Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 5 – 11 listopada 2012 r.

Turcja: 5 – 11 listopada 2012 r.

Fitch podniósł rating Turcji do poziomu inwestycyjnego

Agencja ratingowa Fitch podniosła w poniedziałek Turcję do klasy inwestycyjnej BBB- (rating długoterminowy dla długu w walutach obcych IDR). Perspektywa ratingu jest stabilna, a pułap kraju został podwyższono z BBB- do BBB. Na podjęcie decyzji wpłynęło osłabienie krótkoterminowych zagrożeń makroekonomicznych, malejące zadłużenie sektora finansów publicznych, dobrze funkcjonujący system bankowy, korzystne średnioterminowe perspektywy wzrostu oraz bogata i zróżnicowana gospodarka kraju. Turecka gospodarka jest na dobrej drodze do powrotu do zrównoważonego tempa wzrostu, w związku ze zmniejszeniem deficytu na rachunku bieżącym i obniżeniem inflacji, uważa Fitch. Agencja ratingowa oszacowała, że gospodarka Turcji odnotuje wzrost 3% w 2012 r., 3,8% w 2013 r. oraz 4% w 2014 r.

 

Wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu

Produkcja przemysłowa w Turcji wzrosła o 6,2% we wrześniu 2012 r. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, poinformował Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Indeks produkcji przemysłowej dostosowany sezonowo i kalendarzowo wzrósł o 3,9% w porównaniu do października 2012 r. Górnictwo i kopalnictwo odnotowały najwyższy, bo aż 10,8% wzrost. Wskaźnik produkcji w tureckim przemyśle metalurgicznym wzrósł o 6,5% w porównaniu do września ubiegłego roku i o 5,7% w porównaniu z sierpniem br. Natomiast wskaźnik wyjściowy do produkcji metalowych wyrobów gotowych we wrześniu br. wzrósł o 1,7% w porównaniu do września 2011 r. i był o 24,2% wyższy w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

 

Współpraca THY i Lufthansa

Tureckie Linie Lotnicze (THY) przygotowują się do nowego etapu współpracy z niemieckimi liniami Lufthansa. Oba przedsiębiorstwa są już współwłaścicielami firmy lotniczej Sunexpress, realizującej loty czarterowe i regularne na linii Turcja – kraje europejskie, mającej siedzibę główną w tureckiej Antalyi. Nowe przedsięwzięcie będzie polegało na równym udziale obu partnerów, z zachowaniem równowagi nakładu i zysków. Dokumentacja precyzująca warunki współpracy ma być przygotowana w pierwszym kwartale 2013 roku i przedłożona odpowiednim ministerstwom i głowom państw obu krajów.

 

Wielkość aktywów sektora bankowego osiągnęła 1,3 bln TRY

Urząd Regulacji i Nadzoru Bankowego (BDDK) oświadczył, że wielkość aktywów sektora bankowego w Turcji we wrześniu 2012 r. wzrosła o 7,5% i wyniosła 1,3 bln TRY w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Zysk sektora wzrósł o 17% do 17,1 mld TRY w tym samym okresie. Kredyty stanowiły 57,7% wszystkich aktywów we wrześniu br. (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Trzykrotny wzrost eksportu drogą lotniczą

Turecki eksport odbywający się drogą lotniczą wzrósł o 184% z 5,9 mld USD do 16,7 mld USD w okresie od stycznia do września br. w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Eksport drogą morską wzrósł o 5,3% z 54,2 mld USD do 57,1 mld USD w ciągu pierwszych 10 miesięcy br. Nieznaczny spadek odnotował transport drogowy – 0,1% z 37,37 mld USD do 37,33 mld USD. Wykorzystanie transportu kolejowego zmniejszyło się o 19% z 932,6 mln USD do 752,9 mln USD. (ekonomi.haberturk.com)

 

Większe wydatki na badania i rozwój

Turcja zainwestowała 6,2 mld USD na badania i rozwój (R&D) w ubiegłym roku, co oznacza wzrost o 20,4%, poinformował Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Dane wskazują, że udział środków przekazanych z PKB na rozwój sektora R&D wzrosła z 0,2% w 2002 r. do 0,86% w 2011 r. Udział ten wyniósł 0,84 procent w 2010 r. Rząd planuje uzyskać 3% udział PKB do 2023 r., oferując specjalne zachęty dla firm planujących inwestycje w rozwój nowych technologii. (hurriyet.com.tr)

 

SOCAR Türkiye Enerji AŞ i Çığ Enerji partnerami handlowymi

Turecka jednostka azerskiego państwowego koncernu energetycznego SOCAR i lokalna spółka dwóch tureckich biznesmenów – Fatiha Baltacı oraz Fettaha Tamince – Çığ Enerji nawiązały współpracę w celu wprowadzenia na rynek i sprzedaży zasobów energii, w tym gazu ziemnego. Ustanowiona SOCAR Gaz Ticareti AŞ zajmie się dystrybucją do 800 mln metrów sześciennych gazu z Azerbejdżanu na rynku lokalnym. (ekonomi.haberturk.com)

 

Tesco Kipa wykupi większość udziałów w Uyum Gıda

Sieć dyskontowa zajmująca się sprzedażą żywności Uyum Gıda rozpoczęła negocjacje z jedną z wiodących w Wielkiej Brytanii grupą detaliczną Tesco Kipa w sprawie sprzedaży większości swoich akcji. Transakcja zwiększy wartość finansową spółki i jej pozycję operacyjną na rynku. Szczegóły mają być podane do wiadomości publicznej w najbliższym czasie. (ekonomiservisi.com)

 

Dalsze poszukiwania ropy naftowej na Morzu Czarnym

Minister energetyki i zasobów naturalnych, Taner Yıldız, podał w czasie konferencji prasowej podczas spotkania zarządu Stowarzyszenia Dystrybutorów Energii (DERNEK), iż do poszukiwań ropy naftowej na tureckim obszarze Morza Czarnego zgłosił się kolejny koncern. Jednocześnie wyjaśnił, że wciąż zgłaszają się firmy zainteresowane także podjęciem poszukiwań ropy na obszarze Turcji, ale innym niż Morze Czarne. W tym momencie nie jest jednak możliwe publiczne wyjawienie nazwy zainteresowanej firmy. Minister dodał, że są prowadzone rozmowy w kwestii sformalizowania przedsięwzięcia z Turecką Korporacją Naftową (TPAO).

 

Turcja drugim producentem miodu na świecie

Turcja zajmuje drugie miejsce na świecie po Chinach pod względem produkcji miodu, powiedział szef Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Pszczelarskich Gilles Ratia na spotkaniu w prowincji Ordu w Turcji. Na kolejnych miejscach znajdują się Meksyk, Brazylia i USA. Najwięcej miodu kupują Niemcy, gdzie roczny import wynosi 90 tys. ton. (haberciniz.biz)

Opracowała: Katarzyna Glinko

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE