Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 27 lutego – 4 marca 2012 r.

Turcja: 27 lutego – 4 marca 2012 r.

 

4 marca 2012 r.

Rośnie zainteresowanie złotem lokacyjnym

Dzięki aktywnej polityce tureckiego banku centralnego w kwestii zachęcania obywateli do oddawania do przetopu złotych monet i biżuterii oraz przechowywania kruszcu na specjalnych lokatach i depozytach na rynku złota wytworzył się dynamiczny ruch, a ceny kruszcu stale rosną. Obywatele coraz chętniej sprzedają i deponują przechowywane dotychczas w statycznej formie złoto, co znacząco wzmacnia turecki system finansowy. (ekonomi.haberturk.com)

 

2 marca 2012 r.

Rekordowy eksport w lutym

Prezes Stowarzyszenia Tureckich Eksporterów (TİM) Mehmet Büyükekşi, przedstawił dane dotyczące tureckiego eksportu za luty br. Wysokość eksportu Turcji, w porównaniu z tym samym miesiącem 2011 r., wzrosła o ok. 11,2 mld USD, czyli o 10,4 proc. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku wartość eksportu wzrosła o 10 proc. osiągając wartość 21 miliardów 694 milionów USD. W ciągu minionych 12 miesięcy wzrost eksportu osiągnął 16,6 proc., co wyniosło 136 miliardów 873 milionów USD. ( ntvmsnbc.com)

 

Tureckie orzechy laskowe dominują na rynkach światowych 

Od września 2011 r. Turcja wyeksportowała przeszło 131 tys. ton orzechów laskowych za łączną sumę 1,4 mld USD,  podało Stowarzyszenie Eksporterów Morza Czarnego. Jeden kwintal (100kg) obłuszczonych orzechów sprzedawał się w przybliżeniu za 843 USD. Według danych do krajów UE trafiło przeszło 101 tys. ton, poza Unię i do innych krajów wyeksportowano razem około 30 tys. ton orzecha laskowego. W poprzednim sezonie 2010-2011 eksport orzechów laskowych wyniósł prawie 176 tys. ton, o wartości 1,5 mln USD. (haberimport.com)

 

1 marca 2012 r.

Turecka lira ma nowy symbol graficzny

Szef tureckiego banku centralnego Erdem Başçı zaprezentował symbol walutowy tureckiej liry. Zaprojektowany przez Tülay Lale nowy znak graficzny liry został wyłoniony w drodze otwartego konkursu. Symbol graficzny liry przypomina kotwicę, która ma oznaczać „pewność” i zawiera wygięty w górę łuk oraz podwójne, równoległe proste biegnące ku górze, których symbolika nawiązuje do „rosnącej wartości w połączeniu ze stabilizacją. (ekonomi.haberturk.com)

 

Stopa bezrobocia spadła do 9,8 proc.

Stopa bezrobocia w 2011 r. spadła o 2,1 punktu proc. w porównaniu do 2010 r. i usytuowała się na poziomie 9,8 proc., podał turecki GUS. Największe natężenie bezrobocia odnotowano w aglomeracjach miejskich 11,9 proc, niższe w regionach wiejskich 5,8 proc. Liczba bezrobotnych w 2011 r. wyniosła 2,6 mln osób. W stosunku do końca 2010 r. jest to o 431 tys. osób mniej. Z danych wynika, że w latach 2010-2011 liczba ludności w wieku produkcyjnym wzrosła o 1 mln osób, natomiast liczba aktywnych zawodowo wzrosła o 1,5 mln osób. Stosunkowo duży spadek bezrobocia miał miejsce wśród młodych ludzi, w ciągu 12 miesięcy zmniejszyło się ono z 21,7 proc. do 18,4 proc. (ekonomi.haberturk.com)

 

29 lutego 2012 r.

Turecki GUS podał styczniowe dane o eksporcie

Dane za styczeń 2012 r. pokazują 7 mld USD deficyt w handlu zagranicznym Turcji. Jeśli nadwyżka eksportu nad importem będzie się utrzymywać, wartość 12-mies. deficytu wymiany handlowej może obniżyć się do poziomu 104,8 mld USD z 105,9 mld USD. (hsbc.com.tr)

 

Tureckie Ministerstwo Gospodarki zapowiada plan bodźców ekonomicznych

Minister Gospodarki Zafer Çağlayan opracowuje nowy system bodźców ekonomicznych, których podstawowym wyznacznikiem będzie strukturalny deficyt finansów publicznych. Nowe instrumenty finansowe mają objąć strategię motywowania i wdrażania dużych projektów inwestycyjnych na poziomie lokalnym i regionalnym wzmacniając przy tym finanse Turcji. (hsbc.com.tr)

 

28 lutego 2012 r.

Podwyżka akcyzy na energię

Zanotowano wysoki wzrost akcyzy na energię elektryczną dla producentów i niezależnych dystrybutorów energii. Spółka Aksa, lider na tureckim rynku producentów energii elektrycznej zapłaci ponad 17 mln USD więcej Tureckiemu Przedsiębiorstwu Dystrybucji Energii Elektrycznej (TEİAŞ). (hsbc.com.tr)

 

27 lutego 2012 r.

Turcję odwiedza coraz więcej turystów

W styczniu 2012 r. Turcję odwiedziło około 982 tys. turystów, co stanowi wzrost o 0,6 proc. w porównaniu z liczbą odwiedzających w styczniu 2011 r. Pod względem narodowości turystów dominowali: Niemcy (11 proc.), Gruzini (9 proc.) i Irańczycy (8 proc.). (hsbc.com.tr)

 

Zielone światło dla rozbudowy lotniska Atatürk w Stambule

Premier Turcji Recep Tayıp Erdoğan zatwierdził koncepcję budowy czwartego pasa startowego lotniska Atatürk w Stambule. Ministerstwo Transportu, Komunikacji i Gospodarki Morskiej oraz Państwowe Przedsiębiorstwo Portów Lotniczych w Turcji (DHMI) rozpoczęły przygotowania do przetargu informując, iż włączenie nowego pasa startowego do ruchu lotniczego potrwa rok, a prace budowlane mogą zakłócić rozkład ruchu lotniczego. (hsbc.com.tr)

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE