Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 4 – 10 lutego 2013 r.

Turcja: 4 – 10 lutego 2013 r.

przegląd-ekonomi.haberturk.com_

Zwiększone rezerwy złota

Bank Centralny podał, iż w ciągu ostatniej dekady tureckie rezerwy złota zwiększyły się o 337 %, a ich wartość to 123,3 mld USD. W dniu 3 stycznia 2003 roku wartość tureckich rezerw złota wynosiła 28 mld 285 mln USD, a w dniu 25 stycznia 2013 roku dokładnie 123 mld 344 mln USD. Szczególnie szybki wzrost rezerw nastąpił w ostatnich 5 latach.

 

Budowa TANAP już w tym roku

W czasie wizyty w Bratysławie w dniu 6 lutego, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie spotkania ze słowackim szefem rządu, Robertem Fico, premier Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, powiedział, iż możliwe jest, aby już w tym roku rozpoczęły się prace techniczne przy budowie gazociągu TANAP (tur. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi, ang. Trans Anatolian Natural Gas Pipeline Project). Pierwsze dokumenty w sprawie inicjacji projektu podpisano w 2011 roku, a w czerwcu 2012 roku oficjalnie rozpoczęto tę azersko-turecką inicjatywę.

 

Lotnisko Sabiha Gökçen rozwija się najszybciej w Europie

Drugie pod względem wielkości międzynarodowe lotnisko w Stambule – Sabiha Gökçen, po raz trzeci otrzymało tytuł „Europe’s Fastest Growing Airport”, wynika z raportu World Airport Traffic za 2012 r., opublikowanego przez Airports Council International (ACI). Sabiha Gökçen obsłużyło 14,9 mln pasażerów w ubiegłym roku, czyli o 8,4% więcej niż w 2011 r. Usytuowane w azjatyckiej części Stambułu lotnisko Sabiha Gökçen rozpoczęło obsługę międzynarodowych lotów w 2009 r., ale rozwijało się na tyle szybko, by otrzymać prestiżowy tytuł już w 2009 r. i 2010 r.

 

Większe wydatki miejscowych turystów na krajowe wycieczki

Miejscowi turyści w Turcji wydali na krajowe wycieczki 7,6 mld USD w III kwartale 2012 r., wynika z danych opublikowanych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Chociaż liczba krajowych wyjazdów spadła o 7,3% w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim, wydatki na wycieczki wzrosły o 2,1%. Szacuje się, że ok. 25,5 mln wycieczek jedno- lub dwudniowych były wykupywane przez Turków bądź cudzoziemców zamieszkujących Turcję w tym okresie.

 

Inflacja w kraju znów rośnie

Indeks cen konsumpcyjnych w Turcji wzrósł o 1,65% w styczniu br., poinformował Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Indeks cen dóbr produkcyjnych spadł o 0,18%. Roczny wskaźnik CPI zatrzymał się na poziomie 7,31%, a wskaźnik PPI wyniósł 1,88%. Średni wynik wskaźnika CPI za okres 12 miesięcy wyniósł 8,62%, a PPI – 5,33%. (sabah.com.tr)

 

Teknosa dąży do konsolidacji na tureckim rynku

Teknosa, sieć sklepów elektronicznych należąca do Sabancı Holding, planuje zakup lokalnych firm. W Turcji istnieje 7 sieci detalicznych, podczas gdy w Europie są 2-3. Firma planuje wykorzystać gotówkę z akwizycji, gdyż obroty w ubiegłym roku wyniosły 2,3 mld TRY, a zysk netto osiągnął 50 mln TRY. (shiftdelete.net)

 

Tureckie obywatelstwo dla inwestorów z Czech

Turcja jest gotowa przyznać tureckie obywatelstwo czeskim przedsiębiorcom, którzy chcieliby zainwestować w Turcji, poinformował premier Recep Tayyip Erdoğan. Poziom współpracy gospodarczej pomiędzy obu krajami znacznie się podniósł. Aktualny wolumen handlu Turcji z Czechami wynosi 2,5 mld USD i jest niewystarczający, stwierdził premier Turcji. Celem jest osiągnięcie 5 mld USD do 2015 r. (borsaaltin.com)

 

Prywatyzacja usług transportowych w Ankarze

Turcja chce częściowo sprywatyzować usługi transportowe w stolicy. Nowy system, który będzie zawierał elektroniczny pobór opłat, śledzenie pojazdów, kamery oraz inteligentne przystanki autobusowe, będą oferowane 5 marca w przetargu. Zwycięzca otrzyma prawo do zarządzania całym systemem na okres 10 lat. Szacunkowa wartość przetargu wynosi 224 mln TRY. (finans.milliyet.com.tr)

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE