Home / Przegląd gospodarczy / Turcja: 9 – 15 kwietnia 2012 r.

Turcja: 9 – 15 kwietnia 2012 r.

15 kwietnia 2012 r.

Dane o deficycie budżetowym

Deficyt budżetowy za styczeń-luty 2012 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. zmniejszył się o 1,9 mld USD i wyniósł 10,1 mld USD. W tym samym okresie deficyt handlu zagranicznego zmniejszył się o 1,6 mld USD i wyniósł 10,7 mld USD, średnie przychody z usług netto zwiększyły się o 316 mln USD i osiągnęły wartość 1,2 mld USD. Dochody z turystyki wzrosły o 14 mln USD i wyniosły 1,8 mld USD, dochody z tytułu inwestycji bezpośrednich, portfelowych oraz odsetek od inwestycji wynosząc łącznie 952 mln USD wzrosły o 26 mln USD.  (haberimport.com)

 

14 kwietnia 2012 r.

Prywatyzacja KGM

Administracja ds. Prywatyzacji (OİB) planuje przedłużyć do końca sierpnia 2012 r. okres nadsyłania dokumentacji przetargowej na sprzedaż mostów i dróg w ramach prywatyzacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych (KGM). Plan prywatyzacji przewiduje sprzedaż, w trybie przekazywania praw operacyjnych na okres 25 lat, dwóch mostów i większą część płatnych autostrad. Do przetargu przystąpi pięć grup konsorcjów. W pierwszej grupie znalazły się tureckie Koç Holding, Gözde Girişim i malezyjska UEM; drugiej tureckie Alarko, Fiba i Nurol MV Holding; trzeciej tureckie Akfen Holding, Doğuş Holding, Makyol İnşaat i włoski koncern Autostrade; czwartej tureckie IC Holding, STFA i hiszpańska Cintra; piątej francuskie przedsiębiorstwo budowlane Vinci wraz z Tepe İnşaat, jednak turecka firma nadal nie podjęła ostatecznej decyzji w kwestii przystąpienia do przetargu. (hsbc.com.tr)

 

13 kwietnia 2012 r.

Czy Turcja potrzebuje elektrowni nuklearnych

Budowa elektrowni jądrowej jest przedstawiana w Turcji jako jeden z priorytetów rozwoju gospodarczego. Lokalizacja drugiej elektrowni jądrowej planowana jest w mieście Synopa na wybrzeżu Morza Czarnego. W czasie wizyty delegacji tureckiej w Chinach podpisano porozumienie o współpracy w sprawie pokojowego użycia energii nuklearnej. Tak więc wybór Chin na realizatora tej inwestycji jest prawdopodobnie przesądzony. Elektrownia poza energią, ma wytwarzać radioizotopy, wykorzystywane m.in. w medycynie. Agencja Atomowa (TEAK) zapewnia, iż budowa elektrowni nie zagrozi czystości środowiska, ani nie będzie stanowić zagrożenia dla ludności. (cnnturk.com, ntvmsnbc.com)

 

12 kwietnia 2012 r.

Euroazjatycki szczyt gospodarczy w Izmirze

Na mapie światowego kryzysu gospodarczego można zauważyć zmienny kurs w równowadze sił. Zmniejsza się wpływ krajów europejskich i Japonii, większego znaczenia nabierają kraje rozwijające się. Turcji udało się wyjść z kryzysu osiągając przy tym rekordowy poziom zatrudnienia, ponadto kraj zdołał zmniejszyć skalę biedy i bezrobocia oraz obniżyć dług publiczny o 40 proc. Do 2050 r. wielkość tureckiego PKB zostawi w tyle niektóre kraje G-7, oświadczył minister finansów Mehmet Şimşek. (ekonomi.haberturk.com)

 

11 kwietnia 2012 r.

Dane o obrotach handlu zagranicznego

W porównaniu z lutym 2011 r. eksport zmalał o 0,9 proc., a import wzrósł o 2 proc. W skali minionych 12 miesięcy wartość eksportu wzrosła o 18,1 proc., natomiast na import zanotowano 0,8 proc. spadku, podał turecki GUS. (hsbc.com.tr)

 

10 kwietnia 2012 r.

Wzrost produkcji przemysłowej

Według danych tureckiego GUS produkcja przemysłowa w lutym 2012 r. była o 4,4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2011 r., czyli o 0,9 proc. więcej niż prognozowano. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie wyższym o 1,6 proc. niż w lutym 2011 r. i o 0,7 proc. wyżej w porównaniu ze styczniem 2012 r. (hsbc.com.tr)

 

Kredyt z BŚ

Sfinalizowano podpisanie umowy z BŚ w sprawie udzielonego Turcji kredytu w wysokości 455,4 mln EUR. Dzięki pozyskanym środkom planuje się wspomaganie, nadzorowanie i unowocześnianie przemysłu energetycznego, kwestii związanych z eksploatacją środowiska i zmianami klimatycznymi. Kredyt został przyznany na 15 lat i 6 miesięcy, spłata rozpocznie się po upływie pierwszych 8 lat. (cnnturk.com, ebmhaber.com, hazine.gov.tr)

 

9 kwietnia 2012 r.

Budowa elektrowni atomowej

Decyzja w sprawie budowy drugiej w Turcji elektrowni atomowej zapadnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Zielone światło na ewentualną realizację budowy otrzymały Rosja, Chiny i Korea Płd., poinformował turecki minister energetyki Taner Yıldız. Możliwość sfinalizowania przetargu i oddania projektu do wspólnej realizacji koreańskiej korporacji KEPCO i Enka Inşaat pozytywnie wpłynie na giełdowe notowania udziałów tureckiej firmy. (hsbc.com.tr)

 

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE