Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 24 – 30 września 2012 r.

Turcja: 24 – 30 września 2012 r.

Forum UE – Turcja w Sopocie

W dniach 26-28 września 2012 r. w Sopocie miała miejsce II Edycja Europejskiego Forum Nowych Idei, z udziałem międzynarodowych środowisk biznesowych, wybitnych ekonomistów i innych ekspertów, a także przedstawicieli świata kultury i polityki. W forum, zorganizowanym przez PKPP Lewiatan udział wzięli m. in. minister rozwoju Turcji Cevdet Yilmaz, podsekretarz stanu w MSZ Beata Stelmach, prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski, prezes Stowarzyszenie Tureckiego Przemysłu i Biznesu (TÜSİAD) Ümit Boyner, doradca Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie prof. Zbigniew Brzeziński, a także były komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości oraz do spraw rozszerzenia Günter Verheugen. Minister Yilmaz, przypomniał, że 80% z 120 mld USD bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Turcji w ostatnim 10-leciu pochodziło z Europy. Minister Stelmach wspomniała o możliwości realizacji wspólnych projektów w energetyce, m. in. przy wydobyciu gazu łupkowego. (aa.com.tr, pkpplewiatan.pl)

 

Polska chce współpracy z Turcją w kwestii gazu łupkowego

Polska zacznie wydobywać gaz łupkowy w ciągu 3 lat i chce rozpocząć partnerstwo z Turcją w tej dziedzinie, by zmniejszyć zależność Polski od importu gazu, powiedziała podsekretarz stanu Beata Stelmach. Polska importuje obecnie dwie trzecie swojego zapotrzebowania na gaz. Przedstawicielka polskiego MSZ stwierdziła również, że sytuacja polskiego rynku energii jest podobna do tureckiego i oba kraje mogą na współpracy skorzystać. (hurriyetdailynews.com)

 

Sbierbank sfinalizował zakup DenizBank

Rosyjski Sbierbank sfinalizował zakup 99,85% 10-ego co do wielkości banku w Turcji – DenizBanku, należącego do belgijsko-austriackiej grupy bankowej Dexia. Największym udziałowcem Sbierbanku (57,6%) jest Centralny Bank Rosji (CBR). Dzięki tej umowie, Sbierbank podjął strategiczny krok w wejściu do sektora bankowego w Turcji. Wartość transakcji to 6,469 mld TYL (2,79 mld EUR). Sbierbank, po zakupie w lutym br. Volksbank International za 550 mln EUR jest obecny w 8 krajach Europy Środkowej – Słowacji, Czechach, Ukrainie, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Węgrzech oraz Serbii. (habermonitor.com)

 

Rompetrol chce wejść na turecki rynek

Rumuński Rompetrol, należący do państwowego, kazachskiego koncernu KazMunayGas, otworzył właśnie swój oddział w Turcji i planuje wejść na tamtejszy rynek w przyszłym roku. Firma nie zdecydowała jeszcze, czy rozpocznie hurtową, czy detaliczną dystrybucję paliw w Turcji. Założony w 1974 roku Rompetrol posiada 26% rumuńskiego rynku paliw i działa w 12 krajach, m. in. we Francji, Rumunii, Hiszpanii i na Bałkanach. KazMunayGas nabył Rompetrol Group w 2007 r. Spółka posiada ponad 1100 punktów dystrybucji paliw. W 2011 r. azrejestrowała obrót 8,9 mld USD. (hurriyetdailynews.com)

 

Bank Centralny zwalcza spowolnienie gospodarcze

Po ostatnich danych dotyczących dwóch „motorów” tureckiej gospodarki – przemysłu samochodowego i budownictwa, Bank Centralny łagodzi swoją dotychczasową politykę w kwestii stóp procentowych, poprzez przejście na cel „wspieranie wzrostu gospodarczego” ryzykując wolumenem kredytów. Rada Polityki Pieniężnej Tureckiego Banku Centralnego zmniejszyła górny próg korytarza stóp z 11,5% do 10% decydując się na elastyczny korytarz stóp procentowych wobec stałej wartości procentowej, która stała się faktycznym odniesieniem. Bank pozostawił wartość bazowej stopy procentowej na poziomie 5,7%. Podstawowa stopa procentowa dla banków komercyjnych obniżona została z 11% na 9,5%. (hurriyetdailynews.com)

 

BOTAŞ zostanie podzielony

Turecki Operator Rurociągów i Transportu Ropy Naftowej (BOTAŞ), według najnowszych planów ministerstwa energetyki i zasobów naturalnych, zostanie podzielony na 3 odrębne podmioty prawne: jedna z nich będzie się zajmowała dystrybucją płynnego gazu LNG, inna przesyłem gazu naturalnego, a trzecia przejmie pozostałe obowiązki dotychczasowej spółki BOTAŞ. i to ona pozostanie przy dotychczasowej nazwie.

 

Toyota Corolla będzie produkowana w Adapazarı

Podczas paryskich pokazów Motor Show ogłoszono, że w tureckiej fabryce Toyoty w Adapazarı znów ruszy produkcja Corolli. Będzie to Toyota Corolla 11-stej generacji. Przedsięwzięcie będzie miało wartość 150 mln EUR, a produkcja aut ma ruszyć w 2013 roku. Toyota Corolla była już produkowana w Adapazarı w latach 1994-2006.

 

Minister gospodarki promuje w Niemczech inwestycje w Turcji

Turecki minister gospodarki Zafer Çağlayan odwiedził niemiecki land Badenia-Wirtembergia, by przedstawić nowy system zachęt ekonomicznych dla inwestorów zagranicznych w Turcji. Zafer Çağlayan odbył spotkania z premierem Badenii-Wirtembergii Winfriedem Kretschmannem oraz wicepremierem i ministrem finansów i gospodarki tego landu Nilsem Schmidem, jak również z przedstawicielami wiodących firm w stolicy regionu – Stuttgarcie. Jego wizyta jest częścią planu tureckiego rządu mającego na celu pobudzenia stosunków handlowych między Turcją i Baden-Wirttembergią, poprzez wzrost dwustronnej wymiany handlowej i wzajemnych inwestycji. (hurriyetdailynews.com)

 

Szef Bin Laden Group z wizytą w Stambule

Dyrektor saudyjskiej Bin Laden Group, Abdullah Bin Laden, niezadowolony nadmiernym zainteresowaniem ze strony mediów, zdecydował się nie przemawiać w panelu podczas Istanbul Finance Summit. Zamiast tego wybrał się na rekonesans działek pod zabudowę w region Şile położony nad Morzem Czarnym oraz Sancaktepe na obrzeżach Stambułu. Bin Ladenowi towarzyszył 16-osobowy zespół z Izby Handlowej Jeddah. Bin Laden miał się spotkać z przedstawicielami TAV i Tureckich Linii Lotniczych, oraz menedżerami górnego szczebla kilku większych tureckich spółek. Bin Laden Group współpracuje obecnie z turecką Yapı Merkezi nad budowę kolei w Arabii Saudyjskiej. (hurriyetdailynews.com)

 

Tureckie społeczeństwo wciąż biedne w skali światowej

Chociaż wzrost PKB na mieszkańca Turcji wyniosło w 2011 r. tylko 2,8%, to średnioroczny wzrost od 2000 r. wyniósł aż 9,8%, podaje opublikowany niedawno raport firmy Allianz – „Global Assets Report”. W rankingu 50 państw dokonanym przez specjalistów Allianzu Turcja znalazła się na 43 miejscu ze średnim dochodem 1660 EUR na osobę, co oznacza, że kraj wciąż znajduje się w grupie państw z ubogim społeczeństwem. (hurriyetdailynews.com)

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE