Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 29.10 – 4.11.2012 r.

Turcja: 29.10 – 4.11.2012 r.

Rekordowy wynik giełdy w Stambule

Turecka Giełda Papierów Wartościowych w Stambule osiągnęła w środę 31 października 2012 r. najwyższy wynik w historii. Główny indeks ISE National 100 osiągnął wartość 72 tys. 552,51 punktów. Jest to nowy rekord na świecie. (finanshaber.mynet.com)

 

Obniżka deficytu w handlu zagranicznym

Deficyt handlu zagranicznego w Turcji obniżył się o 34,7% w stosunku rocznym we wrześniu 2012 r., poinformował Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Deficyt zmniejszył się z 10,4 mld USD do 6,8 mld USD. Eksport wzrósł o 21%, osiągając 13 mld USD, podczas gdy import spadł o 6,4% do 19,8 mld USD w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku. (haberler.com)

 

Sektor motoryzacyjny wciąż liderem w eksporcie

Pomimo kryzysu gospodarczego w branży motoryzacyjnej w Europie, Turcja jest nadal liderem pod względem eksportu w tym sektorze. Pomimo że w ciągu pierwszych 10 miesięcy br. eksport w tureckim sektorze motoryzacyjnym spadł o 6,58% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym, to osiągnął wartość 15,6 mld USD. Całkowity udział sektora motoryzacyjnego w tureckim eksporcie wynosi 12,56%. (ekonomi.haberturk.com)

 

Nieznaczny spadek eksportu w październiku

Według danych Zgromadzenia Eksporterów Turcji (TİM) w październiku nastąpił nieznaczny, wynoszący 0,2 %, spadek eksportu tureckich produktów, którego wartość wyniosła 11,78 miliarda dolarów. Najważniejszymi odbiorcami tureckich towarów w październiku były Niemcy (1 miliard 74 miliony dolarów), Irak (ponad 925 milionów dolarów) oraz Wielka Brytania (ponad 705 miliona dolarów).

 

Wzrost wymiany handlowej z Czechami

Turcja i Republika Czeska są ukierunkowane na zwiększenie ich obrotów handlowych do 4 mld USD do 2015 r., powiedział turecki ambasador w Pradze Cihad Erginay. Obecnie jest to 2,65 mld USD. Duże czeskie firmy jak CEZ, SKEX, CKD czy VITKOVICA zainwestowały w Turcji w obszarze energii. Turcja zamierza współpracować z czeskimi firmami również w obszarze energetyki jądrowej. (sondakika.com)

 

Trzy oferty w przetargu na prywatyzację autostrad i mostów

W przetargu na prywatyzację autostrad, mostów oraz urządzeń znajdujących się na nich ofertę złożyły 3 konsorcja, poinformował Urząd ds. Prywatyzacji w Turcji (ÖİB). Są to:

-Nurol Holding A.S. – MV Holding A.S. – Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.S. – Kalyon Insaat Sanayi ve Ticaret A.S. – Fernas Insaat A.S.,

-Koc Holding A.S. – UEM Group Berhad – Gozde Girisim Sermayesi Yatirim Ortakligi A.S.,

-Autostrade Per I’Italia S.P.A. – Dogus Holding A.S. – Makyol Insaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.S. – Akfen Holding A.S. (cnnturk.com)

 

Trzecie lotnisko w Stambule powstanie w dzielnicy Çatalca

Planowane trzecie lotnisko w Stambule ma powstać w dzielnicy Çatalca, poinformował prezydent miasta Kadir Topbaş. Nowe lotnisko zostanie wybudowane na północy europejskiej części Stambułu, w pobliżu Morza Czarnego i Jeziora Terkos. Port lotniczy będzie obsługiwał 150 mln pasażerów rocznie. Przewiduje się, że przetarg na budowę odbędzie się jeszcze w tym roku.

 

Barry Callebaut otwiera fabrykę czekolady w Turcji

Światowy lider na rynku wysokiej jakości produktów kakaowych i czekoladowych, szwajcarski koncern Barry Callebaut, ogłosił, że wybuduje fabrykę w Eskişehir w Turcji. Nowy obiekt będzie służył jako podstawa do dalszego rozwoju nie tylko na tureckim rynku cukierniczym, ale także w regionie. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 12 mln EUR. Fabryka będzie miała początkową pojemność 15 tys. ton i zapewni 50 nowych miejsc pracy. Otwarcie jest planowane w połowie 2013 r.

 

Spadek przychodów z turystyki

W trzecim kwartale br. przychody z turystyki w Turcji zmniejszyły się o 4,1% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym, wynika z danych przedstawionych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Przychody spadły z 9,35 mld USD do 8,96 mld USD. Jednak liczba przybywających turystów wzrosła o 3,7%. (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Ülker osiąga coraz większe zyski

Wiodący producent produktów spożywczych Ülker ogłosił, że przychody ze sprzedaży w okresie od stycznia do września br. wzrosły o 57,4% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Przychód w trzech pierwszych kwartałach 2012 r. wyniósł 1,7 mld TRY , podczas gdy w 2011 r. firma osiągnęła zysk w wysokości 1,08 mld TRY. Ülker zajmuje 4 miejsce pod względem najbardziej renomowanych marek w Turcji i jest największą firmą spożywczą w kraju. (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE