Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 26.11–2.12.2012 r.

Turcja: 26.11–2.12.2012 r.

Spadek deficytu w handlu zagranicznym

Eksport w Turcji wzrósł o 11,6% w październiku 2012 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając 13 mld 292 mln USD, podczas gdy import spadł o 5,6% do 18 mld 803 mln USD. Deficyt w handlu zagranicznym w tym samym okresie spadł o 31,2% z 8 mld 12 mln USD do 5 mld 511 mln USD, wynika z danych przedstawionych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) oraz Ministerstwo Ceł i Handlu w Turcji. Eksport z Turcji do krajów Unii Europejskiej spadł z 44,2% w 2011 r. do 40% w br. Krajami, które miały największy udział w eksporcie były Niemcy, Irak, Wielka Brytania oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pierwsze miejsce pod względem importu przypadło Rosji, kolejne zajęły Chiny i Niemcy.

 

Zwiększony import irackiej i rosyjskiej ropy

Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) podał, iż w październiku 2012 roku import ropy naftowej z Iranu do Turcji zmalał o 30% w stosunku do zakupów z września. Jest to spowodowane embargiem nałożonym przez państwa zachodnie na Iran, traktowanym jako kara za produkcję broni nuklearnej. Turcja nie zaprzestała nabywania irańskiej ropy, lecz zmniejszyła jej ilość. Obecnie największym importerem ropy do Turcji jest Irak, skąd zakupiono 105 tysięcy baryłek oraz Rosja z 103 tysiącami sprzedanych baryłek, a na trzecim miejscu plasuje Iran. Zwiększył się także turecki zakup ropy z Arabii Saudyjskiej.

 

Karsan wyprodukuje samochody dostawcze dla Hyundaia

Południowokoreański Hyundai oraz turecka firma motoryzacyjna Karsan wspólnie zainwestują 260 mln USD w produkcję różnych modeli samochodów dostawczych w Turcji. Zgodnie z umową podpisaną między obiema firmami, w następstwie umowy wstępnej z ubiegłego roku, Karsan będzie produkować 3-6-tonowe samochody dostawcze dla Hyundaia już od końca 2014 r. Łącznie produkcja wyniesie 200 tys. aut w ciągu 7 lat, w tym furgonetek, lekkich ciężarówek i minibusów. Turcja jest wiodącym producentem samochodów dostawczych w Europie. Ten fakt potwierdza również porozumienie z Hyundaiem, który 85% wyprodukowanych pojazdów zamierza skierować na rynek europejski. Hyundai zainwestuje 200 mln USD w ramach projektu, a Karsan będzie odpowiedzialny za pozostałe 60 mln USD.

 

Wsparcie finansowe Unii Europejskiej dla Cypru północnego

Komisja Europejska przyznała pomoc finansową dla Cypru północnego, zwanego też Turecką Republiką Cypru Północnego (KKTC, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) w wysokości 27,2 miliona euro. Wedle słów jednego z członków Komisji, Stefana Füle, jest to wyraz nadziei Unii na ponowne połączenie w przyszłości dwóch części wyspy: greckiej i separatystycznej tureckiej. Ta suma ma być konkretnie przeznaczona na wspieranie integracji ekonomicznej obu części wyspy. Integracja ta jest rozumiana jako realizacja pewnych zadań, takich jak zwalczanie chorób zwierząt hodowlanych, szeroko pojęta ochrona środowiska, poprawa stanu dróg, ochrona dziedzictwa kulturowego oraz wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

 

Większe dochody tureckich przedsiębiorstw rodzinnych

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi przez PricewaterhouseCoopers (PwC) 81% tureckich przedsiębiorstw rodzinnych odnotowało wzrost sprzedaży w ubiegłym roku, w porównaniu do 65% na rynkach światowych. W badaniach wzięły udział 1 tys. 952 firmy w ponad 30 krajach, z czego 99 zostało losowo wybranych z Turcji. Przedsiębiorstwa rodzinne mają ogromny wpływ na rozwój tureckiej gospodarki  i obserwuje się stale rosnący wzrost zysków takich korporacji. (cumhuriyet.com.tr)

 

Wzrost cen gazu ziemnego w Turcji

Turecka państwowa spółka BOTAŞ podniosła ceny gazu ziemnego sprzedawanego elektrowniom o 37%. Posunięcie może prowadzić do wzrostu kosztów energii elektrycznej w najbliższym czasie, chociaż przewidywana podwyżka nie została jeszcze oficjalnie zapowiedziana. Gwałtowny wzrost podniósł cenę 1 tys. m sześciennych gazu ziemnego z 1013 TRY do 1400 TRY. (ekoayrinti.com)

 

Ağaoğlu wybuduje Centrum Finansowe w Stambule

Turecka firma, prężnie rozwijająca się na lokalnym rynku budowniczym, Ağaoğlu, wygrała przetarg na budowę Centrum Finansowego w Stambule. Znajdzie się tam sala konferencyjna na 2 tys. 500 miejsc, centrum handlowe, 5-gwiazdkowy hotel, biurowce oraz rezydencje. Akdeniz İnşaat, będąca filią Ağaoğlu, złożyła najwyższą ofertę – 1,46 mld TRY. Projekt obejmuje również rozwój infrastruktury na tym terenie. (sabah.com.tr)

 

Turkcell inwestuje na Bałkanach Zachodnich

Największy operator telekomunikacyjny w Turcji – firma Turkcell, zamierza rozprzestrzenić swoją działalność na Bałkanach Zachodnich. Złożył niewiążącą ofertę drugiemu co do wielkości w Bułgarii operatorowi sieci komórkowej – firmie Cosmote Bulgaria Mobile EAD w sprawie zakupu 100% udziałów. Obecnie przygotowuje ofertę dla działającej w Bośni i Hercegowinie BH Telecom. Turkcell jest również jednym z oferentów w kwestii przejęcia części udziałów Poczty i Telekomunikacji Kosowa. (haber.gazetevatan.com)

 

Rośnie liczba kart kredytowych w Turcji

W czasie, gdy turecki rząd stara się zmniejszyć wolumen kredytów w bankach, liczba użytkowników kart kredytowych w Turcji podwoiła się w ciągu ostatnich 4 lat, wynika z danych przedstawionych przez Agencję Regulacji Bankowej i Nadzoru (BDDK). W kraju jest ponad 68 mln ważnych kart kredytowych. We wrześniu 2008 r. liczba kart kredytowych w Turcji wynosiła zaledwie 32 mln. (guncelekonomi.com)

 

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE