Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 26.03 – 01.04.2012 r.

Turcja: 26.03 – 01.04.2012 r.

30 marca 2012 r.

Zacieśnianie więzi gospodarczych z Irlandią

Turcja jest jednym z pięciu państw, z którym, pokonująca stopniowo kryzys ekonomiczny Irlandia, chciałaby nawiązać współpracę gospodarczą. Minister Handlu i Rozwoju Irlandii Joe Costello przybył do Turcji z delegacją wysokich rangą urzędników. Grupa zaplanowała spotkania z kilkoma dużymi firmami tureckimi, w tym Koç, Efes, Avea i Süzer. Dotychczasowa wymiana handlowa Irlandii z Turcją wynosi ok. 1 mld EUR. Strategicznym celem Irlandii jest podwojenie tego wyniku w kolejnych 5 latach. (hurriyetdailynews.com, haberciniz.biz)

 

Kontrola jakości miodu

Ministerstwo Rolnictwa Żywności i Hodowli przeprowadziło kontrolę miodów reklamowanych w telewizji. Analizy próbek wykazały, że miody sprzedawane konsumentom drogą mediów jako organiczne, lecznicze i najwyższej jakości są fałszywe. Naczelna Rada Radia i Telewizji (RTÜK) zawiesiła nadawanie reklam miodów trzech fałszywych producentów, a ministerstwo nałożyło na firmy kary łącznej wysokości 155,5 tys. TL. Ministerstwo zapowiedziało kolejne kontrole jakości miodów. (ekonomi.haberturk.com)

 

Tureccy deweloperzy w szponach Arabskiej Wiosny

Liczba zagranicznych projektów inwestycyjnych tureckich deweloperów w 2011 r. spadła o 14 proc. w porównaniu z 2010 r. W 2011 r. tureccy deweloperzy zrealizowali projekty za 19,3 mld USD. Od początku 2012 r. wartość zagranicznych projektów inwestycyjnych osiągnęła 1,6 mld USD. (hurriyet.com.tr)

 

29 marca 2012 r.

Bank Światowy wyznaczył strategię dla Turcji

Zarząd Banku Światowego zatwierdził nową Strategię Partnerstwa (CPS) dla Turcji. Strategia określa szczegóły pomocy Banku w latach 2012-15. Głównym jej założeniem będzie wspieranie procesu rozwoju Turcji, w taki sposób, aby do 2023 r. uplasować ją wśród 10 największych gospodarek świata. BŚ udzieli 4,45 mld USD kredytu, IFC przyzna pożyczki prywatnym inwestorom o wartości 2 mld USD. (ekonomiservisi.com, hsbc.com.tr)

 

28 marca 2012 r.

Plan budowy elektrowni atomowej

Koreańska Korporacja Energii Elektrycznej (KEPCO) chce zbudować w Turcji dwie elektrownie, nuklearną i węglową o mocy 5-6 tys. MW, oświadczył turecki minister energetyki Taner Yıldız podczas konferencji nt. energii atomowej w Korei Płd. Szacuje się, że do 2030 r. 10 proc. produkcji energii elektrycznej Turcji będzie pochodzić z elektrowni nuklearnych. (hsbc.com.tr)

 

27 marca 2012 r.

Ceny energii elektrycznej w górę

Turecka Agencja Regulacji Rynku Energetycznego (EPDK) podała, że w związku ze zwiększeniem kosztów produkcji energii, ceny za prąd pójdą w górę o 9,2 proc. Podwyżki na energię pociągną za sobą opłaty za gaz, choć nie ma jeszcze decyzji w sprawie nowych cen, wiadomo tylko, że nie przekroczą one cen prądu. Na zielone światło dla podwyżek energii długo niecierpliwili się niezależni producenci energii elektrycznej, którzy minionej zimy przeżywali kryzys. Niezadowolone ze zwiększenia cen energii są jedynie firmy bazujące na gazie w procesie produkcji odnawialnych źródeł energii m.in. spółka Akenerji. (hsbc.com.tr) (hurriyet.com.tr)

 

Stopy procentowe pozostają bez zmian

Podstawowa stopa procentowa one-week repo landing wynosi 5,75 proc., stopa dla pożyczek 1-dniowych overnight 5 proc. Stan obowiązkowych rezerw walutowych tureckich banków i centralnego banku Turcji (TMB) powiększy się o 1,3 mld USD. TBM zwiększy rezerwy złota o 2,2 mld USD, wypuści na rynek 6,1 mld TL, regulując w ten sposób płynność finansową kraju, ustalono podczas tureckiej RPP. (ekonomi.haberturk.com)

 

26 marca 2012 r.

Trzeci most nad Bosforem

Jak informowaliśmy na łamach balkanistyka.org, Tureckie Ministerstwo Transportu po ostatnim odwołaniu przetargu na realizację budowy trzeciego mostu łączącego Azję z Europą, ponownie wyznaczyło datę przetargu, następnie po kilku tygodniach oczekiwania podało do wiadomości, że przetarg został po raz kolejny przełożony. Tym razem z 5 na 20 kwietnia br. 15-dniowe opóźnienie tłumaczy oczekiwaniem na zatwierdzenie przez Sejm decyzji w sprawie zwolnienia z podatku VAT projektów typu BOT (Build-Operate-Transfer) w ramach którego przewiduje się budowę trzeciego mostu. Do przetargu przystąpi 9 firm budowlanych, m.in. POSCO (Płd. Korea), Astaldi (Włochy), tureckie MAPA, Park Holding i STFA. (hsbc.com.tr)

 

Statystyki turystyczne

W lutym 2012 r. liczba turystów odwiedzających Turcję w celach turystycznych spadła o 7,59 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2011 r. Było to razem 997 tys. 571 zagranicznych turystów, w tym 494 tys. 158 odwiedzających Stambuł i 162 tys. 857 osób, których celem podróży była Antalya. Pod względem kraju pochodzenia najwięcej było turystów z Niemiec (15,43 proc.), potem kolejno z Gruzji (6,42 proc.) i Iranu (6,3 proc.). (hsbc.com.tr)

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE