Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 27.08 – 02.09.2012 r.

Turcja: 27.08 – 02.09.2012 r.

Wzrost eksportu w lipcu

Eksport w Turcji wzrósł o 8,5% w lipcu br. w porównaniu z lipcem 2011 r., osiągając 12,8 mld USD, wynika z danych przedstawionych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Jednoczenie import odnotował 1,5% spadek do 20,7 mln USD w tym samym okresie. W lipcu 2012 roku deficyt w handlu zagranicznym zmniejszył się z 9,2 mln USD do 7,8 mln USD. Głównym krajem partnerskim w eksporcie był Iran, następnie Niemcy, Irak, Wielka Brytania i Rosja. W porównaniu z lipcem ubiegłego roku eksport do krajów Unii Europejskiej zmalał o 21,9%. (trthaber.com)

 

Spadek zaufania konsumentów

Zaufanie konsumentów w Turcji zanotowało spadek w sierpniu br. w porównaniu z wcześniejszym miesiącem. Indeks, który w lipcu wynosił 92,2% spadł o 5,1% do 87,1% w sierpniu 2012 r., wynika z danych przedstawionych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Największy wpływ na spadek zaufania miało rosnące zagrożenie terrorystyczne i rozwój wydarzeń w sąsiedniej Syrii. Miesięczne badanie koniunktury konsumenckiej przeprowadzono w oparciu o ocenę obecnej sytuacji gospodarczej w kraju, własnej sytuacji finansowej respondentów oraz tendencji ich wydatków w najbliższej przyszłości. Wartość indeksu wynosząca poniżej 100 przedstawia pesymistyczną perspektywę.

 

Turcja w czołówce zagranicznych inwestorów w BiH

Tureckie firmy zwiększyły inwestycje w Bośni, co uplasowało Turcję na 5 pozycji wśród zagranicznych inwestorów. Na czołowych miejscach znalazły się kolejno Serbia, Luksemburg, Holandia i Arabia Saudyjska, wynika z danych przygotowanych przez Urząd Statystyczny BiH za 2011 r. W ubiegłym roku turecka firma Viyenats Kireçtaşı zainwestowała 3 mln EUR w bośniackim przemyśle wydobywczym, natomiast Şişecam Soda ponad 4 mln EUR. Ponadto TürkOil (turecki dystrybutor paliw i produktów ropopochodnych) zainwestował w Bośni również blisko 3 mln EUR.

 

Turecki Bank Centralny podał informację o aktywach rezerwowych

Oficjalne aktywa rezerwowe Tureckiego Banku Centralnego wzrosły w lipcu 2012 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wynika z danych statycznych wydanych przez Bank Centralny. Rezerwy wzrosły o 4,6 mld USD osiągając 100,1 mld USD w lipcu 2012 r. Oficjalne aktywa rezerwowe w czerwcu wynosiły 95,5 mld USD. (hurriyet.com.tr)

 

Zwiększenie transakcji handlowych w lirach

Turcja powinna zwiększyć liczbę transakcji importu i eksportu w przeprowadzanych w tureckich lirach, powiedział minister gospodarki Zafer Çağlayan. Trend pomoże stać się preferowaną walutą jednostkową transakcji w przyszłości. Wzrost wykorzystania liry tureckiej w handlu zagranicznym doda walucie uznania i sprawi, że nowy symbol liry będzie rozpoznawany na świecie. W długoterminowej perspektywie zwiększy to pozycję Turcji jako niezawodnego i bezpiecznego ośrodka gospodarczego i umocni walutę, dodał minister. (haberexen.com)

 

Koncern Koç Holding notuje zyski

Turecki koncern Koç Holding w pierwszej połowie bieżącego roku zanotował wzrost zysków o 21% w stosunku do tego samego okresu roku 2011. Zysk netto wyniósł 40 mld 758 mln TRY. W pierwszej połowie roku zatrudniono 2 tys. 592 nowych pracowników, dając ogółem zatrudnienie dla 83 tys. 579 osób. Wartość nowych inwestycji koncernu w pierwszym półroczu 2012 roku wyniosła 1 mld 816 mln TRY, co jest ponad dwukrotnością wartości inwestycji w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 

TAV przejmuje ostatnie 35% udziałów w Havaş

TAV nabył pozostałe 35% akcji Havaş od partnerów İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı oraz HSBC Investment Bank Holdings za 80 mln EUR. Havaş zwiększył dwukrotnie liczbę samolotów obsługujących ruch lotniczy w Turcji i firma jest w stanie świadczyć usługi w sześciu krajach w ramach partnerstwa z Havaş Europe. (hurriyet.com.tr)

 

Przetarg na budowę dworca kolejowego w Ankarze

Tureckie konsorcjum Limak İnşaat – Kolin İnşaat – Cengiz İnşaat złożyło ofertę w przetargu na budowę i zarządzanie stacją kolejową pociągów szybkiego ruchu w Ankarze, poinformowały Tureckie Koleje Państwowe (TCDD). Do przetargu zostało dopuszczonych 10 firm, ale tylko jedno konsorcjum zdecydowało się wziąć w nim udział, poinformował asystent dyrektora generalnego TCDD İsmet Duman. Zgodnie z warunkami pozwolenia, budowa stacji nie może przekroczyć 2 lat.

 

Sektor papierniczy skorzysta z reformy edukacji

Zmiana w prawie, która pozwala dzieciom rozpocząć naukę w szkole podstawowej już po ukończeniu 60 miesięcy życia, a nie jak do tej pory 66 miesięcy, przyniesie korzyści krajowemu sektorowi papierniczemu. Rodzina wydaje na ucznia rozpoczynającego szkołę średnio 50-60 USD, nie wliczając ceny mundurka. W Turcji istnieje 12 tys. 500 firm papierniczych. Przy 14,5 mld uczniów w kraju, sezonowy dochód w sektorze piśmienniczym wyniesie 1,5 mld USD. (posta.com.tr)

 

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE