Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 8 – 14 października 2012 r.

Turcja: 8 – 14 października 2012 r.

İşbank i tokijski Mitsubishi UFJ łączą siły

Turecki İşbank oraz największy pod względem zgromadzonych aktywów bank świata, tokijski Mitsubishi UFJ, postanowiły zostać partnerami w zakresie świadczenia usług dla japońskich firm działających w Turcji. İşbank ma dostarczać klientów korporacyjnych w Turcji dla leasingu i usług bankowości detalicznej, jak również pożyczek i usług kart kredytowych. Oba banki rozważą również opcję fuzji i współpracę w Turcji i krajach sąsiednich. (finansgundem.com)

 

Mitaş otwiera fabrykę w USA

Największy turecki producent wież dla linii energetycznych, firma Mitaş, wybuduje swoją najnowocześniejszą fabrykę w Okręgu Kaufman w Teksasie. Mitaş ogłosiła, że zamierza otworzyć fabrykę stalowych wież kratowych, które przenoszą energię elektryczną na dalekich dystansach, we współpracy z miejscową Falcon Steel. Budowa obiektu będzie prowadzona w dwóch etapach. Pierwszy etap ma być zakończony w 2014 r. i będzie kosztował 50 mln USD. Szacunkowy koszt drugiego etapu inwestycji, który miałby zostać ukończony w 2016 r., to również 50 mln USD.

 

Spadek produkcji przemysłowej w sierpniu

Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) podał, iż wskaźnik wartości produkcji przemysłowej w sierpniu br. zmniejszył się o 1,5 % w stosunku do tego samego miesiąca 2011 roku. Po raz pierwszy od 2009 r. notuje się spadek wartości produkcji w przemyśle. W górnictwie i hutnictwie zanotowano nieznaczny wzrost produkcji względem poprzedniego miesiąca, wynoszący 0,4 %, natomiast w ogólnie ujętym przemyśle produkcyjnym spadek wartości wyniósł aż 2,4 % w stosunku do danych z lipca z 2012 roku.

 

Huawei przeznaczy 100 mln USD na zamówienia w Turcji

Chińska firma telekomunikacyjna Huawei, planuje duży udział w tureckim rynku, gdzie znajduje się drugi na świecie ośrodek badawczy poza Chinami. W przyszłym roku planuje przeznaczyć 100 mln USD na zamówienia. Obchodząca swoje 10-lecie w Turcji firma Huawei wyda 20 mln USD w celu wzmocnienia działań na rzecz rozwoju produktu. Biuro Huawei w Turcji stało się centralnym ośrodkiem działań na Kaukazie i w Azji Środkowej. Huawei dostarcza sprzęt do 3 sieci komórkowych w Turcji.

 

Grupa Erste zwiększy inwestycje w Turcji

Czołowa austriacka grupa bankowa o wiodącej pozycji wśród instytucji finansowych, która posiada ponad 3 tys. oddziałów w Europie Środkowej i Wschodniej, Grupa Erste zamierza rozwijać się w Turcji w pośrednictwie i sprzedaży akcji, produktów biznesowych oraz usługach finansowych dla korporacji. Turcja jest jedynym krajem, w którym Grupa Erste rozpoczęła działalność od początku kryzysu finansowego i w zakresie kapitału Erste jest w bardzo dobrej formie, powiedział dyrektor ds. inwestycji bankowych Ingo Bleier. Erste wykorzystała światowy kryzys do tego, aby skupić się na ekspansji i zdobyła wiele atutów w Europie, by wejść na nowe rynki.

 

Efektywne wykorzystanie złóż węgla w Turcji

Złoża węgla w Afşin-Elbistan w południowej prowincji Kahramanmaraş zostaną wykorzystane do produkcji energii elektrycznej w ramach wysiłków zmierzających do obniżenia importu energii, powiedział minister energetyki Taner Yıldız. Nowa elektrownia, która powstanie w tym regionie, pozwoli zaoszczędzić prawie 1,2 mld USD na imporcie gazu ziemnego do Turcji. Nowa inwestycja wyniesie 10-12 mld USD. (sondakika.com)

 

Eksport pierza z Karsu do Niemiec

Puch z gęsich piór od dawna znany w mieście Kars we wschodniej Turcji, będzie teraz wykorzystywany również w Europie. Główny producent poduszek z Niemiec wykorzysta je w nowej linii poduszek. Firma Rohdex będzie importowała pierze we współpracy z nowo otwartym przedsiębiorstwem eksportującym pióra Türk Dautex. Rolnicy w tym regionie od wieków słynęli z hodowli ptactwa wodnego, którego pierze było wykorzystywane do produkcji poduszek i kołder ze względu na swą miękkość. (kha.com.tr)

 

Zwiększenie wymiany handlowej między Turcją i Wielką Brytanią

Wielka Brytania ma na celu podwojenie obrotów handlowych z Turcją do 2015 r., powiedział minister handlu Wielkiej Brytanii Lord Stephen Greek na trzecim Turecko-Brytyjskim Forum Biznesowym, które odbyło się w  Stambule. Władze Turcji i Wielkiej Brytanii omówiły na nim potrzebę zniesienia przeszkód blokujących wymianę handlową i rozwój inwestycji między dwoma krajami. Turcja jest atrakcyjnym partnerem handlowym ze względu na swój dynamizm i stabilną sytuację polityczno-gospodarczą, powiedziała wiceprzewodnicząca Forum Suzan Sabanci Dincer. (dha.com.tr)

 

Tureccy eksporterzy chcą obniżenia stawek podatku VAT

Eksporterzy w Turcji nie byli stanie otrzymać obniżki podatku VAT ze względu na umyślne biurokratyczne opóźnienia, twierdzi przewodniczący Konfederacji Tureckich Biznesmenów i Przemysłowców (TUSKON) Rızanur Meral. Wiele firm czeka na płatność milionów tureckich lir dla każdej z nich. O problemie został już poinformowany premier Ali Babacan. Rząd zwykle udziela obniżek podatku na eksport do innych krajów w dążeniu do wsparcia sprzedaży. (aksam.com.tr)

Opracowała: Katarzyna Glinko

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE