Prywatyzacja w celu pobudzenia tureckiej gospodarki
Cztery strategiczne firmy, które były dotychczas monopolistami na tureckim rynku, zostaną sprywatyzowane. PTT (usługi pocztowe), Çaykur (wiodący producent herbaty), Botaş (Operator Rurociągów i Transportu Ropy Naftowej) oraz TİGEM (Generalna Dyrekcja Przedsiębiorstw Rolnych) mają stać się własnością prywatną natychmiast po spełnieniu odpowiednich warunków. W następnej kolejności sprywatyzowane zostaną wszystkie sieci dystrybucji energii elektrycznej, sieci naturalnego gazu z Ankary, niektóre płatne drogi (w tym dwa mosty w Stambule) oraz kilka mniejszych portów i cukrowni. (finanshaber.mynet.com)
Spadek deficytu obrotów bieżących
Deficyt na rachunku obrotów bieżących w tureckiej gospodarce spadł o 25,9 proc. w stosunku rocznym do 5,8 mld USD w maju br., wykazały dane przedstawione przez Bank Centralny. Znaczący spadek deficytu, który przekroczył oczekiwania rynkowe, był wspierany przez nadwyżkę w sektorze usług, zwłaszcza wzrost przychodów z usług budowlanych oraz spowolnienie trendu spadkowego w przemyśle turystycznym. Innymi pozytywnymi czynnikami były: spadek cen ropy naftowej i wartości tureckiej liry oraz zmniejszenie popytu krajowego, który przyczynił się do zmniejszenia importu. (ekonomi.haberturk.com)
Wzrost produkcji przemysłowej
Produkcja przemysłowa w Turcji w maju 2012 r. wzrosła o 5,9 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, podczas gdy w porównaniu z poprzednim miesiącem odsetek ten wyniósł 7,5 proc., podał Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Oczekiwanie rynkowe wynosiło 3,2 proc. Najwyższy wzrost zarejestrowały dobra kapitałowe, dobra konsumpcyjne nietrwałe oraz produkcja dóbr pośrednich. Wysoki indeks produkcji przemysłowej korzystnie wpływa na szacunkowo przyjęty 4-procentowy roczny wzrost w tureckiej gospodarce.
Spadek eksportu samochodów do Europy
Turecki eksport motoryzacyjny do krajów europejskich spadł w pierwszej połowie br. w porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym. Eksport samochodów zmniejszył się o 1,6 proc. w okresie od stycznia do czerwca 2012 r., łącznie o kwotę 10,04 mld USD, podało Zgromadzenie Tureckich Eksporterów wspólnie ze Związkiem Eksporterów Przemysłu Motoryzacyjnego. Wzrósł natomiast eksport do krajów arabskich. (ekonomi.haberturk.com)
Obcokrajowcy inwestują w sektorze nieruchomości
Turecki sektor nieruchomości zaobserwował największy napływ zagranicznych inwestorów od czasów powstania Republiki Tureckiej. W maju br. zagraniczne przejęcia nieruchomości w Turcji wyniosły 1,1 mld USD, czyli 4 razy więcej niż całkowita liczba zakupu nieruchomości zrealizowanych przez cudzoziemców w 2011 r. Najwięcej potencjalnych inwestorów przybywa z Rosji oraz krajów arabskich. Do tej pory rekord pod względem nabywania tureckich nieruchomości przez obcokrajowców padł w 2008 r., gdy suma zagranicznych zakupów przekroczyła 337 mld USD. (emlakrotasi.com)
Hyundai zwiększy inwestycje w Turcji
Hyundai stał się jedną z pierwszych firm, która skorzysta z nowego systemu motywacyjnego dla zagranicznych inwestorów w Turcji. Planuje zainwestować 1,1 mld TRY, aby zwiększyć wydajność swojej fabryki w Izmicie i wyprodukować od 100 tys. do 200 tys. pojazdów w ciągu 18 miesięcy. Hyundai uniknie płacenia 10-procentowego podatku celnego, dzięki czemu w tym okresie zaoszczędzi 40 mln TRY. W sierpniu br. zamierza zrealizować 20 proc. swojej inwestycji. (hurriyet.com.tr)
Farouk Shami rozpocznie produkcję kosmetyków w Turcji
Amerykański gigant pod względem produkcji kosmetyków Grupa Farouk Shami chce rozpocząć produkcję w Turcji. Będą to produkty do pielęgnacji włosów, sprzęt elektryczny oraz produkty Spa. Turcja ma być bazą do rozwoju biznesu na Bliskim Wschodzie oraz do handlu z Rosją, powiedział prezes Grupy Farouk Shami na spotkaniu z tureckim ministrem handlu Hayati Yazıcı. Firma kosmetyczna wstępnie zainwestuje w Turcji 150 mln USD. W ciągu 10 lat obroty mają osiągnąć 1 mld USD. Zatrudnienie w kraju znajdzie 1- 1,5 tys. Turków.
Koncern Total otworzy nowe stacje paliw
Total, francuska sieć stacji paliw, rozpoczyna nową kampanię na Bliskim Wschodzie, rozpoczynając od Turcji, w której widzi ogromny potencjał. W ramach planu działania spółka zwiększy liczbę stacji z 430 do 500 i będzie bezpośrednio zarządzała 15 proc. z nich. Ma to wykazać większe zaangażowanie zagranicznego inwestora w kraju. Total planuje zwiększyć sprzedaż o 50 proc. do 2018 r.. Spółka obecnie zajmuje 8 miejsce w rankingu największych detalistów paliw w kraju. (otoajanda.com)
Koç Holding na liście magazynu Fortune
Amerykański magazyn gospodarczy Fortune opublikował listę największych firm klasyfikowanych według przychodów. Koç Holding jest jedyną firmą z Turcji, która znalazła się na liście Global 500. Zajęła 222 miejsce z przychodem 41,5 mld USD, awansując o 25 pozycji w stosunku do ubiegłorocznego wyniku (247 miejsce z przychodem 35,7 mld USD). W ciągu dwóch ostatnich lat awansowała o 51 pozycji. (aktifhaber.com)
Rekord w dziennym zużyciu energii elektrycznej
Dzienne zużycie energii elektrycznej w Turcji 12 lipca 2012 r. pobiło nowy rekord, osiągając 752,7 mln kWh, podało Ministerstwo Energetyki. Jest to najwyższy wynik od 1923 r. Na zwiększenie zużycia energii elektrycznej miał wpływ wzrost użycia klimatyzatorów z powodu upałów oraz zwiększenie tempa produkcji przemysłowej. (ntvmsnbc.com)
Opracowała: Katarzyna Glinko