Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 7-13 maja 2012 r.

Turcja: 7-13 maja 2012 r.

13 maja 2012 r.

Wystawione na sprzedaż grunty państwowe wyceniono ogółem na 26,5 mld TL

Tereny zwane gruntami 2-B, które w katastrze figurują jako grunty leśne, a w wyniku wycinania lub naturalnego procesu obumierania drzew utraciły pokrywę leśną zostały włączone do sprzedaży w ramach projektu Ministerstwa Finansów. Zapłaty za grunty zostaną rozłożone na 3-4 letnie raty. Zysk od sprzedaży tych gruntów jaki przypadnie państwu szacuje się na 14,8 mld TL. Dochody z tego źródła pomogą Turcji podreperować deficyt budżetowy oraz wesprzeć nowo-zalesiane obszary. (hsbc.com.tr)

 

12 maja 2012 r.

Minister przemysłu z wizytą w Japonii

W dniach 8-12 maja br. minister przemysłu Nihat Ergün przebywał z wizytą w Japonii. Spotkał się z kadrą kierowniczą największych japońskich firm, takich jak Toyota, Honda, Nissan, Mitsubishi, Fujitsu, Sony, Panasonic, Toshiba oraz Nec i zaprosił je do inwestowania w Turcji w dziedzinach wytyczonych przez krajowy program zachęt inwestycyjnych, w ramach projektu FATIH (zakłada wyposażenie uczniów w tablety, a szkół w interaktywne tablice) oraz planów dotyczących stworzenia tureckiej marki samochodowej. (aa.com.tr)

 

11 maja 2012 r.

Ülker poluje na zagraniczne firmy

Za I kwartał br. zysk netto Ülker wzrósł o 242,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. wynosząc 63,9 mln TL, natomiast zysk brutto zwiększył się dwukrotnie w stosunku do I kwartału 2011 r. i wyniósł 142,4 mln TL. Dochody od sprzedaży wzrosły o 71,8 proc. osiągając 629,5 mln TL. Stopniowy wzrost dochodów firmy od 2010 r. tłumaczy się włączeniem niezależnych spółek produkujących wyroby czekoladowe, herbatniki i ciasta pod nadzór Ülker. W 2011 r. wysokie zyski od sprzedaży pozwoliły uplasować Ülker na jedno z czołowych miejsc wśród największych tureckich firm rynku spożywczego. Obecnie Ülker podtrzymuje pozycję lidera wśród tureckich producentów spożywczych, planuje wejść na rynki krajów Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. (haberler.com)

 

10 maja 2012 r.

Obroty zagraniczne na Stambulskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (IMKB)

W kwietniu 2012 r. zagraniczni inwestorzy na zakup akcji tureckich firm wydali kolejno 41 mld USD (Emlak Konut GMYO), 29 mln USD (Türk Hava Yolları) i 12 mln USD (Tofaş), sprzedali udziały o wartości kolejno 78 mln USD (Tüpraş), 73 mln USD (Garanti Bankası) i 38 mln USD (Turkcell). (hsbc.com.tr)

 

9 maja 2012 r.

Wzrosła produkcja przemysłowa

Według danych tureckiego GUS produkcja przemysłowa w marcu 2012 r. była o 2,4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2011 r. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie wyższym o 2,5 proc. niż w marcu 2011 r. i o 0,7 proc. wyżej w porównaniu z lutym br. W stosunku rok do roku najwyższy 7,9 proc. wzrost odnotowano w sektorze wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. (hsbc.com.tr)

 

8 maja 2012 r.

Czy Turcy kupią LOT?

W ciągu najbliższych dni przedstawiciele zarządu LOT złożą wizytę w Turcji w celu uzgodnienia szczegółów ewentualnej sprzedaży polskich linii tureckim liniom lotniczym (THY). Przedyskutowane zostaną kwestie prawne, finansowe oraz procedury dostosowawcze jakie THY będą musiały przejść, aby prawnie zarządzać polską spółką. W ciągu najbliższego miesiąca przewiduje się podjęcie wiążących decyzji, poinformował prezes zarządu THY Hamdi Topçu. (cihan.com.tr)

 

Niewykluczone kolejne podwyżki cen energii

Jeśli gospodarka światowa będzie utrzymywała obecne tempo rozwoju, napięta sytuacja polityczna na Bliskim i Środkowym Wschodzie nie ulegnie zmianie, możliwe, że III kwartał br. przyniesie podwyżki cen energii. Obecnie ceny nieznacznie spadły, w związku z sezonowym zmniejszeniem zużycia energii, powiedział turecki minister finansów Mehmet Şimşek. (ntvmsnbc.com)

 

7 maja 2012 r.

Akbank rozwija swoją działalność w krajach arabskich

W obliczu zawirowań na rynkach globalnych kraje Zatoki Perskiej i Turcja, swoim wysokim potencjałem wzrostu przyczyniły się do zrównoważenia sytuacji w międzynarodowym systemie walutowym i podtrzymania stabilizacji gospodarczej w regionie. Akbank Dubai Ltd. jest pierwszą i jedyną turecką instytucją prowadzącą operacje handlowe w DIFC, dąży do dalszego poszerzania działalność i umacniania kontaktów inwestycyjno-handlowych Turcji z krajami Zatoki Perskiej, oświadczył prezes Akbank Hakan Binbaşgil podczas spotkania z arabskimi przedstawicielami banków i przedsiębiorcami w Międzynarodowym Centrum Finansowym w Dubaju (DIFC). (sabah.com.tr)

 

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE