Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 7 – 13 stycznia 2013 r.

Turcja: 7 – 13 stycznia 2013 r.

przegląd-ekonomi.haberturk.com_

 

Rozwój tureckiego przemysłu motoryzacyjnego

Przejęcia tureckich firm, produkujących części samochodowe, przez zagraniczne spółki w ciągu ostatnich 5 lat znacznie zyskały na sile, a ich wartość wyniosła łącznie 2 mld USD. Firmy w Turcji, które produkują podzespoły dla największych zagranicznych producentów samochodów, wykazały znaczny wzrost inwestycji i akwizycji, zwłaszcza w okresie światowego kryzysu gospodarczego, osiągając jedną trzecią udziału w całym eksporcie motoryzacyjnym. W tym okresie powstało 50 fabryk w 25 krajach na 5 kontynentach, m.in. w USA, Rosji, Brazylii, Indiach i Meksyku. Liczba inwestycji może być znacznie większa, gdyż nie wszystkie zostały zgłoszone, informuje Stowarzyszenie Producentów Części i Akcesoriów Samochodowych (TAYSAD).

 

Niezależność energetyczna dzięki większemu wydobyciu węgla

Niedawno zawarte porozumienie międzynarodowe ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w sprawie nowych inwestycji energetycznych w rejonie Afşin-Elbistan oraz plany zwiększenia wydobycia węgla brunatnego wskazują, że Turcja zamierza przynajmniej częściowo uniezależnić się od dostaw surowców energetycznych z Rosji i Iranu. Wedle umowy zawartej ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskim, w rejonie Afşin-Elbistan do 2020 roku, dzięki wydobywanemu tam węglowi, będzie się produkować energię o wartości 8 tysięcy megawatów rocznie. Inwestycja pochłonie 12 miliardów dolarów.

 

Prywatyzacja obiektów narciarskich we wschodniej Turcji

Obiekty narciarskie w Palandöken i Konakli we wschodniej prowincji Erzurum w Turcji, skonstruowane dla potrzeb Inter-University Winter Games (Zimowej Uniwersjady) w 2011 r., zostaną sprywatyzowane. Prywatyzacja obiektów, wartych 560 mln TRY, odbędzie w drodze przetargu, na który już zwrócili uwagę zarówno lokalni, jak i zagraniczni inwestorzy, zwłaszcza Australijczycy. Przetarg ma być zorganizowany w najbliższych dniach, by z obiektów można było skorzystać jeszcze w tym sezonie zimowym. Na całym świecie obiekty olimpijskie pozostają często nieaktywne po zakończeniu wydarzeń sportowych, a prywatyzacja ma temu zapobiec.

 

Spadek deficytu na rachunku bieżącym

Deficyt na rachunku bieżącym w Turcji zmniejszył się do 45,2 mld USD w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2012 r., wynika z oficjalnych danych przedstawionych przez Bank Centralny. W porównaniu do okresu od styczna do listopada 2011 r. luka zmniejszyła się o 25,1 mld USD. Deficyt w listopadzie 2012 r. zmniejszył się o 33,4% do 4,5 mld USD w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednakże wzrósł do 4,5 mld USD z 1,9 mld USD w październiku ubiegłego roku. Liczba jest nieco niższa niż wskazywały oczekiwania rynkowe. (ekonomi.milliyet.com.tr)

 

Nowe licencje dla eksporterów

Ministerstwo Ceł i Handlu w Turcji wprowadziło dwie nowe licencje dla eksporterów i firm logistycznych, które przyspieszą sprzedaż zagraniczną. Nowy system, który w dużej mierze zależy od zaufania do producentów i przewoźników jest „historyczną” zmianą, powiedział minister Hayati Yazici. Jedna z dwóch przełomowych zmian w systemie jest związana z funkcjonowaniem „upoważnionych firm”, którym będzie przyznane prawo wysyłania swoich towarów za granicę w łatwiejszy niż dotąd sposób i przy mniejszej liczbie kontroli. Podobne prawo będą również posiadały firmy logistyczne. Nowe rozporządzenie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zwiększy uznanie tureckich firm na świecie. Podobny system obowiązuje w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej. (aksam.com.tr)

 

Powstaną turecko-chińskie zakłady sodowe

Przedsiębiorstwo zależne od tureckiej Ciner Group – Kazan Soda Electric, oraz chińska Tianchen Engineering Group podpisały umowę partnerską, dotyczącą budowy zakładów sodowych. Na uroczystej ceremonii swój podpis złożył minister energetyki Taner Yildiz. Inwestycja uczyni Ciner Group największym producentem sody kalcynowanej na świecie. Wartość projektu to 1,35 mld USD. Kwota będzie sfinansowana przez chińskie banki. (haberler.com)

 

Rekord w eksporcie orzechów laskowych

Turcja osiągnęła w 2012 r. rekordową wielkość eksportu orzechów laskowych – 265 tys. ton, wynika z danych dostarczonych przez Giełdę Towarową w Trabzonie w rejonie Morza Czarnego. Kraj zarobił 1,8 mld EUR na orzechach, które były eksportowane do prawie 100 krajów. Jest to drugi najwyższy dochód z eksportu po 2005 r., kiedy przychód wyniósł 1,9 mld EUR. Turcja ma duży udział w produkcji i eksporcie orzechów laskowych na świecie. (ahaber.com.tr)

 

Turcy przejęli 4 elektrownie wodne w Albanii

Turecka firma Kürüm International AŞ wygrała przetarg na prywatyzację 4 elektrowni wodnych w Albanii. Są nimi Bistrica 1, Bistrica 2, Ulez Skopet i Tiran Laabregas. Kürüm International AŞ złożyła ofertę w wysokości 109 mln EUR. Prywatyzacja została sfinalizowana, gdy albański premier Sali Berisha zatwierdził ostateczne sprawozdanie, przedstawione przez komisję prywatyzacyjną. (dunya.com)

 

Wzrost w eksporcie słodyczy

Zainteresowanie tureckimi słodyczami na świecie w 2012 r. uległo znacznej poprawie, a eksport głównie czekolady i cukierków wzrósł o 25% w porównaniu do roku 2011. Powodem bardzo dobrych zeszłorocznych wyników jest zwiększenie promocji tureckich cukierni na rynkach zagranicznych oraz inwestycje w badania i rozwój w celu poprawy i zróżnicowania produktów cukierniczych. Wartość sprzedanych towarów na rynkach zagranicznych w ubiegłym roku wyniosła 2,5 mld USD. (aksam.com.tr)

 

Wysoki dochód z płatnych dróg krajowych

Turcja zarobiła ok. 800 mln TRY na 350 mln pojazdów przejeżdżających przez płatne autostrady i mosty w 2012 r., wynika z danych opublikowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg (KGM). Całkowity przychód wyniósł 803 mln 424 tys. 806 TRY. Dwa mosty w Stambule: Bosforski i Mehmeta Zdobywcy zarobiły ok. 214 mln TRY. Pozostała kwota – blisko 590 mln TRY pochodziła z płatnych dróg. (diyarbakirsoz.com)

Opracowała: Katarzyna Glinko

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE