Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 4 – 10 czerwca 2012 r.

Turcja: 4 – 10 czerwca 2012 r.

10 czerwca 2012 r.

Inwestycje Sütaş na Bałkanach

Czołowy turecki producent w segmencie wyrobów mleczarskich Sütaş przejął zakłady mleczarskie Swedmilk w Skopje (Macedonia). Zakłady rozpoczną produkcję na początku IV kwartału br. Jest to pierwsza zagraniczna inwestycja tureckiej firmy. W najbliższych planach inwestycyjnych Sütaş chce wejść ze swoimi produktami mlecznymi na sąsiednie rynki bałkańskie, m.in. do Albanii i Kosowa oraz rozwinąć swoją działalność na rynkach innych krajów Europy. (zaman.com.tr)

 

9 czerwca 2012 r.

Projekt szybkiej kolei łączącej Ankarę z Izmirem (YHT)

11 czerwca br. w Dyrekcji Tureckich Kolei Państwowych (TCDD) zostanie podpisana umowa na realizację budowy pierwszego etapu projektu YHT na odcinek łączący Ankarę i Afyonkarahisar, podróż szybką koleją na tej trasie skróci się do 1 godz. 30 min. Pozostałe etapy budowy YHT powiodą korytarzem łączącym Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-Izmir. Długość trasy pomiędzy Ankarą i Izmirem wynosi 624 km, po całkowitym zakończeniu projektu czas przejazdu na tej trasie zmniejszy się do 3 godz. 30 min., szacuje się, że roczna przepustowość pasażerska tego szybkiego połączenia kolejowego wyniesie 6 mln osób. Przewidywalny koszt realizacji projektu to 3,6 mld TL. (zaman.com.tr)

 

8 czerwca 2012 r.

Azerski SOCAR zainwestuje w Turcji 17 mld USD

SOCAR (State Oil Company of Azerbaijan Republic) zainwestuje 9 mld USD w budowę portu składowego rafinerii Petkim w Izmirze. Obecnie ukończono 20 proc. prac w ramach realizacji projektu budowy, zakończenie inwestycji i oddanie portu składowego do użytku planowanie jest na 2014 r. Pozostałe 8 mld USD azerska spółka naftowa przeznaczy na gazociąg Trans-Anatolia (TANAP), którym z Azerbejdżanu przez Turcję surowiec popłynie do Europy. Dzięki ogromnym inwestycjom SOCAR Petkim w 2015 r. stanie się jedną z trzech największych firm Turcji, poinformował szef spółki Kenan Yavuz podczas międzynarodowej wystawy i konferencji „Ropa i Gaz -2012” (Caspian Oil and Gas) w Baku. (zaman.com.tr)

 

7 czerwca 2012 r.

Çelebi przejmie obsługę hiszpańskich lotnisk

Turecka firma Çelebi Group przejmie hiszpańską firmę naziemnej obsługi lotniskowej Newco Airport Services. Tym samym Çelebi obsługujący lotniska w Turcji, na Węgrzech, w Austrii, Niemczech i Indiach, rozpocznie podobną działalność w Hiszpanii. Transakcję nabycia 100 proc. udziałów Newco o wartości 1,5 mln EUR przeprowadzi hiszpańska spółka zależna Çelebi Group – Celebi Ground Handling Europe SL. (cnnturk.com)

 

6 czerwca 2012 r.

Obroty zagraniczne na Stambulskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (IMKB)

W maju 2012 r. zagraniczni inwestorzy wyprzedali akcje o wartości 493 mln USD. Sprzedali udziały o wartości kolejno 102 mln USD (Akbank), 93 mln USD (Garanti Bankası) i 52 mln USD (İş Bankası). Na zakup akcji tureckich firm wydali kolejno 13 mln USD (Ülker), 13 mln USD (Arçelik) i 8 mln USD (Erdemir). (hsbc.com.tr)

 

5 czerwca 2012 r.

Doğan Holding inwestuje w odnawialne źródła energii

Turecki koncern Doğan Holding podpisał kontrakt z Ağaoğlu na zakup dwóch elektrowni wiatrowych, Akdeniz Elektrik Üretim i Galata Wind Enerji za sumę 240 mln EUR. Obie elektrownie będą wytwarzać rocznie około 530 mln kW/godz. Inwestując w energetykę Doğan Holding chce osiągnąć pozycję ważnego gracza w wytwarzaniu energii elektrycznej dla potrzeb krajowych. Poza sektorem energetycznym Doğan Holding działa m.in. w sektorze medialnym i handlu detalicznym. (sabah.com.tr)

 

Inflacja idzie w dół

W maju 2012 r. ceny detaliczne (CPI) zmalały o 0,21 proc., na ceny przemysłowe (PPI) odnotowano 0,53 proc. wzrostu. W ujęciu rocznym ceny (CPI) zmniejszyły się do 8,28 proc. i po raz pierwszy w skali półrocza obniżyły się do poziomu niższego od 10 proc., natomiast ceny (PPI) wzrosły do 8,06 proc., podał turecki GUS.  (hsbc.com.tr)

 

4 czerwca 2012 r.

Rekordowo wysoki wzrost eksportu

W ciągu pierwszych miesięcy tego roku turecki eksport zanotował rekordowo wysoki wzrost o 7,3 proc., osiągając 60 mld USD, eksport w skali roku przekroczył 140,5 mld USD. Unia Europejska w ubiegłym roku odnotowała 1,5 proc. wzrostu. Gdyby Turcja należała do UE, wzrost byłby o 0,3 proc. wyższy. To UE potrzebuje Turcji, a nie odwrotnie, powiedział minister gospodarki Turcji Zafer Çağlayan. (hurriyet.com.tr)

 

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE