Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 3 – 9 grudnia 2012 r.

Turcja: 3 – 9 grudnia 2012 r.

Stopa inflacji w Turcji najniższa od 14 miesięcy

Po ponad roku niepokojąco wysokiej inflacji na tureckim rynku jej stopa obniżyła się w listopadzie br. do 6,37% z 7,8% w październiku 2012 r. Miesięczny wskaźnik cen konsumpcyjnych CPI wzrósł o 0,38%, a wskaźnik PPI wzrósł o 1,66%, wynika z danych udostępnionych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Stopa inflacji osiągnęła najniższą wartość od 14 miesięcy, dając tym samym Bankowi Centralnemu więcej miejsca do zmniejszenia kosztów finansowania zewnętrznego, gdy gospodarka spowalnia. Tempo wzrostu gospodarczego spadło do 2,9% w drugim kwartale i jest najwolniejsze od czasów recesji w 2009 r.

 

SOCAR zainwestuje w rafinerię Star w Turcji

Azerska państwowa kompania naftowa SOCAR zainwestuje 6,6 mld USD w rafinerię Star w zachodniej prowincji Izmir, powiedział prezes tureckiego oddziału firmy Kenan Yavuz. Łączna kwota inwestycji w rafinerię Star oraz projekt TANAP wyniesie 17 mld USD. Będzie to największa inwestycja w historii gospodarki Turcji. Celem spółki jest osiągnięcie do 2018 r. przychodów w wysokości 15 mld USD, wartości eksportu wynoszącej 5 mld USD, przy łącznym zatrudnieniu 5 tys. pracowników. Podniesienie Turcji przez międzynarodową agencję ratingową Fitch do poziomu inwestycyjnego, rządowy system motywacyjny oraz wykorzystanie 50% wkładu własnego w finansowaniu inwestycji  znacznie obniżyło koszty, dodał Yavuz.

 

Tüpraş kolejny raz najlepszą firmą turecką

Według listy opublikowanej przez czasopismo Capital, podobnie jak w ubiegłym roku, największą firmą turecką jest Tüpraş (petrochemia). Na drugim miejscu uplasowały się także firmy z sektora energetycznego: OMV Petrol Ofisi oraz Opet. Ogółem przebadano 500 prywatnych tureckich największych firm. W sumie w 8 kategoriach przyznano 24 wyróżnienia, a Tüpraş otrzymał nagrody trzech różnych kategoriach. Według przygotowanego przez Capital rankingu trzy firmy tureckie, które w mijającym roku wypracowały największy zysk to: Türk Telecom, Turkcell (obie firmy telefonii komórkowej) i Tüpraş.

 

Nowy partner Holdingu Sabancı w inwestycjach energetycznych

Turecki Sabancı Holding, potentat m.in. na krajowym rynku energetycznym, zyskał nowego partnera w inwestycji EnerjiSA. Spółka będącą dostawcą energii na rynku tureckim i działająca od 1995 roku, jeszcze do niedawna była tworzona, obok 50% udziału Sabancı, także przez austriacki Verbund, wiodące przedsiębiorstwo energetyczne, działające na wielu rynkach europejskich, m.in. we Włoszech, Francji, Albanii. W dniu 3 grudnia Verbund podpisał porozumienie dotyczące przekazania swoich 50% udziałów dla niemieckiego giganta energetycznego, E.ON.

 

Sberbank i Eximbank zwiększają współpracę

Największa instytucja finansowa w Europie Wschodniej – rosyjski Sberbank oraz turecka państwowa agencja kredytów eksportowych Eximbank podpisały umowę o wartości 1 mld USD w celu zwiększenia operacji handlowych pomiędzy krajami. Sberbank podpisał także umowę z turecką Agencją Wspierania i Promocji Inwestycji (ISPAT) na opracowanie projektów inwestycyjnych w obu krajach, by polepszyć warunki inwestowania i wzmocnić istniejące więzi gospodarcze. Zgodnie z porozumieniem Sberbank i Eximbank zapewnią finansowe wsparcie w wysokości 1 mld USD w ciągu najbliższych 3 lat tureckim eksporterom działającym na rynkach docelowych obu banków i ISPAT. (aa.com.tr)

 

Spadek stopy ubóstwa w kraju

Liczba obywateli Turcji, żyjących za mniej niż 2,15 USD dziennie spadła do rekordowo niskiego poziomu w 2011 r., wynika z badań przeprowadzonych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). W 2002 r. odsetek osób żyjących za mniej niż 2,15 USD dziennie wynosił 3,04%, natomiast w ubiegłym roku liczba ta spadła do 0,14%. Osób żyjących za 4,30 USD dziennie było 30,3%, natomiast w 2011 r. zaledwie 2,79%. Ludzie mieszkający na wsi są zagrożeni ubóstwem w większym stopniu niż osoby mieszkające w miastach. (aksam.com.tr)

 

Wzrost eksportu stali

Eksport stali i wyrobów stalowych w Turcji, włącznie z konkretnymi produktami, jak np. rury, wyniósł w okresie pierwszych 11 miesięcy br. 14,32 mld USD. Oznacza to wzrost o 3,09% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym i sugeruje, że wyznaczony na koniec roku cel w wysokości 15,7 mld USD jest osiągalny.

 

UniCredit sprzeda Yapı Kredi Sigorta w połowie 2013 r.

Yapı Kredi Bank jest w stanie sprzedać swoją jednostkę ubezpieczeniową Yapi Kredi Sigorta już w połowie 2013 r., poinformował prezes włoskiego banku UniCredit Federico Ghizzoni. Warunkiem jest znalezienie odpowiedniego partnera. Bankierzy wycenili jednostkę na 900 mln USD. (finansglobal.com)

 

Niski wolumen transakcji fuzji i przejęć w Turcji

Fuzje i przejęcia w Turcji stanowiły o średniej wielkości 12,7 mld USD rocznie w ciągu ostatnich 7 lat. Są to znacznie gorsze wyniki niż się spodziewano, poniżej poziomu osiągniętego w 2005 r. Wówczas wolumen transakcji wahał się w przedziale 28-30 mln USD. (sabah.com.tr)

 

Wysokie obroty tureckiego sektora lotniczego

Obrót tureckiego lokalnego sektora lotniczego osiągnął 17 mld USD, w porównaniu do 2,5 mld USD w 2003 r., poinformował dyrektor naczelny Państwowego Przedsiębiorstwa Portów Lotniczych w Turcji (DHMI) Orhan Birdal. Liczba pasażerów w 2003 r. wynosiła 33 mln, natomiast na koniec tego roku szacuje się, ze osiągnie 130 mln. Liczba samolotów wykorzystujących turecką przestrzeń powietrzną wyniesie 1,5 mln do końca 2012 r. (yirmidorthaber.com)

 

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE