Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 3 – 9 września 2012 r.

Turcja: 3 – 9 września 2012 r.

Spadek inflacji w sierpniu

W sierpniu indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 0,56%, natomiast indeks cen producentów (PPI) wzrósł o 0,26% w porównaniu do lipca. Jednak zmiana indeksu CPI w skali roku to spadek o 8,88%, a indeksu PPI o 4,56%, wynika z danych, które podał Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Według telewizyjnego kanału ekonomicznego CNBC-e w sierpniu spodziewano wzrostu CPI o 0,33%. W obrębie CPI w sierpniu najwięcej wzrosły, o 1,59%, wydatki poniesione na transport. W obrębie wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe wzrost wyniósł 1,46%, wydatki związane z edukacją – 0,95%, sprzęty gospodarstwa domowego – 0,71%, opłaty mieszkaniowe – 0,61%, restauracje i hotele – 0,62%, kultura i rozrywka – 0,61%. Nastąpił spadek kosztów mediów komunikacyjnych o 0,14%, wydatków na zdrowie – 0,25%, a wydatków na odzież i obuwie aż o 4,6%. Nie zanotowano zmian w obrębie wydatków na napoje alkoholowe i tytoniowe.

 

Shell zwiększa poszukiwanie paliw w Turcji

Oprócz działalności na Morzu Śródziemnym i poszukiwania gazu łupkowego w Diyarbakır, holenderski Shell jest również zainteresowany poszukiwaniem ropy i gazu na Morzu Czarnym w Turcji. Shell działa w Turcji od 89 lat. Liberalizacja rynku energii w Turcji, która rozpoczęła się w zeszłym roku, będzie ważnym czynnikiem przyczyniającym się do zrównoważonego rozwoju tureckiej gospodarki w dłuższej perspektywie, powiedział dyrektor generalny Royal Dutch Shell Peter Voser. (turkiyegazetesi.com)

 

Greckie wyspy czekają na tureckich inwestorów

Tureccy przedsiębiorcy wykazują duże zainteresowanie greckimi wyspami, które będą otwarte dla inwestorów w ramach planu pokonania kryzysu gospodarczego Grecji, przygotowanego przez rząd premiera Antonisa Samarasa. Przyszłe inwestycje mogą przyczynić się do nawiązania współpracy obu stron Morza Egejskiego w branży turystycznej. Innym gorącym tematem greckiego planu prywatyzacyjnego jest sprzedaż 23 portów i przystani w kraju. Turecka spółka Limak Holding, prowadząca działalność również w zakresie obsługi portów, oczekuje szczegółowych informacji w tej kwestii, zapewnił członek zarządu Serdar Bacaksız.

 

Spada sprzedaż samochodów na rynku lokalnym

Turecki rynek samochodów i pojazdów lekkich odnotował spadek o 15,14% w ciągu pierwszych 8 miesięcy br. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym, wynika z danych przedstawionych przez Stowarzyszenie Dystrybutorów Pojazdów (ODD). Głównymi powodami spadku sprzedaży na rynku lokalnym są specjalne podwyżki podatku konsumpcyjnego oraz spowolnienie aktywności gospodarczej. (bloomberght.com)

 

Turcja zaostrzy politykę gospodarczą

Turcja nie osiągnie celu zaplanowanego na ten rok, jeśli chodzi o wysokość deficytu budżetowego wynoszącego 1,5% krajowej produkcji w związku ze spowolnieniem wzrostu oraz spadku dochodów podatkowych, powiedział turecki minister finansów Mehmet Şimşek. Rząd będzie szukał środków naprawczych w związku z kontrolą wydatków. Osłabienie popytu krajowego i rozczarowujące przychody z prywatyzacji w połączeniu z wyższymi kosztami wynagrodzeń w sektorze publicznym, a także duże wydatki na infrastrukturę sprawiają, iż salda budżetowe ulegają pogorszeniu. (haber.mynet.com)

 

Spadek zainteresowania kredytami w Turcji

Jedynie 2,25 mln tureckich obywateli zaciągnęło kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne w czerwcu br. na kwotę 27,2 mld TRY. Oznacza to 11% spadek w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Powodem spadku jest powolny wzrost gospodarczy w pierwszej połowie 2012 r., spowodowany przez wiele wskaźników, m.in. spadek kapitału i importu dóbr konsumpcyjnych, sprzedaży samochodów oraz wzrost podatków. (haber3.com)

 

Turcja zaopatrzy w obuwie brytyjską armię

Turecka firma Yakupoğlu Tekstil ve Deri (YDS) wygrała przetarg na dostarczenie obuwia wojskowego, ogłoszony przez Brytyjskie Ministerstwo Obrony. Zgodnie z warunkami przetargu YDS podpisze 80 mln USD kontrakt na dostarczenie w ciągu 4 lat 300 tys. par butów dla żołnierzy brytyjskich. Turecki producent obuwia pokonał 46 innych firm startujących w przetargu. W pierwszym etapie przetargu wyeliminowano 33 oferentów. Pozostałych 14 musiało dostarczyć próbki obuwia, które były testowane przez 2 lata w różnych warunkach pogodowych i na różnym terenie w kilku krajach na świecie, m.in. w Kolumbii, Norwegii i Afganistanie. Buty oferowane przez YDS okazały się najbardziej wytrzymałe i pokonały konkurentów.

 

Apple zarejestruje turecką grę

Największy na świecie gigant technologiczny, Apple, kupi turecką grę Birdzy. Twórcą gry jest Özgür Öztürk. Pracował 3 miesiące nad konceptem, następnie zajął się pisaniem oprogramowania. Twórca był zachwycony, że jego gra będzie odtwarzana pod marką iPhone. Koszt wytworzenia takiej gry waha się między 5 tys. a 10 tys. TRY i nie obejmuje kosztów reklamy. (cep.hurriyet.com.tr)

 

Reeleezee zainwestuje w Turcji

Międzynarodowy producent oprogramowania z siedzibą w Holandii, Reeleezee, ogłosił 6 września br., że dokonał inwestycji o wartości 1 mln EUR w Turcji. To jego pierwsza taka inwestycja poza Europą. Oznacza to, ze tureckie małe i średnie przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z internetowego systemu oprogramowania księgowego obecnie wykorzystywanego w Europie. Reeleezee ma roczne obroty w wysokości 9 mln EUR i wzrosły one o 35% w ciągu ostatniego roku. (hurriyet.com.tr)

Opracowała: Katarzyna Glinko

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE