Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 23 – 29 lipca 2012 r.

Turcja: 23 – 29 lipca 2012 r.

 

China Sunergy zbuduje elektrownię słoneczną

Jeden z wiodących na świecie producentów paneli słonecznych firma China Sunergy zainwestuje 600 mln USD w budowę największej w Europie elektrowni słonecznej w Turcji. Turcja wyraziła zgodę na produkcję energii słonecznej do 500 kW bez wymogu licencji, co zachęciło inwestorów.

 

Boom w sektorze gastronomicznym

Sektor gastronomiczny w Turcji zarobił w ubiegłym roku 6,5 mld USD. W Turcji istnieje ponad 30 tys. restauracji. Połowa z nich jest zlokalizowana w Stambule – generują one 3,5 mld USD dochodu rocznie. D.ream, jedna ze spółek wschodzących w skład grupy Doğuş Holding w przyszłym roku otworzy restauracje z kuchnią turecką w Londynie, Nowym Jorku i Dubaju.

 

Tüpraş i TPAO liderami rynku

Spółka rafineryjna Tüpraş, odnotowała w 2011 roku największą spośród tureckich firm wartość sprzedaży swych usług. Dane te podano w raporcie pt. „500 największych przedsiębiorstw przemysłowych Turcji w 2011 roku” przygotowanym przez İSO (Stambulska Izba Przemysłowa). Według raportu przedsiębiorstwem, które w minionym roku przyniosło najwięcej zysku, jest TPAO (Turecka Korporacja Naftowa).

 

Holdingi zainteresowane inwestycjami w hodowlę

Trzy wielkie holdingi tureckie: Saray Halı, Okan Holding oraz Koza Holding zamierzają inwestować także w hodowlę zwierząt. Odporne na ewentualne załamania w pojedynczych gałęziach gospodarki dzięki inwestycjom w wiele branż, dysponują odpowiednim kapitałem. Czynnikiem zachęcającym do takich inwestycji jest fakt, iż dla wzniesienia dużych kompleksów hodowlanych inwestorom są udzielane kredyty o zerowym oprocentowaniu.

 

Więcej emerytów niż aktywnych zawodowo

W 21 z 81 wszystkich województw (il) Turcji liczba emerytów przekroczyła liczbę osób aktywnych zawodowo. W nadczarnomorskich rejonach Zonguldak i Synopa za ten stan odpowiada przejście na wcześniejsze emerytury górników pracujących w tamtejszych kopalniach węgla kamiennego. Znaczenie wydobycia węgla zmalało w ostatnim czasie, odkąd najważniejszym surowcem energetycznym dla Turcji jest importowany gaz (cnnturk.com). 

 

Życie na granicy ubóstwa

Konfederacja Związków Zawodowych Türk-İş wydała raport, w którym określa granicę ubóstwa 4-osobowej rodziny tureckiej poniżej dochodu 3 tysięcy lir na miesiąc. Według raportu rodzina głoduje, jeśli na jedzenie może przeznaczyć z tej sumy 919 lir w ciągu miesiąca (cnnturk.com).

 

Toyota zainwestuje w Turcji

Turecki oddział japońskiej formy, Toyota Türkiye CEO’su Orhan Özer zapowiada zatrudnienie w przyszłym roku nawet do 800 nowych pracowników. Będzie to skutkiem uruchomienia produkcji aut marki Sedan w Turcji. Tym samym liczba tureckich pracowników Toyoty wyniesie 3600 osób (ntvmsnbc.com). 

 

Turkcell notuje rekordowe zyski

W pierwszej połowie bieżącego roku zyski operatora telekomunikacyjnego Turkcell zwiększyły się o 236% w stosunku do zeszłego roku. Turkcell pobił swój dotychczasowy rekord, zarabiając do końca czerwca 2012 roku 4,9 miliarda lir. Turkcell opanowuje obecnie 53% rynku usług telefonii komórkowej w Turcji, posiadając 34,7 miliona abonentów (ntvmsnbc.com).

 

Ubezpieczenia socjalne i aktywizacja zawodowa kobiet

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje pakiet ubezpieczeń społecznych dla kobiet nieaktywnych zawodowo. Jednocześnie stara się stworzyć system bodźców zachęcających kobiety tureckie do pracy zawodowej. Odsetek pracujących kobiet wynosi obecnie 24% (hurriyet.com.tr). 

 

Rośnie turecki rynek gier komputerowych

Odpowiedzią na wzrost popularności gier komputerowych jest powstanie w ostatnim czasie wielu gier w języku tureckim, z fabułą osadzoną we współczesnych lub historycznych tureckich realiach (video.cnnturk.com). 

Opracowała: Julia Krajcarz

 

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE