Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 30.04.-06.05.2012 r.

Turcja: 30.04.-06.05.2012 r.

6 maja 2012 r.

Prywatyzacja sieci dystrybucji energii elektrycznej

Rząd pracuje nad nowym systemem zachęt w ramach którego zainteresowane prywatyzacją podmioty mogłyby być zwolnione z podatku VAT przy zakupie udziałów sieci przesyłu energii oraz odstąpić od płacenia podatku dochodowego. Celem nowych regulacji jest usprawnienie procesu prywatyzacji 7 spółek sieci dystrybucji energii elektrycznej (AYEDAŞ, BEDAŞ, Trakya, Gediz, Toros, Dicle i Göksu). Prywatyzacje tych spółek zostały wcześniej odwołane, ponieważ początkowy etap przekazywania spółek poskutkował silną deprecjacją tureckiej liry i skurczeniem na rynku kredytów.( hsbc.com.tr)

 

5 maja 2012 r.

Turyści z Rosji

Na podstawie nowych regulacji wizowych turyści z Rosji do 31 grudnia br. będą mogli nieprzerwalnie przebywać na terytorium Turcji 60 dni, a nie jak dotychczas 30 dni. 2011 r. Turcja podpisała z Rosją umowę o bezwizowym trybie podróży wyłącznie w celach turystycznych. W 2011 r. liczba turystów z Rosji osiągnęła 3,5 mln, w br. szacuje się wzrost tej liczby do 4 mln osób. Turecka gospodarka z obsługi 1 turysty zyskuje średnio 1 tys. USD, poddaje tureckie Ministerstwo Turystyki i Kultury. (ntvmsnbc.com)

 

Koç Group zakotwiczył w greckim porcie

Turecka firma Setur Marinaları należąca do największej grupy przemysłowej Koç Group wspólnie z Hellenic Duty Free, greckiej grupy Folli Folie podpisały porozumienie o sprawowaniu pieczy nad greckim portem morskim Mitilini na wyspie Lesbos (pół. – wsch. region Morza Egejskiego). Kontrakt podpisano na okres 40 lat. Port Mitilini (płd. – wsch. wybrzeże wyspy) posiada 220 miejsc do cumowania na wodzie oraz 35 miejsc postojowych na lądzie. (ekonomi.haberturk.com)

 

4 maja 2012 r.

Rozszerzenie dotychczasowych przepisów dot. nabywania nieruchomości przez cudzoziemców

Zmodyfikowana ustawa znosi zasadę wzajemności zakładającą, że jedynie obywatele państw zezwalających Turkom na zakup nieruchomości mogą wejść w posiadanie majątku w Turcji. Zapisem nowych regulacji obywatele krajów Zatoki Perskiej, Kaukazu i Azji Środkowej otrzymali przywileje do inwestowania w Turcji. Jednocześnie ograniczenie całkowitej powierzchni nieruchomości jaką zagraniczna osoba prawna lub fizyczna będzie mogła nabyć na terytorium Turcji zwiększy się z 2,5 ha do 30 ha. Oczekuje się, że w br. nowa regulacja przyniesie 10-15 proc. wzrost popytu na rynku nieruchomości. (hsbc.com.tr)

 

Turkcell powiększa swoje zyski

Turecki operator komórkowy Turkcell w I kwartale br. wzrósł o 12 proc., zwiększając swoje zyski netto o 56 proc. do 515 mln TL. (ntvmsnbc.com)

 

3 maja 2012 r.

Rekordowe podwyżki cen gazu i energii napędzają inflację

W kwietniu 2012 r. ceny detaliczne (CPI) wzrosły o 1,52 proc., czyli o 0,21 proc. więcej niż prognozowano, na ceny przemysłowe (PPI) odnotowano 0,08 proc. wzrostu. W ujęciu rocznym ceny (CPI) wzrosły do 11,14 proc. i po raz pierwszy od października 2008 r. przekroczyły poziom 11 proc., natomiast ceny (PPI) zmalały do 7,65 proc. Największy wzrost cen zanotowano na gaz (o 18,72 proc.), ceny odzieży i obuwia (o 13,20 proc.) oraz energię elektryczną (o 9,26 proc.). Obniżyły się natomiast ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,12 proc.) oraz łączności (o 0,04 proc.). Licząc w skali roku najbardziej podrożały napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (o 18,53 proc.) i inne usługi i towary konsumpcyjne (o 16,56 proc.), podał turecki GUS. (ntvmsnbc.com)

 

2 maja 2012 r.

Nowe zasady produkcji wyrobów wędliniarskich

Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Hodowli do końca br. wyda rozporządzenie w sprawie zmian w obrębie składu mięsnego wędlin. Według nowych zasad wprowadzony zostanie zakaz mieszania białego i czerwonego mięsa przy produkcji kiełbas, salami i parówek. Od momentu wprowadzenia w życie przepisów, w/w produkty będą zawierać w 100 proc. jednolity rodzaj mięsa. Producenci, którzy nie dostosują się do nowych zasad poniosą konsekwencje finansowe, zostaną wpisani na listę fałszywych producentów żywności i podani do wiadomości publicznej. (ntvmsnbc.com, habername.com)

 

1 maja 2012 r.

Eksport Turcji

W porównaniu z kwietniem 2011 r. eksport zmalał o 2,9 proc. osiągając wartość 11,4 mld USD. W skali minionych 12 miesięcy wartość eksportu wzrosła o 13,62 proc. wynosząc 138,4 mld USD. W eksporcie największą wartości obrotów zanotowano w sektorze motoryzacyjnym (1,6 mld USD), w grupie surowców chemicznych (1,5 mld USD), artykułów i wyrobów ze stali (1,3 mld USD). Wśród najważniejszych rynków zbytu znalazły się kraje Afryki i Bliskiego Wschodu, zanotowano na nie wzrost kolejno o 38 proc. i 11 proc. W kwietniu kluczowym rynkiem eksportu była Libia, eksport tureckich produktów na ten rynek zwiększył się 48-krotnie, podał przewodniczący Stowarzyszenia Tureckich Eksporterów (TİM) Mehmet Büyükekşi. (ekonomi.haberturk.com)

 

Petkim stawia na rozwój eksportu

Dominujący koncern tureckiego sektora petrochemicznego Petkim Petrokimya Holding w 2012 r. zamierza zwiększyć udział eksportu w swoich obrotach do 1 mld USD. W  2011 r. wartość eksportu Petkim wyniosła 843 mln USD. W I kwartale br. przychody z eksportu wyniosły 288 mln USD, czyli wzrosły o 50 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. Prezes Petkim Hayati Öztürk wiąże spadek zapotrzebowania na surowce petrochemiczne po II kwartale 2011 r. z silnym kurczeniem gospodarki światowej spowodowanym niestabilną sytuacją w strefie euro, pogłębiającym się długiem krajów UE, zaostrzeniem polityki kredytowej, wysokim wskaźnikiem inflacji Chin oraz Arabską Wiosną. Dane za I kwartał br. wskazują na znaczną poprawę sytuacji w sektorze petrochemicznym.

(habermi.com)

 

30 kwietnia 2012 r.

Projekt petrochemicznej firmy APPC

Advanced Petrochemical (APPC) druga najszybciej rozwijająca się firma Arabii Saudyjskiej zawarła porozumienie z turecką firmą Bayegan na budowę zakładów w okręgu Adany, İskenderun-Ceyhun, w których w 2015 r. ruszy produkcja polipropylenu (PP) znajdującego szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle włókienniczym, motoryzacyjnym. Zakłady zatrudnią 500 osób, a ich roczną przepustowość szacuje się na 500 tys. ton (PP). APPC poinformowała, że będzie to jej największy dotychczas zagraniczny projekt inwestycyjny. Wartość inwestycji szacuje się na 1 mld USD. (enerjidergi.com) (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Światowy producent herbaty

Od 2002 r. potencjał produkcyjny suszonej herbaty wzrósł z 135 tys. ton do 227 tys. ton w 2011 r., w tym samym okresie wysokość zbiorów świeżych liści herbacianych zwiększyła się o 409 tys. ton, wysuwając Turcję na 5 miejsce w światowym rankingu producentów herbaty. W ciągu ostatniej dekady znacznie zwiększyła się wydajność plonów, z pola herbacianego o powierzchni 10 arów w 2002 r. otrzymywano średnio 1,033 tys. ton, natomiast w 2011 r. plony wynosiły średnio 1,623 tys. ton herbaty. W 2012 r. państwowy koncern herbaciany Caykur planuje zwiększyć o ok. 700 ton potencjał produkcyjny własnych zakładów herbacianych oraz wzmocnić swój udział w krajowej produkcji herbat organicznych. (portturkey.com)

 

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE