa muzułmańskiego, charakteryzującej się rezygnacją z oprocentowania i odsetek. Bank będzie udzielał pomocy finansowej dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, tak jak obecnie czyni to w Turcji, powiedział dyrektor generalny Kuveyt Türk Ufuk Uyan.

 

Turcja na 71 miejscu w raporcie „Doing Business 2013”

W wydawanym co roku przez Bank Światowy raporcie „Doing Business” Turcja zajęła 71 pozycję w rankingu 185 gospodarek badanych pod względem łatwości rozpoczynania działalności gospodarczej. Raport analizuje jak łatwo lub trudno jest miejscowemu przedsiębiorcy rozpocząć i prowadzić małą lub średniej wielkości firmę po spełnieniu odpowiednich przepisów. Turcja spadła o 3 miejsca w ubiegłym roku i w bieżącym utrzymała się na tej samej pozycji. Przeciętny czas potrzebny na rozpoczęcie działalności gospodarczej w Turcji jest coraz krótszy, jednak długie procedury biurokratyczne nadal są przeszkodą. (yenisafak.com.tr)

 

Ford planuje rozbudować fabrykę w Gölcük

Amerykański koncern samochodowy Ford, w związku z planowanymi oszczędnościami, zamierza zamknąć niektóre swoje fabryki europejskie i część produkcji przenieść do innych krajów, także do Turcji. W przyszłym roku zostaną zamknięte angielskie fabryki Forda w Southampton oraz części zapasowych w Dagenham, a produkowany tam dotąd m.in. Ford Transit będzie wytwarzany w tureckiej filii firmy w Gölcük, w województwie Kocaeli. Fabryka Ford Otosan w Gölcük stanie się głównym miejscem produkcji tego modelu auta. Produkcja roczna modelu Ford Transit w Gölcük będzie wynosiła około 80 tysięcy aut.

 

Rośnie inflacja w Turcji

Prognozy dotyczące inflacji w Turcji wskazują, że pod koniec 2012 r. może ona wynieść nawet 7,4%, poinformował Turecki Bank Centralny. Celem na ten rok było 5%, jednak już wcześniej przewidywano wzrost do 6,2%. Ostatnie podwyżki podatków rządowych wraz z rosnącymi cenami to główne czynniki wzrostu inflacji do tego poziomu, poinformował w środę na posiedzeniu komisji polityki pieniężnej w Ankarze szef Tureckiego Banku Centralnego Erdem Başçı. Podwyżki cen będą miały również duży wpływ na inflację w październiku, dodał. Na początku tego miesiąca rząd zwiększył ceny gazu o 9,8%, a ceny energii elektrycznej o 9,7% dla użytkowników prywatnych, o 7,9% dla użytkowników handlowych i o 4% dla użytkowników przemysłowych. Wzrosły również ceny paliw, samochodów i napojów alkoholowych w związku z podniesieniem podatków konsumpcyjnych na w/w dobra.

 

Spadek zaufania przedsiębiorców w 3 głównych sektorach

Indeks zaufania biznesu dla usług, handlu detalicznego i budownictwa spadł odpowiednio o 2,1%, 8,8% oraz 7,1% w październiku w porównaniu do miesiąca poprzedniego, poinformował Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). W pisemnym oświadczeniu przedstawił badania dotyczące miesięcznych trendów w biznesie. Zawierało ono oddzielne indeksy nastrojów gospodarczych zarówno dla obecnego stanu, jak i prognozy na najbliższe 3 miesiące. Spadek w sektorze w usług spowodowany był zmniejszeniem zapotrzebowania rynkowego. Ponura perspektywa dla detalistów wynika ze spadku sprzedaży. Spadek w sektorze budowlanym wynika z malejącej ilości zamówień i ilości pracowników. (ekonomi.haberturk.com)

 

Wzrost sprzedaży używanych samochodów

Ostatnia podwyżka podatku na nowe samochody oraz zbliżające się obchody Święta Ofiar (Kurban Bayramı) spowodowały znaczy wzrost sprzedaży samochodów używanych. Sprzedaż samochodów tradycyjnie wzrasta w okresie świątecznym, gdyż większość Turków wybiera się w odwiedziny do krewnych, mieszkających w różnych prowincjach. Zakup używanego pojazdu jest jedynym sposobem ucieczki przed wysokim podatkiem, który dla samochodów o pojemności silnika mniejszej niż 1,6l został zwiększony z 37% do 40%. (ticaretgazetesi.com.tr)

 

Turcja w czołówce światowych producentów orzechów włoskich

Turcja znalazła się na 3 miejscu pod względem produkcji orzechów włoskich, po Chinach i USA, wytwarzając 8% światowego zapotrzebowania na produkt w sektorze. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Turcja produkuje ok. 178 tys. ton orzechów włoskich rocznie. Przewiduje się, że produkcja orzechów w tym roku osiągnie ok. 194 tys. ton. (aa.com.tr)

 

Nie będzie podwyżek podatków do końca 2012 r.

Turecki rząd nie będzie podnosił podatku VAT w bieżącym roku, poinformował premier Ali Babacan. Podkreślił również, że w 2013 r. ten krok może zostać podjęty w różnych dziedzinach. W chwili obecnej najważniejsza jest obrona stabilności finansów publicznych, a w perspektywie średnioterminowej na lata 2013-2015 wzrost oszczędności w sektorze publicznym i prywatnym.

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE