Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 25.06 – 1.07.2012 r.

Turcja: 25.06 – 1.07.2012 r.

1 lipca 2012 r.

Saint-Gobain Weber otworzy nowe fabryki w Turcji

Producent materiałów budowlanych Weber, wchodzący w skład spółki Saint-Gobain, zwiększy do 8 liczbę fabryk na terenie Turcji, poinformował dyrektor generalny regionu Morza Śródziemnego grupy Saint-Gobain Gianni Scotti. Obecnie na terenie kraju zlokalizowanych jest 5 zakładów produkcyjnych. Budowa najnowszego w Adanie pochłonęła 15 mln EUR. Turcja jest krajem, który ma ogromny potencjał, a roczny obrót firmy sięga 42 mld EUR, powiedział Scotti. W dalszych planach jest już kolejna fabryka, która powstanie najprawdopodobniej za 2 lata w Erzurum lub Diyarbakır. (hurriyet.com.tr)

 

30 czerwca 2012 r.

Spadek deficytu w handlu zagranicznym

Deficyt handlu zagranicznego, który jest słabością tureckiej gospodarki, skurczył się w maju, osiągając 15,5 proc., poinformował Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Pozytywny trend jest obserwowany w Turcji od 2 miesięcy. Turecki eksport wzrósł w maju br. do 20,3 proc. osiągając 13,16 mld USD w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Import wzrósł o 3,1 proc. do 21,75 mld USD. Deficyt w handlu zagranicznym w maju zmniejszył się o 10,16 mld USD do 8,58 mld USD w ujęciu rocznym. (yenisafak.com.tr)

 

29 czerwca 2012 r.

Rosja przeciwna budowie gazociągu z Azerbejdżanu

Gazprom wysłał do Turcji ostrzegawczą wiadomość, w której oświadczył, że jest przeciwny jej współpracy gazowej z Azerbejdżanem. Turcja i Azerbejdżan podpisały 26 czerwca br. umowę na budowę za kwotę 7 mld USD Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP), który miałby transportować azerski gaz do Europy. Rosja uważa, że może być on konkurencją dla budowanego na dnie Morza Czarnego rosyjskiego gazociągu South Stream. Turcja jest drugim po Niemczech importerem rosyjskiego gazu. (hurriyet.com.tr)

 

28 czerwca 2012 r.

Spadek eksportu do Syrii

Eksport z południowo-wschodniej Turcji do Syrii spadł o 74 proc. do 22 mln USD w ciągu pierwszych 5 miesięcy br. w porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym, gdy osiągał 85,9 mln USD. Syria była drugim po Iraku krajem pod względem eksportu w regionie w 2010 r., w 2011 r. spadła na 5 miejsce. W tym roku nie ma jej w pierwszej 20. Spadek eksportu był bliski 100 proc., ale wzrósł wraz ze sprzedażą żywności przed zbliżającym się Ramadanem. Syria stanowi dla Turcji bramę do krajów Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej. W związku z napiętą sytuacją polityczną po ostrzelaniu tureckiego myśliwca, Turcja będzie musiała szukać alternatywnych dróg eksportu do krajów arabskich. (ekonomi.haberturk.com)

 

27 czerwca 2012 r.

TAV Holding zbuduje terminal lotniczy w Abu Dhabi

Turecki inwestor w sektorze budowy, obsługi i eksploatacji portów lotniczych TAV Holding ogłosił, że wygrał przetarg na budowę nowoczesnego terminalu na międzynarodowym lotnisku w Abu Dhabi. Koszt projektu wyniesie ponad 3 mld USD. Konsorcjum TAV Holding-CCC-ARABTEC ma ukończyć budowę w ciągu 49 miesięcy. Nowy terminal na lotnisku w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich o powierzchni 702 tys. m kw. będzie obsługiwał 27 mln pasażerów rocznie. (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

26 czerwca 2012 r.

Umowa celna z Koreą Południową

Przedstawiciele Ankary i Seulu – Ziya Altunyaldız oraz Yungsup Joo – podpisali w Stambule umowę celną pomiędzy swoimi krajami. Celem zawartej umowy jest wymiana informacji oraz współpraca we wszystkich dziedzinach, w których Korea Południowa ma doświadczenie, powiedział Ziya Altunyaldız. Turcja chce skorzystać z wiedzy technologicznej Koreańczyków odnośnie systemów towarowych oraz rejestracji pasażerów za pośrednictwem nowoczesnych systemów informatycznych. Planuje także połączyć siły z Koreą Południową w celu zwalczania handlu narkotykami i innych oszustw celnych. (disticarethaber.com)

 

Yapı Merkezi wybuduje linię kolejową w Etiopii

Yapı Merkezi wygrała przetarg na budowę 390 km linii kolejowej Awash-Wedie za kwotę 1,7 mld USD. Będzie to jeden z największych projektów realizowanych przez turecką firmę budowlaną indywidualnie za granicą. Umowa została podpisana 26 czerwca br. w Addis Abeba. Budowa ma być zakończona po 42 miesiącach. Projekt składa się z pojedynczej linii kolejowej z tunelem o długości 25 km oraz 4-kilometrowym mostem. (hurriyet.com.tr)

 

25 czerwca 2012 r.

Eksport srebra za granicę

Turecki eksporter i sprzedawca srebra Sezgin Group ogłosił plany rozwoju w Europie i na Bliskim Wschodzie. Zapowiedział otwarcie 10 nowych sklepów, które miałyby powiększyć liczbę 110 funkcjonujących już w Turcji, Holandii, Gruzji, Azerbejdżanie i na Cyprze Północnym. Firma w tym roku otworzyła 30 sklepów. Nowe placówki sprzedaży detalicznej, pod marką So CHIC oraz Fix Silver, mają być zlokalizowane m.in w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Francji, Grecji, Egipcie i Libanie. Spółka jest również jednym z najlepszych tureckich hurtowników biżuterii srebrnej i prowadzi sprzedaż na rynki w Europie i Ameryce. (imedya.com)

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE