Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 28.05 – 03.06.2012 r.

Turcja: 28.05 – 03.06.2012 r.

3 czerwca 2012 r.

Lodos utrudnia ruch na lotnisku Atatürk

Państwowe Przedsiębiorstwo Portów Lotniczych w Turcji (DHMI) znalazło rozwiązanie na silny południowy wiatr lodos, który przez ostatni tydzień maja br. paraliżował ruch lotniczy na lotnisku Atatürk w Stambule. Oczekuje się, że w przy silnie wiejącym wietrze korzystanie przy starcie i lądowaniu z równolegle ułożonych pasów startowych, a nie jak dotychczas z prostopadłych względem siebie pasów rozwiąże problem opóźnień samolotów. (hsbc.com.tr)

 

2 czerwca 2012 r.

Turcy nie chcą LOT-u

Nawiązanie partnerstwa z PLL LOT ograniczyłoby rozwój tureckiej spółki w jej średnio i długookresowych planach, założenia i strategiczno-handlowy potencjał polskiej spółki nie przystają do warunków sprawowania wspólnej z zagranicznym akcjonariuszem kontroli. Strategiczne działania i cele polskiej spółki znacznie różnią się od założeń i perspektyw tureckiego przewoźnika, poinformował zarząd Tureckich Linii Lotniczych (THY). Głównym powodem wycofania się THY z rozmów w sprawie ewentualnego zakupu 50 proc. udziałów polskiego przewoźnika jest prawo unijne. (zaman.com.tr)

 

1 czerwca 2012 r.

Dane o obrotach handlu zagranicznego

W kwietniu br. eksport osiągnął wartość 12,7 mld USD, natomiast import wyniósł 19,3 mld USD. W porównaniu z kwietniem 2011 r. eksport wzrósł o 6,8 proc., a import zmalał o 8 proc. Deficyt handlu zagranicznego zmniejszając się o 27 proc. osiągnął wartość 6,6 mld USD. W skali minionego I kwartału 2012 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. wartość eksportu wzrosła o 10,9 proc. i wyniosła 48,17 mld USD, natomiast na import zanotowano 2,7 proc. spadku do wartości 75 mld USD, podał turecki GUS. (hsbc.com.tr)

 

31 maja 2012 r.

İçtaş-Astaldi zbudują trzeci most nad Bosforem

Turecka İçtaş wraz z włoską firmą Astaldi IC (joint venture) wygrały przetarg proponując najkrótszy termin realizacji dla projektu budowy trzeciego mostu łączącego Azję z Europą (pomiędzy pod-stambulskimi miejscowościami Poyrazköy i Garipçe) wraz z przyłączem 100 km odcinka autostrady pomiędzy Odayeri i Paşaköy. Zakończenie prac budowy i oddanie mostu wraz z przyłączem drogowym do użytku przewiduje się na koniec 2015 r. Wartość projektu szacuje się na 4,5 mld TL. (zaman.com.tr)

 

30 maja 2012 r.

Stopy procentowe pozostają bez zmian

Podstawowa stopa procentowa one-week repo landing wynosi 5,75 proc., stopa dla pożyczek 1-dniowych overnight 5 proc, ustalono podczas tureckiej RPP. (hsbc.com.tr)

 

Zużycie energii elektrycznej zwalnia

W skali roku zużycie energii elektrycznej wzrosło o 2 proc, jednak 8-9 proc. podwyżki cen energii elektrycznej z początku kwietnia br. dały sygnał o malejącym jej zużyciu, co może w znacznym stopniu zredukować zyski niezależnych producentów energii elektrycznej m.in. Akenerji, Aksa Enerji, Zorlu Enerji i Sabancı Holding. (hsbc.com.tr)

 

29 maja 2012 r.

Inwestycje indyjskiego Polyplex Group LTD

W strefie wolnego handlu Çorlu, prowincja Tekirdağ (płn.-zach. Turcja) powstanie linia produktów najadających się do wtórnej przeróbki m.in. opakowania z tworzywa PET (politereftalan etylenu) oraz kalafonia z żywicy balsamicznej. Wartości inwestycji indyjskiej korporacji szacuje się na 150 mln USD. Roczna wydajność nowej linii produkcyjnej utrzyma się na poziomie 600 tys. ton, zakłady zatrudnią 250 osób. 70-80 proc. produkcji będzie przeznaczona na eksport do Europy, USA i Rosji. Początkowa faza uruchomienia linii nastąpi do końca pierwszej połowy br. (haberler.com)

 

28 maja 2012 r.                                                

Grupa hotelowa Carlton Rezidor planuje ekspansję w Turcji

Grupa Carlton Rezidor posiada trzy hotele w Stambule i planuje inwestycje w kolejnych miastach Turcji, m.in. Bodrum, İzmir, Eskişehir, Bursa, Trabzon, Antalya i okolice oraz Diyarbakır. Grupa Carlson i Rezidor Hotel Group oficjalnie stały się jedną marką na początku br., działają pod wspólną nazwą: Carlson Rezidor Hotel Group. Grupa hotelowa posiada ponad 1,3 tys. hoteli (Radisson, Radisson Blu, Park Inn, Park Plaza i Missoni) w 80 krajach z 162 tys. pokoi i zatrudnia ok. 80 tys. pracowników. (carlsonrezidor.com)

 

Statystyki turystyczne

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Turcję w I kwartale br. wyniosła 5,6 mln osób, czyli spadła o 6 proc., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. W kwietniu 2012 r. liczba turystów spadła o 5,33 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2011 r. Było to razem 2,17 mln zagranicznych turystów. Pod względem kraju pochodzenia najwięcej było turystów z Niemiec (16 proc.), potem kolejno z Rosji (7 proc.) i Bułgarii (6 proc.), podało tureckie Min. Kultury i Turystyki. (hsbc.com.tr)

 

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE