Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 28.01 – 3.02.2013 r.

Turcja: 28.01 – 3.02.2013 r.

prze

Rekordowy wzrost eksportu

Eksport w Turcji wzrósł o 13,1% w 2012 r. porównaniu do 2011 r., osiągając 152,5 mld USD, wynika z danych opracowanych wspólnie przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜIK) oraz Ministerstwo Ceł i Handlu w Turcji. Import spadł o 1,8% w stosunku do roku wcześniejszego do 236,5 mld USD. Deficyt w handlu zagranicznym zmniejszył się o 20,7% w 2012 r. do 83,9 mld USD z 105,9 md USD w 2011 r.

 

Tureckie banki na liście najlepszych na świecie

Spośród wielu działających na tureckim rynku prywatnych i państwowych banków aż 10 znalazło się na liście 500 najbardziej wartościowych marek bankowych na świecie o łącznej wartości 10 mld USD, wynika z raportu opublikowanego przez Brand Finance, międzynarodową firmę zajmującą się wyceną marek, oraz magazyn The Banker. Akbank uplasował się na 86 pozycji z marką o wartości 2,1 mld USD, natomiast turecki Iş Bankasi znalazł się na 89 miejscu z wartością 2,06 mld USD. Państwowy Halkbank i Vakifbank również znalazły się na liście 500 najlepszych banków, z wartością odpowiednio 1,06 mld USD oraz 829 mln USD.

 

Nowe Centrum Testowania Pojazdów w Yenişehir

W powiecie Yenişehir, w województwie Bursy, powstanie największe w rejonie Bałkanów i Bliskiego Wschodu Centrum Testowania Pojazdów, poinformował prezes Tureckiego Instytutu Standaryzacji (TSE) Hulusi Şentürk. Władze instytutu otrzymały już oficjalną zgodę ze strony rządu. Przeprowadzono także rozmowy z Wydziałem Żywności, Rolnictwa i Hodowli Urzędu Wojewódzkiego w Bursie, aby dopełnić wstępnych formalności związanych z normami ochrony środowiska.

 

Sektor samochodowy dźwignią eksportu

Związek Eksporterów Turcji (TIM) podał, iż w styczniu 2013 roku w eksporcie zanotowano wzrost o 5,6% i wyniósł on ponad 11 mld USD. W podsumowaniu ostatniego roku wzrost eksportu wyniósł 3,2% i wyniósł 138,2 mld USD. Najwięcej, 1 mld 491 mln USD, przyniósł eksport samochodów.

 

Rośnie zaufanie konsumentów

Indeks zaufania konsumentów poprawił się nieznacznie od grudnia 2012 r., kiedy wynosił 72,6%, osiągając w styczniu br. 73,6%, wynika z danych opublikowanych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜIK). Badania przeprowadzono w oparciu o nową metodologię, która odpowiada standardom europejskim. W ostatnim czasie najniższą wartość indeksu zaufania konsumentów zanotowano w październiku ubiegłego roku – 69,3% i od tego czasu jego wartość wciąż rośnie. (aksam.com.tr)

 

Kolej połączy północną i południowo-wschodnią część kraju

Turcja planuje budowę szybkiej linii kolejowej na trasie, biegnącą od rejonu Morza Czarnego do południowo-wschodnich krańców państwa, ogłosił minister środowiska i urbanizacji Erdogan Bayraktar. Projekt będzie częścią 630 km planu drogi kolejowej z Trabzonu do Diyarbakir. Dzięki pociągom, jadącym z prędkością 250 km/h poprawi się komunikacja między Turcją a Syrią i Irakiem. (yenisafak.com.tr)

 

Wzrost przychodów z turystyki

Przychody z turystyki w IV kwartale 2012 r. wzrosły o 17,2%, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, osiągając 6,1 mld USD, wynika z raportu opublikowanego przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜIK). Udział zagranicznych turystów w całości przychodu wyniósł 75,1%, natomiast obywateli Turcji mieszkających za granicą 24,9%. Spośród wszystkich wydatków gości odwiedzających kraj, 5,2 mld USD to wydatki indywidualnych turystów, a ok. 900 mln USD pochodzi z firm wycieczkowych. (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Rośnie eksport towarów drogą lotniczą i morską

W Turcji coraz częściej korzysta się z wysyłki towarów drogą lotniczą i morską – świadczą o tym dane przedstawione przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜIK). W 2012 r. zanotowano wzrost o 154%, a eksport z wykorzystaniem transportu powietrznego wzrósł do 21,7 mld USD. Eksport drogą morską wzrósł o 6% do 78 mld USD w ubiegłym roku, natomiast transport kolejowy i samochodowy odnotowały spadek o 18%. (aa.com.tr)

 

Opracowała: Katarzyna Glinko

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE