Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 23-29 kwietnia 2012 r.

Turcja: 23-29 kwietnia 2012 r.

29 kwietnia 2012 r.

Statystyki turystyczne

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Turcję w I kwartale br. wyniosła 3,44 mln osób, czyli spadła o 6,35 proc., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. W marcu 2012 r. liczba turystów spadła o 9,72 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2011 r. Było to razem 1,46 mln zagranicznych turystów. Pod względem kraju pochodzenia najwięcej było turystów z Niemiec (15,19 proc.), potem kolejno z Iranu (8,23 proc.) i Gruzji (7,02 proc.), podał turecki GUS. (ntvmsnbc.com)

 

Rynek motoryzacyjny zwalnia

W marcu br. Turcja zajęła 6 miejsce, biorąc pod uwagę I kwartał br. uplasowała się na 8 miejscu pod względem sprzedaży aut do Europy. (ekonomi.haberturk.com)

 

28 kwietnia 2012 r.

Kredyt na elektrownię wiatrową

Turecka spółka Enerjisa zaciągnęła 135 mln EUR kredytu z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD) na sfinansowanie elektrowni wiatrowej Bares o mocy 142,5 MW. Elektrownia ma zostać uruchomiona już w br., będzie to jedna z największych elektrowni wiatrowych w Turcji. Prezes Enerjisa Yetik Madri Mert poinformował, że spółka planuje zwiększyć swój udział w krajowej produkcji bezpiecznej i przyjaznej środowisku energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. (sabah.com.tr)

 

Nowy właściciel portu İskenderun

Limak Holding przejmie sprawowanie kontroli nad portem morskim w İskenderun (wybrzeże M. Śródziemnego w płd. – wsch. Turcji) na okres 36 lat. Port jest bardzo ważnym strategicznie ośrodkiem handlu morskiego. W uroczystości oficjalnego przekazania portu wziął udział minister transportu Binali Yıldırım. (yenisafak.com.tr)

 

27 kwietnia 2012 r.

Prognozy Banku Centralnego bez zmian

W br. inflacja ma wynieść 6,5 proc., natomiast w 2013 r. ma być równa 5,2 proc. W kwietniu wskaźnik inflacji wzrośnie o 0,5 punktu procentowego, ze względu na wysokie podwyżki cen energii elektrycznej i gazu. Bank Centralny nie planuje zmian w stosunku do obecnej polityki pieniężnej i wyznaczonego korytarza walutowego. (sabah.com.tr)

 

26 kwietnia 2012 r.

Wymiana handlowa z krajami arabskimi

Uruchomiono połączenie typu ro-ro między portem Mersin w Turcji, a Port Said w Egipcie. Rorowce będą obsługiwały tę linię morską znacznie usprawniając obrót towarów i transport ładunków. Ro-ro może pomieścić jednorazowo przeszło 80 tirów. Czas przewozu ładunków na tej linii skróci się do 24 godzin. Towary wysyłane z Turcji będą w krótszym czasie przeładowywane w Egipcie, w ten sposób dotrą do Arabii Saudyjskiej w jedyne 84 godziny, z kolei import, tranzyt żywności i innych towarów z krajów arabskich szybciej dotrze do odbiorców w Rosji i w innych krajach Europy. Port w Mersin ma ogromny potencjał do rozbudowy. Dzięki nowym projektom rozwojowo-inwestycyjnym ma szanse stać się znaczącym ośrodkiem handlu morskiego, oświadczył minister gospodarki Zafer Çağlayan. (haberimport.com)

 

Prywatyzacja sieci dystrybucji gazu w Ankarze

Odwołano przetarg na sprzedaż prywatyzacyjną 80 proc. udziałów drugiej co do wielkości w Turcji spółce dystrybucji gazu ziemnego Başkent w Ankarze. Spółka obsługuje 1,3 mln odbiorców. Najwyższą stawką pierwszej i drugiej pisemnej tury przetargu było 585 mln USD. Kolin-Cengiz-Limak OGG został wykluczony, do otwartego przetargu przystąpiły pozostałe trzy firmy. Po ogłoszeniu kwoty wywoławczej o wartości 625 mln USD,  Aygaz i Fernas İnşaat, Akfen Holding, STFA wycofały się z przetargu. (ntvmsnbc.com)

 

25 kwietnia 2012 r.

Turecki gigant farmaceutyczny sprzedany

Amerykański koncern farmaceutyczny Amgen wykupił 95,6 proc. udziałów stambulskiej firmy farmaceutycznej Mustafa Nevzat İlaç za 700 mln USD. Mustafa Nevzat İlaç rozpoczął działalność w 1923 r., obecnie należy do czołowych firm farmaceutycznych w Turcji. W ostatnich latach udział eksportu w ogólnej sprzedaży firmy rósł sukcesywnie, w 2011 r. bilans zysków firmy oszacowano na około 200 mln USD. (hurriyet.com.tr)

 

24 kwietnia 2012 r.

Dynamicznie rosnący dostawca Internetu

Turecki TTNET z 6,1 mln abonentów szerokopasmowego łącza uplasował się na 10 miejscu na świecie i 5 miejscu w Europie w rankingu największych operatorów rynku telekomunikacyjnego. ekonomi.haberturk.com

 

Poszukiwania złóż gazu łupkowego

Turecka Korporacja Naftowa (TPAO) podpisała umowę o współpracy ze spółką paliwową ExxonMobil i koncernem Shell w celu przeprowadzenia badań terenowych. Zasoby gazu łupkowego w Turcji szacuje się na około 13 trylionów m3, co równa się zapasom energetycznym na około 40 lat. (ntvmsnbc.com, ekoayrinti.com)

 

23 kwietnia 2012 r.

TAB Gıda inwestuje w Chinach

Największa w Turcji sieć franczyzowa TAB Gıda szykuje się do zarządzania 85 restauracjami Burger King w Chinach. W br. planują zwiększyć liczbę posiadanych restauracji z 430 do 500 oraz rozwinąć swoją działalność w Gruzji i Macedonii. (sabah.com.tr)

 

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

 

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE