Home / Bałkany / Turcja: 25. rocznica sceny jazzowej w Stambule
25th anniversary of Jazz February - hurriyetdailynews.com

Turcja: 25. rocznica sceny jazzowej w Stambule

Z okazji 25-lecia powstania Sali Koncertowej Cemal Reşit Rey w Stambule, odbywa się tam wydarzenie p.t. „Luty na Jazzowo” (Caz Şubatı). Imprezę otworzył występ hiszpańskiej śpiewaczki, Buiki, której album „Niña de Fuego” został nominowany do nagrody Album Roku w trakcie rozdania nagród Latin Grammy w 2008 r. 3 lutego na scenę wkroczył Kenny Garret, znany na całym świecie saksofonista altowy i zdobywca nagrody Grammy. Dzień później zagrał duet Andrea Motis i Joan Chamorro przy akompaniamencie Ignasi Terrazai na pianinie, Josepa Tarvera na gitarze oraz Esteve Pi na perkusji.

Z Norwegii do Turcji i USA

5 lutego Sala Koncertowa Cemal Reşit Rey powitała wirtuozów trąbki, zespół Wadada Leo Smith Golden Quartet, którzy w swej twórczości łączą tradycję zachodniej kultury i własną kreatywność. 7 lutego wystąpi natomiast eksperymentalna norweska grupa Jaga Jazzist składająca się z dziewięciu muzyków, których liderami są bracia Lars i Martin Horntveth.

Artyści podbili serca melomanów swoim debiutanckim albumem „Jævla Jazzist Grete Stitz” w 1996 r., na którym zawarli dowcipną mieszankę jazzu i rapu. W maju 2013 r. grupa nawiązała współpracę z Britten Sinfonia, która zaowocowała krążkiem „Live with Britten Sinfonia”. Przed występem zespołu zagra norweski gitarzysta Stian Westerhus ze swoim nowym składem, Pale Horses.

Niespodzianką wydarzenia będzie pokaz szwedzkiej wokalistki, Wiktorii Tołstoj, praprawnuczki wielkego pisarza Lwa Tołstoja. Artystka przyznaje, że nigdy nie pobierała żadnych lekcji śpiewu, a mimo to jej naturalny talent zdobył szerokie uznanie krytyki jazzowej.

W nocy z 14 na 15 lutego odbędzie się wyjątkowy koncert walentynkowy tureckiej kompozytorki Elif Çağlar Muslu pod batutą dyrygenta Naila Yavuzoğlu. Imprezę 18 lutego zamknie występ amerykańskiej piosenkarki i aktorki Dionne Warwick, zdobywczyni nagrody Grammy. Będzie to jej drugi pokaz w Stambule po 7 latach.

Źródła: hurriyetdailynews.com, crrkonsersalonu.org

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE