Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 30.07-5.08.2012 r.

Turcja: 30.07-5.08.2012 r.

MKEK wyprodukuje zestawy kołowe dla TCDD

Turecka Korporacja Przemysłu Mechanicznego i Chemicznego (MKEK) wraz z Tureckimi Kolejami Państwowymi (TCDD) podpisały protokół dotyczący projektu produkcji kół monoblokowych dla taborów kolejowych. MKEK z główną siedzibą w Kırıkkale (centralna Turcja) będzie produkować dla TCDD rocznie 12,5 tys. kół oraz 4 tys. zestawów kołowych. Produkcja ma ruszyć w 2017 r., jej koszty szacuje się na 350 mln TL. Projekt pozwoli zredukować coroczne, sięgające 100 mln USD koszty importu kół. (dunya.com)

 

Turcja opracowała własny system sygnalizacji kolejowej

Tureckie Koleje Państwowe (TCDD), Rada ds. Badań Naukowo-Technicznych (TÜBİTAK) oraz ekipy naukowców z Politechniki Stambulskiej wspólnie opracowały projekt krajowego systemu sygnalizacji kolejowej. Koszt projektu szacuje się na 4,6 mln TL. Nowy system został wypróbowany w Adapazarı (płn.-zach. Turcja), kolejno zostanie wdrożony na 338 km odcinku kolejowym łączącym Afyon-Denizli-Isparta, koszt aktywacji systemu na tej linii wyniesie około 65 mln TL, w przypadku potrzeby skorzystania z usług firm zagranicznych koszt ten przekroczyłby 165 mln TL. Rząd planuje zainstalować nowy system na 6100 km linii kolejowych kraju, zaoszczędzi przy tym 2 mld TL. (sabah.com.tr)

 

Porozumienie bilateralne z Królestwem Brunei

Turcja podpisała porozumienie o wymianie handlowej, współpracy gospodarczej i technicznej z Królestwem Brunei. Kraje będą współpracować i rozwijać wzajemne kontakty w dziedzinach energetyki, budownictwa, rolnictwa, przemysłu, kultury i turystyki. Umowa zostanie przedstawiona do zatwierdzenia przez turecki parlament. Zgodnie z zapisami porozumienia Królestwo Brunei otrzymało status najbardziej uprzywilejowanego kraju. (sabah.com.tr)

 

Dochody podatkowe Turcji daleko za OECD

Stosunek zebranych podatków do PKB Turcji wynosi 19 proc., czyli znacznie poniżej średniej krajów OECD. Powód, to stopniowe obniżanie stawek ściąganych podatków po 2002 r., przed tym okresem Turcja w tym zakresie plasowała się na najwyższych miejscach. Obecnie zajmuje piąte miejsce wśród krajów o najniższych dochodach z podatków. Dla porównania najwyższy próg podatkowy w krajach Europy sięga 50 proc., w Turcji to 35 proc., średnie stawki VAT w Europie to 21 proc., natomiast w Turcji 14,4 proc. Problem mogą stanowić jedynie nieliczne produkty, na które nakładany jest wysoki VAT, są to m.in. paliwo, papierosy i alkohole, oraz produkty sektora motoryzacyjno-komunikacyjnego, powiedział minister finansów Mehmet Şimşek. W obliczu kryzysu w Europie oraz podwyżek dla urzędników państwowych, które znaczenie przewyższyły możliwości budżetowe państwa, turecka gospodarka zaczęła się kurczyć i spowalniać proces prywatyzacji. W związku z tym nie wykluczone, że państwo zacznie nakładać dodatkowe podatki. (hurriyet.com.tr)

 

Inflacja w dół

W lipcu 2012 r. ceny detaliczne (CPI) zmalały o 0,23 proc., czyli o 0,09 proc. więcej niż prognozowano, na ceny przemysłowe (PPI) odnotowano 0,31 proc. spadku. W ujęciu rocznym ceny (CPI) zwiększyły się do 9,11 proc., natomiast ceny (PPI) wzrosły do 8,88 proc. Największy wzrost opłat zanotowano na edukację (o 1,09 proc.), najbardziej obniżyły się ceny odzieży i obuwia (o 4,38 proc.), podał turecki GUS. (hurriyet.com.tr)

 

Fila Bauhaus w Antalii

Międzynarodowa sieć sklepów z materiałami budowlanymi Bauhaus otworzyła 9 filię na terenie Turcji. W ciągu najbliższej dekady firma planuje zainwestować 500 mln EUR w otwarcie kolejnych sklepów, gdzie zatrudnienie znajdzie 10 tys. osób. Turecki rynek jest bardzo dynamiczny, sektor budowlany cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony Turków i ma duży potencjał wzrostu, powiedział przedstawiciel firmy Erol Yelmer. Tureckie sklepy Bauhaus powstają na powierzchni 15 tys. m2, oferują gamę 120 tys. produktów, z czego 65 proc. stanowią produkty krajowe, pozostałe 35 proc. to produkty sprowadzanie z zagranicy. Sieć Bauhaus posiada 270 sklepów w 15 krajach Europy. W Turcji sklepy Bauhaus znajdują się w Stambule, Ankarze, Bursie, Antalii, plany inwestycyjne obejmują Izmir oraz kolejne nowe filie w większych miastach Turcji. (zaman.com.tr)

 

Maleje deficyt handlu zagranicznego

Deficyt obrotów handlu zagranicznego za czerwiec 2012 r. wyniósł 7,9 mld USD wobec 10,2 mld USD w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Wartość eksportu w porównaniu z analogicznym miesiącem 2011 r. wzrosła o 16,9 proc. osiągając 13,3 mld USD, import zmalał o 5,4 proc. wyniósł 20,4 mld USD. W czerwcu 2011 r. proporcja eksportu do importu wyniosła 52,5 proc., w czerwcu br. wzrosła osiągając poziom 64,9 proc. (hsbc.com.tr)

 

Nowe hotele Mandarin Oriental Group

Turecki Astaş Holding podpisał porozumienie z międzynarodową siecią luksusowych hoteli Mandarin Oriental Hotel Group na wykonanie projektu budowy kompleksu hotelowego na powierzchni 15 tys. mkw. w dzielnicy Kuruçeşme nad cieśniną Bosfor/Stambuł. Firma Astaş rozważa również budowę hotelu w dzielnicy Sultanahmet/Stambuł. Koszt projektu budowy dwóch hoteli szacuje się na 500 mln USD. Astaş jest właścicielem i twórcą projektu kurortu Residences Mandarin Oriental w Bodrum (płd.-zach. Turcja), usytuowanego na nadmorskiej działce o powierzchni 600 tys. mkw., która obejmuje część hotelową z pokojami i apartamentami oraz prywatne luksusowe domy. Otwarcie kompleksu planowane jest na 2014 r. (zaman.com.tr)

 

Wzrost produkcji i zużycia energii

Potężna fala upałów w Turcji przyczyniła się do zwiększenia zużywanego prądu przez systemy chłodniczo-klimatyzacyjne, co z kolei podwoiło produkcję w elektrowni Afşin-Elbistan położonej w największym zagłębiu węgla brunatnego Turcji. W czerwcu wydobycie węgla szacowano na 1,5 mln m3, w lipcu liczba ta wzrosła do 2,6 mln m3. Elektrownia zaopatruje w energię 5 proc. rynku. (enerjienstitusu.com)

 

Wzrost dochodów z turystyki

W II kwartale 2012 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. dochody z turystyki wzrosły o 3,8 proc., wyniosły 5,6 mld USD. 88,1 proc. odwiedzających to obcokrajowcy, pozostałe 11,9 proc. Turcy posiadający obywatelstwa innych krajów. Średnio każdy turysta wydał 598 USD, podał turecki GUS. (ntvmsnbc.com)

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE